Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szwajcaria- die Schweiz Austria- Österreich Niemcy- Deutschland.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szwajcaria- die Schweiz Austria- Österreich Niemcy- Deutschland."— Zapis prezentacji:

1 Szwajcaria- die Schweiz Austria- Österreich Niemcy- Deutschland

2

3 Stolica: Berno Ludność: 7 260 357 Szwajcaria podzielona jest na 26 kantonów Całkowita granica lądowa: 1 852 km Długość wybrzeża: nie ma dostępu do morza. Sąsiaduje z państwami: Austria, Francja, Lichtenstein, Niemcy, Włochy. Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, retoromański. Waluta: 1 frank szwajcarski

4 Szwajcaria, piękna o każdej porze roku, to idealne miejsce do wypoczynku. Osoby lubiące spędzać urlop w sposób niekonwencjonalny - latem mogą jeździć tu na nartach, zaś zimą opalać się pod palmami.

5

6 Bazylea To drugie co do wielkości w Szwajcarii miasto jest północną bramą wjazdową do tego kraju i graniczy zarówno z Francją jak i z Niemcami. Położone nad Renem, który pod względem gospodarczym jest najważniejszą drogą wodną w Europie, jest również uważane za "kulturalne serce Szwajcarii.

7 Warto zobaczyć: starówkę z szesnastowiecznymi fontannami (z których najsłynniejsza to Ogre Fountain- Fontanna Wielkoluda), Wieżę Zegarową (Zeitglockenturm) oraz niedźwiedzie jamy nad brzegiem rzeki Aare. W berneńskim rozarium znajduje się dwieście gatunków róż. Interesującym obiektem jest też katedra z XV w, z najwyższą w Szwajcarii wieżą - 100 m wysokości, z której można podziwiać panoramę Alp Berneńskch i portalem głównym, na którym przedstawiono scenę Sądu Ostatecznego.

8 Zurych ( niem. Zurich) miasto w północn- wschodniej Szwajcarii nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu, największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

9 Dolina Rodan- rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii i Francji. Długość- 812km, powierzchnia dorzecza 98km². Średni przepływ Rodanu wynosi 1700m³ na sekundę (na podstawie danych z lat 1920-2005)

10 W trzeci poniedziałek kwietnia w Zurychu podczas święta wiosny Sechseläuten odbywa się parada cechów rzemieślniczych. Pochód przechodzi od Bahnhofstrasse i od 18:00 wieńczony jest spaleniem słomianej figury Böögga, co symbolizować ma wypędzenie zimy.Bahnhofstrasse W połowie sierpnia Zurych jest gospodarzem festiwalu muzyki techno, której fani przybywają tu tysiącami, aby wziąć udział w paradzie ulicznej (Street Parade) i innych rozrywkach miasta, m.in. w ogólnej zabawie na stadionie Letzigrund. Szalone gigantyczne imprezy i parada mają demonstrować i symbolizować szczodrość, miłość, wolność i tolerancję.Street Parade Pod koniec lata (sierpień i wrzesień) odbywa się spokojniejszy i bardziej nobliwy Zürcher Theater Spektakel, w ramach którego występuje wiele dobrze znanych zespołów teatralnych.

11 Lucerna przyciąga przede wszystkim ciekawą architekturą starówki, dwoma drewnianymi mostami ozdobionymi średniowiecznymi wyobrażeniami Tańca Śmierci, przepięknym Jeziorem Czterech Kantonów, w którego krystalicznie czystej wodzie odbijają się szczyty Pilatusa i Rigi oraz - ostatnio - kinem trójwymiarowym. Miasto urzeka swoją uroczą starówką i wspaniałymi mostami.

12 Friedrich Dürrenmatt urodził się 05.01.1921r w Konolfingen koło Berna, zmarł 14.12.1990r w Neuchatel. Szwajcarski dramaturg, prozaik i eseista, teoretyk teatru piszący w języku niemieckim

13 Albrecht von Haller urodził się 16.10.1708r w Bernie, zmarł 12.12.1777r w Bernie. Był szwajcarskim, niemieckojęzycznym lekarzem, botanikiem i poeta, a także jednym z pierwszych niemieckojęzycznych konserwatystów. W latach 1736-1753 w Getyndze stworzył m.in. Instytut Anatomii i założył ogród bota- niczny. W 1753 objął stanowisko Rathausmmana we władzach Berna, w 1769 wyjechał do Getyngi i objął tam urząd kanclerza uniwersytetu.

14 Max Frisch urodził się 15.05.1911r w Zurychu, zmarł 4.04.1991 także w Zurychu. Był szwajcarskim dramaturgiem, pisarzem i architektem. Uczestniczył w 1948r w Kongresie Pokoju we Wrocławiu. W toku swojej kariery wielokrotnie nagradzany, między innymi w 1989r. został uhonorowany nagrodą im. Hermana Hessego. Największe dzieła: Stiller (1954), Homo Faber (1957), Santa Cruz (1944) i Chiński Mur (1947)

15 Szwajcaria jest jednym z największych centrów finansowych świata. Ten mały neutralny kraj posiada doskonale rozwinięty system bankowy, oferujący swoim klientom wszystko to czego im trzeba. Kraj ma wyjątkowo stabilną gospodarkę, mocną walutę, przepisy zapewniające bezpieczeństwo i poufność środków ulokowanych w szwajcarskich bankach. Tajemnica bankowa jest tu wyjątkowo strzeżona. Ilość banków i różnorodność ich ofert jest ogromna.

16 Szwajcaria to kraj czekolady i to najlepszej na świecie! Produkcją czekolady w Szwajcarii zajmuje się 18 fabryk. Zatrudniają one ponad 4200 pracowników. Łącznie sprzedały one 196.24 tony czekolady- wynik roku 2011. Statystyczny Szwajcar zjada rocznie 11,8 kilogramów czekolady rocznie. Poza tym największe rynki zbytu to: USA, kraje Unii Europejskiej, Brazylia, Izrael, Arabia Saudyjska.

17 Mimo tak dużej produkcji własnej Szwajcaria importuje też czekoladę do 236 innych krajów, ale jej udział w rynku wewnętrznym stale rośnie i w roku 2011 wyniósł 35,2%

18 Szeroka oferta tych "słynnych, a także tradycyjnych zegarków szwajcarskich jest obecna na naszym rynku przez cały czas i jest prezentowana w wielu sklepach jubilerskich. Zawsze zawierała ona tak modele elektroniczne, jak i mechaniczne. Popularność i atrakcyjność garniturowych i sportowych męskich modeli na skórzanych paskach, lub metalowych bransoletach, czy klasycznych lub ozdobnych - biżuteryjnych zegarków damskich, potwierdzała ich dobra sprzedaż. Wysoką jakość i dobrą obsługę zauważali zegarmistrze a szeroka rozpoznawalność niektórych modeli powodowała nawet próby naśladownictwa wzorów.

19 Tissot Cartier Swatch

20 Szwajcaria to ojczyzna sportów zimowych, bo przecież większą część kraju zajmują wspaniałe ALPY. Szwajcaria ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości we wszystkich krajach uprzemysłowionych. W wieku 4 lat dzieci idą do szkoły. Nauka trwa 4 dni, środy są dniem wolnym. Na ulicach nie ma bezpańskich psów ani kotów. Szwajcarskie kobiety należą do najstarszych w Europie, biorąc pod uwagę wiek rodzenia pierwszego dziecka. W niedzielę wszystkie sklepy są pozamykane. W szwajcarskiej armii służy się całe życie. Każdy co parę tygodni uczestniczy w specjalnych kursach. Dopiero po spędzeniu w kraju 12 lat można otrzymać obywatelstwo.

21

22 Flaga ta należy do najstarszych symboli Europy. Pochodzi z 1230 roku. Legenda głosi, że kolor flagi nawiązuje do zakrwawionej podczas bitwy w 1191 roku białej tuniki księcia Leopolda V Babenberga. Biały kolor przypomina tę część tuniki, która nie została zbrukana krwią, gdyż była osłonięta pasem. Oficjalnie została przyjęta 1 maja 1945. Godłem Austrii jest orzeł, który w swym obecnym kształcie jest wynikiem przeobrażeń na przestrzeni wieków. W 1915 roku na piersi dwugłowego wówczas orła pojawiła się tarcza w kolorach flagi, zastępując herb rodowy dynastii Habsbursko- Lotaryńskiej.

23 1. Land der Berge, Land am Strome, Land der Äcker, Land der Dome, Land der Hämmer, zukunftsreich! Heimat bist du großer Söhne, Volk, begnadet für das Schöne, Vielgerühmtes Österreich, Vielgerühmtes Österreich. 2.Heiß umfehdet, wild umstritten, Liegst dem Erdteil du inmitten Einem starken Herzen gleich. Hast seit frühen Ahnentagen Hoher Sendung Last getragen, Vielgeprüftes Österreich, Vielgeprüftes Österreich. 3. Mutig in die neuen Zeiten, Frei und gläubig sieh uns schreiten, Arbeitsfroh und hoffnungsreich. Einig lass in Brüderchören, Vaterland, dir Treue schwören, Vielgeliebtes Österreich, Vielgeliebtes Österreich. 1. Kraju gór, kraju rzek, Kraju pól, kraju katedr, Kraju młotów rosnący w siłę! Tyś narodem wielkich synów, Ludzi o niezwykłym pięknie, Sławiona Austrio, Sławiona Austrio. 2. Gwałtownie cię atakowano, okrutnie odmawiano praw. Leżysz w centrum globu, Jak dzielne serce. Od czasów swych przodków Dźwigasz ciężar wzniosłego powołania, Dzielna Austrio, Dzielna Austrio. 3. Mężnie wkraczamy W nowe czasy, wolni i pełni pasji, Pracowici i odważni. Jednym braterskim chórem, Ojczyzno ślubujemy ci wierność, Ukochana Austrio, Ukochana Austrio.

24 Euro () jest oficjalną walutą w 17 spośród 27 państw członkowskich UE. Państwa, które przyjęły je jako swoją walutę, wspólnie tworzą tzw. strefę euro. Należą do niej Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy.

25 Głowa państwa: Heinz Fischer (od 8 lipca 2004) Szef rządu: kanclerz Werner Faymann (od 2 grudnia 2008) Heinz Fischer Werner Faymann

26 SalzburgInnsbruck *Miasto w północno- zachodniej Austrii. *Stolica kraju związkowego Salzburg. *Położone w pobliżu granicy z Niemcami. *Miasto w zachodniej części Austrii *Ośrodek sportów zimowych o międzynarodowej renomie. *Miejsce zimowych igrzysk olimpijskich W 1964 roku.

27 DUNAJ Rzeka przepływa z zachodu na wschód przez wiele krain europejskich, z których największe to: Wyżyna Bawarska w Niemczech, Kotlina Panońska na Węgrzech i Wołoszczyzna w Rumunii. Jej dorzecze pokrywa duże rejony Europy Środkowej i Południowo- Wschodniej.

28 Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Została zdobyta 12 marca 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki. Położona jest w Nowej Południowej Walii, w Parku Narodowym.

29 Katedry i klasztory Bal wiedeński Co roku w Wiedniu odbywa się 300 balów, czyli jest ich nie dużo mniej niż dni w roku. W tany rusza cały kraj od Burgerlandu na wschodzie po Vorarlberg na zachodzie. Katedra św. Ruperta w Salzburgu – główna świątynia diecezji Salzburg w Austrii. Została wybudowana w latach 1614-1628 w stylu barokowym.

30 Austria to kraj muzyki i walca. Żyli tu i tworzyli Mozart, Haydn, Straussowie – Johann Strauss nazywany jest Królem Walca. Również Ludwig van Beethoven żył i tworzył w Wiedniu. Główne turystyczne walory kraju to Wiedeń z jego bezcennymi zabytkami i zbiorami muzealnymi, atmosferą cesarskiej metropolii Wiedeń słynie także wyższych uczelni, bibliotek, muzeów, opery, filharmonii i muzyki

31 Wolfgang Amadeusz Mozart Ludwig van Bethoven (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich. (ur. 15-17 grudnia w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu. Kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. Klasyków wiedeńskich, zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych.

32 Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – amerykański kulturysta austriackiego pochodzenia, aktor i polityk, gubernator stanu Kalifornia. Schwarzenegger urodził się w wiosce Thal na przedmieściach Grazu w Austrii jako syn komendanta policji, Gustava Schwarzeneggera.

33 Habsburgowie umocnili swe rządy na początku XIV W.

34 Rodzina Babenbergów władała Marchią Wschodnią przez 270 lat, stopniowo powiększając swe posiadłości.

35 Św. Wita ( 15 czerwca ) Deklaracja Neutralności (nazywane dniem sprawności, 26 października) Dzień św. Marcina ( 11 listopada )

36 Ö RF – Österreichischer Rundfunk- austriacka telewizja i radio publiczne. ÖRF powstał w 1967 r.

37

38 Herb Niemiec przedstawia czarnego orła z czerwonym dziobem i szponami tegoż koloru, na złotej tarczy. Skrzydła orła uniesione są do wysokości głowy, jednocześnie mając skierowane w dół lotki.czarnegoorłatarczy

39 Niemcy to kraj leżący w Europie Środkowej, rozciągający się od Alp przez Niż Środkowoeuropejski do Morza Północnego i Bałtyku. Niemcy zajmują drugie miejsce w Europie, po europejskiej części Rosji, pod względem liczby ludności oraz siódme miejsce pod względem powierzchni. Kraj ten charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem, od nizin leżących na północy, po wysokie góry ciągnące się na samym południu. W Niemczech panuje stosunkowo łagodny i wilgotny klimat umiarkowany, a sieć rzeczna kraju jest gęsta. Niemcy pomimo znacznego uprzemysłowienia posiadają duży udział powierzchni leśnej

40 Frankfurt nad Menem – miasto na prawach powiatu w Niemczech, piąte co do wielkości miast Niemiec i jedna z najważniejszych metropolii finansowych świata. Frankfurt nad Odrą- miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Liczy 85 tys. Mieszkańców.

41 Niemcy to przede wszystkim bogactwo atrakcji turystycznych, które zaciekawią nawet najbardziej wybrednego przyjezdnego. Każdy Land posiada swoje unikalne rejony. Na ich obszarze znajdziemy aż 33 chronione przez UNESCO zabytki i miejsca przyrodnicze. Ponadto państwo to ma od zaoferowania swoim turystom także ujrzenie wielu stylów architektonicznych, których przykładami są średniowieczne klasztory, gotyckie katedry oraz barokowe pałace. Państwo to na południu graniczy z Alpami, na wschodzie – z Polską, na południowym wschodzie – z Czechami, a na zachodzie – z Francją Holandią, Belgią i Luksemburgiem. Od północy brzegi Niemiec otaczają morza: Bałtyckie i Północne, a także ziemie należące do Danii. Niemcy podzielone są na 16 krajów związkowych (tzw. landy). Berlin, Hamburg i Brema to miasta, które posiadają status samodzielnych landów

42 Ludność Niemiec Niemcy zajmują druga pozycję w Europie pod względem ludności. W kraju mieszka około 80 mln osób z czego około 20% to osoby nie – niemieckiego pochodzenia. Ponad ćwierć społeczeństwa to renciści i emeryci. Niemcy – kraj operami kwitnący Niemcy są krajem posiadającym największe zagęszczenie teatrów operowych, do których Niemcy bardzo chętnie chodzą. Często też spędzają tam Noc Sylwestrową oraz inne uroczystości i święta. Niemieckie przysmaki Tradycyjne niemieckie śniadanie to zazwyczaj biała kiełbasa na gorąco i kawa, która cieszy się tam znacznie większym uznaniem niż herbata. W Niemczech istnieje około 300 gatunków chleba i ponad 6 tyś. gatunków piwa. Niemcy należą do czołówki narodów pod względem ilości spożycia złotego napoju. Roczne spożycie piwa na jednego mieszkańca tego kraju wynosi około 140 litrów (wliczając w to starców i dzieci). O szczególnym upodobaniu do tego napoju świadczą liczne święta i festyny obchodzone ku czci piwa. Oktoberfest to największe święto piwa na świecie. Z tej okazji do Monachium przybywają licznie sympatycy piwa z całych Niemiec i nie tylko. Warto dodać, że podczas tego festynu piwo podawane jest w litrowych kuflach. Utrzymanie takiego kufla w rękach jest nie lada sztuką, szczególnie dla kelnerek, które potrafią utrzymać tuzin kufli jednocześnie!

43 Volkswagen Golf V - piąta generacja niemieckiego samochodu kompaktowego Volkswagen Golf produkowana od października 2003 do 2009 roku.

44 Kassler - peklowana, lekko wędzona wieprzowina Sauerbraten – pieczona marynowana wieprzowina Schweinebraten – pieczeń z wieprzowiny Eisbein – golonka Wurst – kiełbaski Kartoffelsalat – sałatka ziemniaczana Biersuppe – zupa piwna Birnen, Bohnen und Speck - boczek z gruszkami i fasoką Dampfundel – puchate ciasto drożdżowe

45 Każdy młody obywatel Niemiec ma obowiązek uczestniczenia w zajęciach szkolnych do 18 roku życia. Pierwszym stopniem ich edukacji jest GRUNDSCHULE, czyli szkoła podstawowa. Trwa 4 lata. Po zakończeniu tej szkoły, nauczyciele na podstawie ocen dziecka pomagają rodzicom w podjęciu decyzji, gdzie posłać dziecko dalej.

46 Po ukończeniu podstawówki uczniowie wybierają : Gymnasium Realschule (szkoła realna)- szkoła ogólnokształcąca, po której nie zdaje się matury Hauptschule (szkoła główna) – szkoła zawodowa, jedynie uczymy się w niej zawodu Gesamtschule - technikum, które kończy się egzaminem i tytułem zawodowym

47 Danke fur die Aufmerksamkeit! Prezentację wykonali: Barańska Karolina Berezowska Nikola Kirko Agata Lindemann Krystian Wilk Agnieszka


Pobierz ppt "Szwajcaria- die Schweiz Austria- Österreich Niemcy- Deutschland."

Podobne prezentacje


Reklamy Google