Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezkręgowce -mieniak tęczowiec -winniczek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezkręgowce -mieniak tęczowiec -winniczek."— Zapis prezentacji:

1 Bezkręgowce -mieniak tęczowiec -winniczek

2 Mieniak tęczowiec

3 Wygląd  Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi około 75 mm . Ubarwienie ciała brązowe z białymi przepaskami i plamami. Wierzch ciała samca posiada niebieskofioletowy połysk, samice bez połysku. W rogach dolnej części drugiej pary skrzydeł znajdują się duże oczka tzw. "pawie oczka". Niebieski połysk skrzydeł samca nie pochodzi od barwnika, lecz jest wynikiem szczególnej budowy łusek pokrywających skrzydła. Posiadają one przestrzenie powietrzne, w których załamuje się światło.

4 Występowanie Mieniak tęczowiec występuje w świetlistych lasach, głownie wilgotnych z wierzbami. Dorosłe motyle koło południa latają wysoko wokół koron drzew, dlatego trudno go zauważyć. Najłatwiej go obserwować na wilgotnych, leśnych drogach.

5 Czym się żywią.?  Samce wysysają płyny z mokrej ziemi , odchodów i padliny. Samice żywią się spadzią i sokami wyciekającymi z drzew. Gąsienice mieniaka żerują głównie na wierzbie iwie, na głowie posiadają po dwa wyrostki co upodabnia je do nagich ślimaków.

6 Gdzie samice składają jaja.?
Samica składa jaja na wierzbach i topolach. Wylęgają się z nich gąsienice o kolorze zielonym z żółtymi paskami na bokach i niebieskimi różkami na głowie. Dzięki takiemu ubarwieniu doskonale wtapiają się w tło koron drzew, wisząc na gałązkach.

7 Ze względu na swój piękny wygląd motyle te stawały się częstym łupem kolekcjonerów. Dziś mieniak tęczowiec to gatunek rzadki, coraz trudniejszy do zaobserwowania.

8 Strony z których korzystałam:

9 Winniczek

10 Winniczek to nasz największy rodzinny ślimak. Średnica muszli do 5 cm
 Winniczek to nasz największy rodzinny ślimak. Średnica muszli do 5 cm . Skorupa biaława, brązowa z niewyraźnymi paskami. Winniczek jest ślimakiem lądowym, ciepłolubnym, zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, ogrody, parki. Ślimak ten preferuje gleby wapienne, które szybko się nagrzewają i kumulują ciepło. Muszla ślimaka może być zamykana krzepnącą błoną ze śluzem, co chroni przed suszą, wrogami i zimnem. 

11 Odżywia się ziołami i zielonymi częściami roślin
Odżywia się ziołami i zielonymi częściami roślin. Winniczek jest obojnakiem, ale zapłodnienie jest krzyżowe. Jaja mają wielkość ziaren grochu, otoczone są wapienną osłonką, zostają złożone do jamki wykopanej w ziemi. Obecnie gatunek ten na skutek stosowania pestycydów i odłowów stał się zagrożony wyginięciem. Odłowy winniczka regulują specjalne przepisy. Można go zbierać tylko w maju, osobniki o średnicy powyżej 3 cm . 

12

13 Ciekawostka Wielu zwolenników, jako przysmaku, posiadał winniczek już w starożytnym Rzymie, gdzie ceniono go za walory smakowe, przypisywano mu właściwości lecznicze, jak również traktowano jak afrodyzjak. Dzięki Rzymianom zawędrował on na Wyspy Brytyjskie, gdzie nosi nazwę Roman nasil (ślimak rzymski). Do dziś w Hiszpanii, Francji i we Włoszech winniczki wraz z kilkoma innymi ślimakami uchodzą za ceniony przysmak. Szczególnie smaczne są podobno na wiosnę gdyż ich ciało zawiera mało soli wapnia i ugotowane nie posiadają niepożądanego posmaku jesieni.

14

15 Strony z których korzystałam:

16 Wykonała: Kamila Dubiel
Klasa: 1 gimnazjum


Pobierz ppt "Bezkręgowce -mieniak tęczowiec -winniczek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google