Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co jedzą uczniowie naszej szkoły i co z tego wynika?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co jedzą uczniowie naszej szkoły i co z tego wynika?"— Zapis prezentacji:

1 Co jedzą uczniowie naszej szkoły i co z tego wynika?

2 Nasza grupa projektowa

3 Co zrobiliśmy w projekcie Szkoła z klasą 2.0?
Ankieta żywieniowa Informator zaburzeń odżywiania Poradnik „wady i zalety diet” Analiza zawartości cukru w popularnych produktach Rola błonnika w diecie – filmowe doświadczenie Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”

4 Wyniki ankiety dotyczącej żywienia w naszej szkole:
W ankiecie wzięło udział 88 osób 64 kobiety i 24 mężczyzn Zadaliśmy 28 pytań, które dotyczyły m.in. Trybu życia, pory i ilości posiłków, picia wody, jedzenia słodyczy itp.

5 Jeśli nie jesz śniadań, wskaż najczęstszą z niżej wymienionych przyczyn:

6 Ile litrów wody dziennie wypijasz?

7 Ile godzin przed snem spożywasz ostatni posiłek?

8 Co najczęściej kupujesz w sklepiku szkolnym?

9 Zaburzenia odżywiania – co to właściwie jest?
Są to jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. Zaburzenia odżywiania dzieli się na 2 grupy: Zaburzenia specyficzne (anorexia nervosa, bulimoreksja, bulimia nervosa) Zaburzenia niespecyficzne (zespół jedzenia nocnego, zespół objadania się, anarchia żywieniowa, otyłość)

10 Anoreksja Najbardziej spopularyzowane zaburzenie odżywiania polegające na dążeniu do utraty wagi poprzez drastyczne ograniczenie ilości jedzenia.

11 Bulimia zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków,  środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

12 Jedzenie Kompulsywne zaburzenie odżywiania polegające na spożywaniu dużych ilości pokarmu w niekontrolowany sposób, bez odczuwania fizycznego głodu. Określane także jako "uzależnienie od jedzenia".

13 Otyłość patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

14 Poradnik dotyczący wad i zalet diet :
Zestawienie wad i zalet dziesięciu najpopularniejszych diet Przykłady : dieta 1000 kalorii, dieta Dukana, dieta South Beach

15 Dieta 1000 kalorii Dieta zakłada zmniejszenie o około 2/3 dziennej dawki kalorii. Jest różnorodna, ale zakłada włożenia wiele wysiłku. Trzeba skrupulatnie pilnować kalorii każdego produktu! Zalety: Organizm dorosłego człowieka potrzebuje dziennie 3000 kalorii, zmniejszając tę ilość do 1000, spowodujemy, że organizm będzie zużywał zmagazynowany tłuszcz, przy jednoczesnym otrzymywaniu potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Można schudnąć 1kg tygodniowo! Wady: Przy dłuższym stosowaniu może pojawiać się niedobór witamin oraz spowolnienie metabolizmu, przez co sama dieta może nie być już tak skuteczna.

16 Dieta Dukana Program tej diety opiera się na spożywaniu produktów wysokobiałkowych, wyeliminować każe natomiast chociażby pieczywo. Składa się z kilku faz, w tym fazy utrwalania. Zalety: Rzetelne stosowanie się do jej zaleceń pozwala na znaczny ubytek kilogramów, przy czym po zmianie nawyków żywieniowych nie grozi efekt jo-jo. Wady: Jest obciążająca dla organizmu, nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych i witamin. Każdy reaguje na nią inaczej, jednak powikłań może być wiele, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śpiączki. Wedle jej zaleceń stosować ją można tylko 2 razy w życiu.

17 Dieta South Beach Program diety zakłada wyeliminowanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Proces podzielony jest na trzy etapy. Nie można jeść pieczywa, ryżu, makaronu, ziemniaków, kukurydzy, a nawet marchewki czy owoców! Zalety: Dania są smaczne i różnorodne. Są bogate w wartości odżywcze, więc można uprawiać sport. Wysoka zawartość białka sprawia, że nie odczuwa się głodu. Wady: Wyeliminowanie węglowodanów nie jest zalecane dla osób chcących trwale pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Węglowodany uczestniczą w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo duża ilość białka obecnego w diecie może obciążać nerki i wątrobę. Nie jest to polecana dieta w polskim klimacie.

18 Analiza wartości cukru w produktach za pomocą łyżeczek.
Czy wiesz, ile cukru znajduje się w spożywanych przez Ciebie produktach? Analiza wartości cukru w produktach za pomocą łyżeczek.

19

20

21

22 Doświadczenie z błonnikiem
Udowadniamy, że przy spożywaniu większej ilości błonnika niezbędne jest spożywanie dużej ilości wody. W przeciwnym razie może być to dla nas bardzo szkodliwe.

23

24 Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”
Sprawdzaliśmy wiedzę naszych rówieśników na temat zdrowego żywienia. W konkursie wzięło udział ponad 130 osób!

25 Przykładowymi pytaniami były:
Co oznacza skrót GMO? Co znaczy, że mleko jest poddawane metodzie UHT? Jakie składniki zawarte w wodzie są dla nas szczególnie ważne? Która z roślin ma największą zawartość karotenu?

26 Zwycięzcami konkursu są:
Miejsce I – Kasper Batra Miejsce II – Michał Piórkowski i Anna Turowska Miejsce III – Monika Smolis i Karolina Żyła

27

28 Dziękujemy! Grupa projektowa z klasy II E 


Pobierz ppt "Co jedzą uczniowie naszej szkoły i co z tego wynika?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google