Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaj e podatk ów Opracowanie: Marcin i Krzysztof.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaj e podatk ów Opracowanie: Marcin i Krzysztof."— Zapis prezentacji:

1 Rodzaj e podatk ów Opracowanie: Marcin i Krzysztof

2 Podatek obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.

3 Pierwsze podatki w Polsce Za czasów pierwszych Piastów podatki dzieliły się na dwie grupy: daniny, czyli obowiązek oddawania określonej ilości zboża, bydła, nabiału (także wosku, miodu i skór zwierzęcych), posługi, czyli prace na rzecz państwa (takie jak dostarczanie wozów z końmi do transportowania towarów, budowa i reperacje grodów, umacnianie brodów i budowa dróg). Od czasów Kazimierza Wielkiego podatki w Polsce płacimy pieniędzmi.

4 Przykłady dawnych podatków: Myto Dziesięcina Podymne Świętopierze

5 MYTO opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem, tunelem, itp.

6 DZIESIĘCINA podatek religijny w judaizmie i chrześcijaństwie. Obowiązkowe, świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła, przeznaczone głównie na rzecz utrzymania duchowieństwa.

7 PODYMNE także podworowe – stała danina pobierana od każdego domu mieszkalnego.

8 ŚWIĘTOPIETRZE polska nazwa daniny na rzecz papiestwa (tzw. denar świętego Piotra) płaconej przez średniowieczne państwa katolickie. Wznowiony w 1871 roku przez papieża Piusa IX.

9 Metoda zbierania podatków dawniej Podatki zbierano przez poborców podatkowych, którzy pracowali w dwóch typach budowli: w senacie oraz forum. Poborcy wysyłani przez senat mieli większy zasięg niż poborcy pracujący w forum, dlatego senat to budowla, którą warto było zbudować w centrum miasta.

10 System fiskalny System kształtujący budżet państwa. Nazwa pochodzi od wyrazufiskalny oznaczającego podatkowy.

11 Dlaczego i po co płacimy podatki ? Ponieważ podatki są przekazywane do skarbu państwa.

12 Z podatków państwo powinno: budować drogi, placówki publiczne, ośrodki, utrzymywać oświatę, administrację, służby mundurowe, finansować pomoc społeczną, itd.

13 Rodzaje podatków w Polsce: Podatek dochodowy od osób fizycznych Podatek dochodowy od osób prawnych Podatek od gruntów Podatek leśny Od nieruchomości Od posiadania psa Od spadków i darowizn Akcyza Cło

14 to podatek graniczny od towarów. W ostatecznym rozrachunku płaci konsument.

15 VAT (Value Added Tax) to podatek od towarów i usług.

16 Stawki podatku VAT w Unii Europejskiej Stawka podstawowa, stosowana do opodatkowania większości towarów i usług, nie może być niższa niż 15%.

17 Stawki podatku VAT w Unii Europejskiej: Cypr 15% Luksemburg 15% Hiszpania 18% Malta 18% Holandia 19% Niemcy 19% Francja 19,6% Polska 23% Szwecja 25% Węgry 25%

18 Źródła: y_wprowadzil_w_Polsce_podatki_.html y_wprowadzil_w_Polsce_podatki_.html lacimy_podatki.html lacimy_podatki.html dlaczego_placimy_podatki_i_jaki_jest_moj_stosunek_do_osob_ uchylajacych_sie_od dlaczego_placimy_podatki_i_jaki_jest_moj_stosunek_do_osob_ uchylajacych_sie_od unii-europejskiej/ unii-europejskiej/


Pobierz ppt "Rodzaj e podatk ów Opracowanie: Marcin i Krzysztof."

Podobne prezentacje


Reklamy Google