Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wstęp do konkursu biologicznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wstęp do konkursu biologicznego"— Zapis prezentacji:

1 Wstęp do konkursu biologicznego

2 Borsuk Borsuk - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych Cechy
silna budowa sierść sztywna grzbiet szary, brzuch i nogi czarne na głowie 2 czarne pręgi oczy i uszy małe ogon (typu kwiat) krótki łapy zakończone pięcioma palcami i długimi pazurami długość ciała do około 90 cm, wysokość do 30 cm waga kg (czasami więcej). Borsuk jest oportunistycznym wszystkożercą, łatwo przystosowującym się do zasobów pokarmowych w okolicy siedliska - jego dieta obejmuje wiele roślin i zwierząt.

3 Borsuk występuje w lasach Eurazji (w całej Polsce)
Borsuk występuje w lasach Eurazji (w całej Polsce). Za ostoję obiera okolice lesiste, w szczególności lasy mieszane i liściaste z bogatym podszytem, otoczone urodzajnymi polami. Uwielbia przebywać w pobliżu terenów podmokłych i wody. Borsuka można także spotkać w dużych i starych kompleksach sadowniczych, otoczenie to sprawia że czuje się znakomicie a na kryjówki wybiera nory kopane samodzielnie, przepusty a czasem jamy pod budynkami w najbliższym sąsiedztwie człowieka.

4 Borsuk jest pokazany na godle Hufflepuff z filmu Harry Potter.
Borsuk prowadzi życie nocne, dzień przesiaduje w norze, a właściwie w komorze nory. Nora ma często bardzo skomplikowaną budowę. Do głównej komory prowadzi często kilka krętych korytarzy, a wejścia do nich z zewnątrz są od siebie znacznie oddalone. Jest bardzo czysta w odróżnieniu od nory lisiej. Ciekawostka Borsuk jest pokazany na godle Hufflepuff z filmu Harry Potter.

5 LIS LIS – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w Europie, Ameryce Północnej i północnej Afryce. Lisy są wszystkożercami i mają bardzo urozmaiconą dietę. W Polsce jest on zagrożony wyginięciem. 

6 MUTACJE - Atypowe umaszczenie u lisów jest zazwyczaj przejawem częściowego lub całkowitego melanizmu, rzadziej albinizmu. Mutacje w kolorze sierści najczęściej występują u lisów zamieszkujących zimne tereny. Wystepujace mutacje: Ruda Szara "Krzyżowa" Czarno-brązowa Srebrna Platynowa Bursztynowa Samson

7 Daniel Daniel - gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych o wyglądzie i trybie życia podobnym do jelenia szlachetnego. Pochodzi z Azji Mniejszej. Naturalnym obszarem jego występowania jest obszar śródziemnomorski (południe Europy, Azja Mniejsza i północna Afryka). W Polsce nie jest gatunkiem rodzimym. CIEKAWOSTKA 1 Bambii z bajki Walta Disney’a mimo że przypomina Daniel to tak naprawdę jest to mały jelonek.

8 CIEKAWOSTKA 2 Daniel, Jeleń oraz Sarna bardzo są zbliżone wyglądem lecz wydaja różne odgłosy; Sarna szczeka,Jeleń ryczy a Daniel beczy. Żyje w stadach, starsze samce żyją samotnie lub w niewielkich grupach. Pod koniec lata łączą się z grupami samic. Żywi się roślinami zielnymi, młodymi gałązkami drzew i krzewów, a także mchami i porostami. Jest przy tym mniej wybredny niż jeleń. Komunikują się językiem ciała, dźwiękami i zapachami.

9 Żubr Żubr – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. Prawie połowa polskiej wolnej populacji żubrów skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim. Żubry zjadają wiele gatunków roślin.

10 Długo badano długość życia żubrów
Długo badano długość życia żubrów. Najpierw ustalili, że żyją one lat. Po kilku latach badan stwierdzono że samce żyją do 20 lat a samice 25. Po długim czasie zakończyli badania, z których wynikało całkiem inaczej niż każdy się spodziewał. Wynikło że Żubry dożywają aż do 45 lat. Ciekawostka żubry występują w dużej ilości na herbach nie tylko Polskich ale także w Rumunii i Mołdawii oraz na pieniądzach papierkowych jak i monetach.

11 Dziobak Dziobak − prowadzący częściowo wodny tryb życia endemiczny dla wschodnich stanów Australii gatunek ssaka z grupy stekowców, jedynych członków tej gromady (poza kolczatkami) składających jaja. Jest ostatnim istniejącym do dziś przedstawicielem swego rodzaju i rodziny, choć znaleziono skamieniałości licznych przedstawicieli tych taksonów. Posiada wiele nietypowych cech. Składa jaja, wydziela jad, posiada kaczy dziób, ogon bobra, futro wydry. Dziobak wiedzie po części wodny tryb życia. Zamieszkuje niewielkie strumienie i rzeki.

12 CIEKAWOSTKA Regularnie pojawia się w programach telewizyjnych dla dzieci, jak Rodzina Dziobaków w Mister Rogers' Neighborhood, "Pepe Pan Dziobak" w Fineaszu i Ferbie.

13 Kolczatka Kolczatka – gatunek stekowca z rodziny kolczatkowatych. Stopień jego zagrożenia wyginięciem nie został ustalony, zwierzę o dużych zdolnościach adaptacyjnych. Długość życia w niewoli 49 lat, na wolności zwierzę jest obiektem polowań ludności tubylczej. Kolczatka prowadzi samotniczy tryb życia. Ma znakomicie rozwinięty węch i słuch, natomiast wzrok ma bardzo słaby. Umie pływać, w warunkach niesprzyjających (chłody) zapada w rodzaj odrętwienia.Żywi się mrówkami, termitami i innymi bezkręgowcami. Występuje w Australii, Tasmanii i na południowym wschodzie Nowej Gwinei.

14 Czarnogłówka Czarnogłówka – gatunek małego, częściowo wędrownego ptaka z rodziny sikor. Zamieszkuje niemal całą Europę poza jej południowo-zachodnimi i południowo-wschodnimi częściami, lasy terenów umiarkowanych Azji po Półwysep Czukocki i Japonię oraz izolowany obszar w Azji Centralnej. Nie spotkamy jej w Irlandii i Hiszpanii. Poluje na owady, głównie gąsienice motyli w okresie lęgowym, ale i inne stadia rozwojowe, pająki, a jesienią oraz zimą zjada miękkie nasiona suchych traw, drzew i innych bylin, drobne owoce.

15 Wilk – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Potrzebuje, jako gatunek o skłonnościach terytorialnych, dużych przestrzeni. Wilk szary zamieszkuje Azję oraz północne tereny Europy i Ameryki Północnej. Wilk występuje w lasach, na równinach, pustyniach, w terenach górskich i bagiennych. Jest gatunkiem terytorialnym. Wyznacza rewir, do którego nie dopuszcza osobników nie należących do watahy. Reintrodukcja wilka oznacza sztuczne przywracanie wilka na terytoria, jest w wielu krajach Europy i w USA. Wilk

16 Kret Kret - gatunek owadożernego ssaka z rodziny kretowatych, zaliczanej do rzędu Soricomorpha, zwyczajowo nazywany kretem. Zamieszkuje łąki i pola Europy i Azji Środkowej. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową częściową. Korytarze drąży z prędkością 12 m/godz., wypychając jednorazowo 100–150 g ziemi (tzw. kretowina), które następnie patroluje co kilka godzin. Największe kopce pojawiają się na glebach bagiennych, dochodzą nawet do 90 cm wysokości. Na powierzchni ziemi porusza się niezdarnie i rzadko się na niej pojawia.Buduje podziemne gniazdo z mchu i trawy.

17 Dingo Dingo – przedstawiciel rodziny psowatych, zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, a ostatnio stwierdzono, że najprawdopodobniej należą do tego podgatunku również dzikie psy z obszaru Azji Południowo-Wschodniej i Filipin. Podobny do psa domowego, z którym daje płodne krzyżówki, różni się jednak od niego wieloma istotnymi cechami, m.in. budową czaszki. Znakomicie przystosowany do warunków środowiska; ani australijska, ani azjatycka populacja dingo nie wykazuje tendencji spadkowych. Żywi się królikami, małymi torbaczami, kangurami i zwierzętami domowymi. Żyje do 14 lat.

18 Sowy Sowy – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych. Obejmuje gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia np. sowa błotna poluje i w dzień i w nocy. Zamieszkują cały świat, prowadząc zasadniczo osiadły tryb życia, lecz niektóre północne populacje koczują lub stały się wędrowne. Sowy odżywiają się pokarmem zwierzęcym od owadów po ssaki.

19 Gatunki występujące w Polsce
Żaby – jedna z rodzin zaliczanych do rzędu Neobatrachia należącego do gromady płazów bezogonowych. Do żabowatych należy 16 rodzajów i ok. 340 gatunków. Żaby Gatunki występujące w Polsce żaba jeziorkowa żaba wodna żaba śmieszka  żaba moczarowa  żaba dalmatyńska  żaba trawna Żaba trawna żyje w klimacie umiarkowanym. Zamieszkuja najczescie wilgotne tereny oraz tundrę, stepy, busz i tereny porośnięte krzewami, łąki, zarówno suche, jak podmokłe, polany leśne, tereny

20 Pingwiny Pingwiny - jedyna rodzina ptaków z rzędu pingwinów obejmująca 18 gatunków. Pingwiny występują tylko na półkuli południowej - zamieszkują wybrzeża Antarktydy, pobliskie wyspy i brzegi Nowej Zelandii. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami: -długość od do cm; -średnia długość życia 5-10 lat -dzioby zróżnicowane; -silnie przesunięte ku tyłowi mocne nogi które pełnią funkcję płetw tylnych -trzy przednie palce spięte błoną pławną; -krótki, sztywny ogon, pełniący z nogami funkcję steru; -wąskie skrzydła pełniące funkcję płetw napędowych; -nielotne;

21 Ciało pingwina jest przystosowane do warunków morskich, dzięki czemu wolą się poruszać w wodzie niż na lądzie oraz poruszają się szybciej w wodzie i unikają rożnych drapieżników. CIEKAWOSTKA Nazwę PINGWIN (Spheniscus) wymyślili Celtowie

22 Powodzenia na konkursie 


Pobierz ppt "Wstęp do konkursu biologicznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google