Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piramidy egipskie i inne budowle starożytne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piramidy egipskie i inne budowle starożytne"— Zapis prezentacji:

1 Piramidy egipskie i inne budowle starożytne
Prezentację wykonali: Mateusz Byra Ernest Górski Sebastian Kijak Maciej Krawczyk Marcin Pochodyła

2 O czym będziemy mówili? Najsłynniejsze piramidy egipskie
Inne piramidy na świecie Wielościany – przykłady Budowle w kształcie wielościanów

3 Piramidy Piramidy istnieją na całym świecie, pod każdą szerokością geograficzną. Bardzo fascynujące jest, a w zasadzie było, zainteresowanie taką formą budownictwa i to w czasach, kiedy w zasadzie nie istniały możliwości komunikowania się między kontynentami, a więc wymieniania doświadczeń.

4 Piramidy Najbardziej znane piramidy to oczywiście piramidy egipskie oraz piramidy z Ameryki Południowej. Jednak od zawsze wyobraźnię ludzi rozpalały te pierwsze, z kilku powodów. Przede wszystkim jest wśród nic największa piramida, zbudowana w historii ludzkości - piramida Cheopsa. Rozpalała one wyobraźnię do tego stopnia, że przypisywano im właściwości nadnaturalne.

5 Najsłynniejsze piramidy egipskie

6 Troszkę historii Powstanie piramid i cel ich budowy długo pozostawał zagadką. Wiele teorii przez wieki zajmowało badaczy – od matematycznych architektoniczny geniusz Egipcjan po interwencję kosmitów.

7 Troszkę historii Dziś najprawdopodobniejszą wersją wydaje się ta mówiąca, iż piramidy powstawały jako grobowce dla władców egipskich, a ich budowa polegała na stworzenie podstawy – kwadrat (cztery boki prawie identycznej długości).

8 Budowa piramid Najpierw tworzono rdzeń piramidy, potem wciągano po rampach bloki tworzące lico. Układano je od góry w dół. Odpowiednio wygładzone i przygotowane, specjalne kamienie robotnicy przeciągali po płaskich drewnianych balach wysmarowanych odpowiednio śliskim szlamem i rampie, wiodącej w górę piramidy.

9 Kompleks piramid w Gizie
Najsłynniejszymi piramidami egipskimi są: Piramiga Mykerinosa Piramida Chefrena Wielka Piramida (Cheopsa) Jest to jedyny zachowany cud świata.

10 Piramida Cheopsa Największa z piramid egipskich o wysokość ok. 147 m, zbudowana z 2,3 mln bloków wapiennych. Podstawą piramidy jest prawie idealny kwadrat o boku ok. 220 m, zorientowana według stron świata wskazywanych przez kompas

11 Wymiary po wybudowaniu
Piramida Cheopsa Wymiary po wybudowaniu wysokość do wierzchołka – 146,59 m długości boków: zachodni – 230 m 35,9 cm wschodni – 230 m 39,2 cm północny – 230 m 25,5 cm południowy – 230 m 45,3 cm kąt nachylenia ścian bocznych – 51°50'

12 Piramida Mykerinosa Mierząca jedynie 65 metrów wysokości piramida została zbudowana z największych, znanych w Gizie, bloków kamiennych. Długość boków podstawy wynosi 108 metrów, a kąt nachylenia ścian 51°.

13 Piramida Mykerinosa Po południowej stronie piramidy wznoszą się trzy małe piramidki satelitarne. Wejście do wnętrza znajduje się na północnym jej boku, na wysokości około 4 metrów od podłoża.

14 Piramida Chefrena

15 Piramida Chefrena Ukończenie piramidy datuje się na ok r. p.n.e., czyli u schyłku rządów tego faraona. Budowla ma 145,5 m wysokości. Długość boku podstawy to 215,5 m, co daje ponad m² zajmowanej przez nią powierzchni.

16 Piramida Chefrena Nachylona jest pod kątem 53°7'48", a ponieważ jest bardziej stroma od sąsiadujących z nią piramid i zbudowano ją na niewielkim podwyższeniu, może się wydawać, że jest największą z nich.

17 Piramidy występujące w Ameryce Południowej

18 Chichen Itza

19 Chichen Itza - budowa Ma kwadratową podstawę o bokach długości 55 m i wysokość 30 m. Jest więc mikrusem w porównaniu z piramidą Cheopsa w Gizie, czy Piramidą Słońca w meksykańskim Teotihuacan.

20 Chichen Itza Piramida posiadaa 91 stopni, co po dodaniu jednego stopnia prowadzącego do wnętrza świątyni daje liczbę 365, czyli liczbę dni w roku

21 Tenochtitlan

22 Tenochtitlan Schodkowa piramida o wysokości 30m, na szczycie której zbudowana była świątynia, poświęcona Tlalocowi (bogowi deszczu i upraw) i Huizilopochtli (bogowi wojny). Dla każdego z nich poświęcone były osobne schody, na których składano im ofiary.

23 Uxmal

24 Uxmal Miasto Majów położone na terenie stanu Jukatan w Meksyku.
Zostało opuszczone w XVw. Wśród ruin zachowały się liczne zabytki zaliczane do stylu Puuc. Wśród nich znajduje się piramida schodkowa ze Świątynią Czarownika (Świątynią Wróżbity) o wysokości ok. 38,0 m i nietypowej, eliptycznej podstawie.

25 Inne piramidy na świecie

26 Wyspy Kanaryjskie (terytorium Hiszpanii)
W 1998 niedaleko Guimar (miasto na wschodnim wybrzeżu Teneryfy) zostały odkryte sześciostopniowe piramidy, sięgające 12 metrów wysokości. Główny kompleks trzech piramid jest astronomicznie zorientowany na zachód Słońca wiosennego przesilenia. Schody rozpoczynają się od ziemi i kończą ma wierzchołku piramid. Płaski szczyt piramid pokryty jest żwirem.

27 Chiny Najbardziej tajemniczą piramidą w Chinach jest ogromna chińska Tylko raz lotnikom amerykańskim podczas II wojny światowej udało się sfotografować ją z powietrza, dlatego jakość zdjęcia nie jest najlepsza. W tym samym rejonie, niedaleko Xian, znajduje się kilka innych piramid, które można zobaczyć z daleka, jadąc publiczną drogą wiodącą na lotnisko. Część piramid odwzorowuje tzw. złotą proporcję charakterystyczną dla piramid egipskich.

28 Irak, Sudan, Indonezja, Belize

29 Włochy Trzy włoskie piramidy zostały odkryte dzięki satelicie w północnych Włoszech w mieście Montevecchia - 40 km od Mediolanu. Najwyższa piramida liczy 150 m wysokości. Piramidy są zbudowane z kamienia. W chwili obecnej są one całkowicie pokryte przez ziemię i rośliny, dlatego też wyglądają jak pagórki. Trzy piramidy włoskie wykazują bardzo duże podobieństwo do egipskich, ze względu na perfekcyjne ustawienie względem pasa Oriona i nachylenie piramid. wiek jest trudny do ocenienia lecz na pewno liczą więcej niż 3000 lat.

30 Polska

31 Wielościany

32 Troszkę matematyki Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, czym tak naprawdę są nasze piramidy. Odpowiedź brzmi – ostrosłupem prawidłowym czworokątnym, ale jeśli zajrzeć głębiej to wygląda ona nieco inaczej.

33 Wielościan Wielościan – bryła geometryczna, ograniczona przez tak zwaną powierzchnie wielościenną, czyli powierzchnię utworzoną z wielokątów o rozłącznych wnętrzach i każdym boku wspólnym dla dwóch wielokątów. Każdy wielościan utworzony jest z ścian – wielokątów które razem tworzą powierzchnię wielościanu; krawędzi, będących bokami ściany; wierzchołków, będących końcami krawędzi wielościanu.

34 Wielościan foremny (bryła platońska)
Wielościan spełniający następujące trzy warunki: ściany są przystającymi wielokątami foremnymi, w każdym wierzchołu zbiega się jednakowa liczba ścian, jest wypukłą. sześcian czworościan foremny ośmiościan dwudziestościan dwunastościan

35 Wielościan półforemny
  Wielościan, którego ściany są wielokątami foremnymi, a w każdym wierzchołku zbiega się jednakowa liczba ścian, jednak poszczególne ściany różnią się od siebie. dwudziestościan ścięty dwunastościan ścięty ośmiościan ścięty sześcian ścięty czworościan ścięty

36 Budowle w kształcie wielościanów

37 Liberec - Czechy Schronienie flamingów. Jest on wielościanem mającym 36 ścian, z których 24 to trapezy równoramienne, a 12 to równoramienne trójkąty.

38 Paryż - Francja Oglądany z daleka budynek wygląda jak kula, ale w istocie jest on wielościanem o trójkątnych ścianach

39 „Złote Tarasy” Warszawa - Polska

40 Architektura wielościenna w ogrodach…

41 … i placach zabaw

42 Źródła informacji www.wikipedia.pl

43 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Piramidy egipskie i inne budowle starożytne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google