Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TERRORYZM W XXI WIEKU..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TERRORYZM W XXI WIEKU.."— Zapis prezentacji:

1 TERRORYZM W XXI WIEKU.

2 CO TO JEST TERRORYZM? Słowo „Terroryzm” pochodzi od słowa „Terror” z języka łacińskiego, co oznacza „strach”. Terroryzm to stosowanie siły lub jej groźby przez jednostki lub grupy osób w celu wywarcia wpływu zarówno na władzę i opinię publiczną, jak i grupy osób czy poszczególne osoby.

3 RODZAJE TERRORYZMU Znawcy przedmiotu dzielą terroryzm na polityczny
kryminalny indywidualny zbiorowy

4 RODZAJE TERRORYZMU Większość z powszechnie znanych organizacji zajmujących się terroryzmem, uprawiała i uprawia terroryzm polityczny. Ma on na celu zmianę ekipy rządzącej, zmianę systemu politycznego, wymuszenie wprowadzenia pewnych rozwiązań prawnych, bądź oderwanie części terytorium od danego państwa i założenie nowego państwa lub przyłączenie go do już istniejącego.

5 Cechą charakterystyczną terroryzmu kryminalnego
RODZAJE TERRORYZMU Cechą charakterystyczną terroryzmu kryminalnego jest natomiast fakt, iż terrorysta działa z pobudek "niższych", najczęściej materialnych. Do podstawowego zestawu tego typu działań należą porwania dla okupu, niszczenie mienia, sabotaż oraz szantaż.

6 RODZAJE TERRORYZMU Podział na terroryzm indywidualny i zbiorowy służy określeniu, czy przedmiotem ataku terrorystycznego staje się konkretna osoba, czy też przypadkowa zbiorowość. W wypadku zabójstwa konkretnego polityka czy porwania biznesmena mówimy o terroryzmie indywidualnym, którego ofiara jest ściśle określona. Jednak większość ataków terrorystycznych motywowanych politycznie jest przejawem terroryzmu zbiorowego, którego ofiarami padają przypadkowe osoby.

7 CECHY TERRORYZMU Do cech charakterystycznych terroryzmu należy: • ujmowanie przez terrorystów stosowania siły jako wyłącznej metody czy techniki działania; • uznawanie, że celem bezpośrednim akcji jest przede wszystkim wytworzenie poczucia zagrożenia w społeczeństwie; • spektakularny, pozbawiony skrupułów sposób działania, co ma wywołać efekt psychologiczny; • brak kary za popełniony czyn, który podrywa autorytet władzy i obnaża jej bezradność;

8 Zasada jest jedna im bardziej spektakularna akcja tym większy rozgłos
CECHY TERRORYZMU Cechą charakterystyczną definiującą terrorystów, jest to, że nie uznają oni granic, terenem ich działania może być każdy kraj często nie związany bezpośrednio z celem postulatów organizacji. Zasada jest jedna im bardziej spektakularna akcja tym większy rozgłos i lepszy efekt.

9 TERRORYŚCI ICH CEL I PRZYCZYNA DZIAŁAŃ
Terroryści zawsze chcą być nazywani określeniami zastępczymi typu wojownik, bojownik o wolność, mudżahadin, rzecznik ludu. Ponadto żądają pełnej legitymacji dla podjętych w tym celu działań. W tym celu organizacje terrorystyczne maja wiele akcentów militarnych swych strukturach, takie jak stopnie wojskowe czy elementy umundurowania. Terroryści chcą być bezosobowi, niezidentyfikowani. Najbardziej, bowiem boimy się tego, co nieznane i niewidoczne.

10 TERRORYŚCI ICH CEL I PRZYCZYNA DZIAŁAŃ
Większość członków grup to wykształceni ludzie, specjaliści w wielu różnych dziedzinach. Bojownicy działają bezlitośnie, ponieważ ofiary są dla nich bezosobowe. Terrorystów nie ogranicza ani prawo międzynarodowe, ani granice państw. Terroryści nie widzą bólu, jaki zadają niewinnym ofiarom i ich rodzinom. Dla nich śmierć ludzka jest niczym, w imię swego Boga i ideologii niszczą „pogan” i giną na ulicy. My zwykli ludzie uważamy ich za terrorystów, oni w swoim mniemaniu nazywają siebie „męczennikami”. Wierzą, że im więcej ludzi zabiją, tym większa będzie ich nagroda w raju.

11 TERRORYZM WCZORAJ I DZIŚ
Terroryzm jako metoda prowadzenia walki nie jest nowym wynalazkiem. Już w I wieku naszej ery sekta Zelotów uciekała się do metod walki, które określilibyśmy dzisiaj mianem terrorystycznych. Aby wyzwolić Izrael spod panowania rzymskiego mordowali zarówno przedstawicieli władzy okupacyjnej, jak i Żydów kolaborujących z przeciwnikiem.

12 TERRORYZM WCZORAJ I DZIŚ
U progu XXI wieku zjawisko terroryzmu przeszło przeobrażenie. Współcześnie sprowadza się ono do ślepego, przesłaniającego wszystko odwetu, zemsty za nieraz wyimaginowane krzywdy. Terroryści, jakich znaliśmy, byli nacjonalistami, anarchistami, lewicowymi lub prawicowymi ekstremistami, bojownikami działającymi w grupie jako zaplecze ugrupowań politycznych. Obecnie doświadczamy zjawiska indywidualizacji terroryzmu. Rozwój technologii doprowadził do sytuacji, w której jedna osoba jest w stanie wyprodukować w mieszkaniu lub kupić broń niezbędną do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Szanse przeprowadzenia takiego zamachu są tym większe, że możliwość wykrycia terrorystów działających w pojedynkę jest niewielka.

13 TERRORYZM WCZORAJ I DZIŚ
Nowością jest terroryzm wspierany, inspirowany, a nieraz nawet sponsorowany przez państwa, które traktują go jako świadomy i niezbyt kosztowny instrument polityki zagranicznej. W 1996 roku Departament Stanu USA stworzył wykaz siedmiu krajów, wspierających terroryzm. Znalazły się na niej: Kuba, Iran, Irak, Libia, Korea Północna, Sudan i Syria . Wymowny jest fakt, że do czasu II wojny w Iraku, żadne z państw nie zostało skreślone z tej listy. Dzieje się tak dlatego, że sponsorowanie terroryzmu jest dla państw bardzo tanim i trudnym do udowodnienia sposobem stosowania siły.

14

15 TERRORYZM WCZORAJ I DZIŚ
Współcześnie terroryzm stał się często używaną formą walki "słabszych" obywateli wobec "silnego" państwa. Stosowany jest na wszystkich kontynentach, we wszystkich rejonach świata. Największym zagrożeniem pozostają grupy fundamentalistów islamskich działające głownie w państwach arabskich i w rejonie Bliskiego Wschodu . Ugrupowania te poza działalnością wewnątrz państw stosują często terroryzm międzynarodowy, w imię walki z wyznawcami innych religii.

16

17 Europejskie organizacje terrorystyczne
Czerwone Brygady (Brigate Rosse) Czerwone brygady to historyczna, włoska, lewacka organizacja, która specjalizowała się w porwaniach polityków. Ich najgłośniejszym atakiem był zamach na byłego premiera Włoch Aldo Moro w 1979 r. ETA (Kraj Basków i Wolność) Działa od 1959 r. w Hiszpanii i dąży do stworzenia niezależnego państwa Basków. Jest jedną ze „spokojniejszych” organizacji o charakterze terrorystycznym. W 2004 r. została niesłusznie oskarżona o zamachy w Madrycie w wyniku których śmierć poniosły 192 osoby, a ponad 1800 odniosło rany. Przez ich działalność do dziś śmierć poniosło ok. 850 osób.

18

19 IRA (Irlandzka Armia Republikańska)
Organizacja działająca w Irlandii Południowej stanowiąca sobie za cel oderwanie tegoż terytorium spod władzy Wielkiej Brytanii i włączenie go do Republiki Irlandii. Na mocy porozumień wielkanocnych z 1998 r. ograniczyła swoją działalność. Odpowiada za śmierć ok. 3 tys. osób. W 1984 r. przeprowadziła nieudany zamach na premier Margaret Thatcher. W dniu 28 lipca 2005 faktycznie ogłosiła zakończenie działalności.

20

21 Organizacje terrorystyczne działające w Azji, Afryce i Ameryce Płd.
Ruch Rewolucyjny im Tupaca Amaru Organizacja na terenie Peru uważna przez USA za terrorystyczną. Powstała w 1984 r. i prowadziła skuteczną walkę anty-rządową. Szybko popadła w konflikt ze Świetlistym Szlakiem. Tamilskie Tygrysy Organizacja skupiająca przedstawicieli narodowości tamilskiej na Sri Lance. Od powstania w 1976 r., w wyniku regularnej wojny z siłami rządowymi, śmierć poniosło już ok. 64 tys. przedstawicieli obu stron. Uważa się ich za lepiej zorganizowaną i wyszkoloną organizację anty-rządową. Tamilskie Tygrysy mogą liczyć nawet do 10 tys. członków.

22 Ugrupowania fundamentalistów islamskich - organizacje terrorystyczne
Anty-izraelskie ugrupowania terrorystyczne: • Hezbollah (Stronnictwo Boga) • Muzułmański Dżihad • Hamas Fundamentalistyczne ugrupowania muzułmańskie, które walczą o zniszczenie państwa Izraela, zwrot ziem egipskich (Hamas - cel uzyskano) etc. Ich terenem działań jest Liban oraz Autonomia Palestyńska. Dokonują licznych ataków samobójczych, porwań i ostrzałów rakietowych.

23

24 Al-Kaida (Baza) Uznana za najniebezpieczniejszą strukturę o charakterze terrorystycznym, kierowana przez Osamę bin Ladena, saudyjskiego milionera, zabitego 2 maja 2011 roku przez amerykańskich marines. Początkowo działała w Afganistanie. W 1990 r. wyniku konfliktów w tym kraju, Osama przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. Al-Kaida ma za zadanie walczyć z „krajem diabła”, czyli USA. Podnosi również hasła przeciwko istnieniu Izraela, co ma ją wiązać w sojusz z Hezbollachem i Hamasem. „Bazę” tworzą pojedyncze, kilkuosobowe komórki, sterowane odgórnie.

25

26 Al-Kaida (Baza) Do bardziej głośnych zamachów należą: r.: atak samochodem-pułapką na parking pod jedną z wież World Trade Center (WTC). Zamachowców ujęto r.: ataki na ambasady amerykańskie w Kenii i Tanzanii, w wyniku których zginęło ok. 100 osób, r.: atak na niszczyciel w Jemenie (18 osób zmarło) września 2001 r.: atak na dwie wierze WTC, Pentagon i Biały Dom (nieudana).

27 ATAK NA WTC 11 WRZEŚNIA 2001 ROKU.

28 Palestyńskie Al-Fatah i Al-Aksa
Brygady Męczenników Al-Aksa (dziś Jasera Arafata) oraz Al Fatah stanowią zbrojne ramię muzułmanów w Autonomii Palestyńskiej. Ta druga jest największą frakcją Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Działalność od lat 60’ wielokrotnie słabła i wzbierała na sile. Początkowo grupa atakowała jedynie izraelskich żołnierzy i osadników na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, a także wykonywała akcje zbrojne przeciwko armii izraelskiej, jednak na początku 2002 r. rozpoczęła serię zamachów przeciwko cywilom w miastach izraelskich.

29 JAK POSTĘPOWAĆ W SYTUACJI ZAGROŻENIA???
Zwróć uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie. Dotyczy to przede wszystkim miejsc publicznych, np.: supermarketów, środków komunikacji publicznej, imprez masowych. Co może być sygnałem ostrzegającym o niebezpieczeństwie? - rzucające się w oczy nietypowe zachowanie osób, - pozostawione bez opieki przedmioty: paczki, torby, pakunki, - samochody, a zwłaszcza furgonetki, parkujące w nietypowych miejscach, tj. w pobliżu kościołów i miejsc organizowania imprez masowych i zgromadzeń, - nie dotykaj podejrzanych przedmiotów pozostawionych bez opieki, - powiadom stosowne służby (policję, straż miejską, administratora obiektu), - jeżeli dojdzie do akcji ewakuacyjnej lub ratowniczej, zastosuj się do poleceń osób kierujących operacją, - zachowaj spokój i bezpiecznie, bez paniki opuść niebezpieczną strefę, - nie udawaj bohatera, reagowanie pozostaw profesjonalistom (policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowemu).

30 JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA SIĘ W GRUPIE ZAKŁADNIKÓW
Jeśli znalazłeś się wśród zakładników: - staraj się zwrócić uwagę napastników na fakt, że mają do czynienia z ludźmi (personifikowanie siebie i innych), - bądź spokojny, naturalny, znajdź po-stawę pośrednią między agresją a pasywnością i uległością, - nie bądź „utrapieniem” dla napastników (bunt, dyskutowanie, silne reakcje emocjonalne), - pamiętaj, że sytuacja może trwać długo - postaraj się rozwinąć u siebie potrzebę przetrwania, - nie rób gestów zwracających uwagę porywaczy, - nie zadawaj pytań, nie patrz w oczy terrorystom, bądź im posłuszny bez dyskusji, siedź spokojnie na miejscu, - pytaj zawsze o pozwolenie, np. gdy chcesz wstać lub otworzyć torbę, - na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste, - usuń (wyrzuć) wszelkie oznaki władzy, zajmowania ważnej pozycji, - zapamiętaj szczegóły dotyczące porywaczy i otoczenia - może to pomóc władzom w uwolnieniu pozostałych zakładników oraz identyfikację porywaczy przy aresztowaniu.

31 Jak się zachować po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia bomby:
- do czasu przybycia policji należy zabezpieczyć zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa, - po przybyciu policji na miejsce incydentu bombowego, przejmuje ona dalsze kierowanie akcją, - należy bezwzględnie wykonywać polecenia policjantów, - przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia bomby użytkownicy pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy - być może uda się znaleźć przedmioty nieznanego pochodzenia, - podejrzanych przedmiotów nie wolno dotykać, - pomieszczenia ogólnodostępne sprawdzają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji,

32

33 Jak się zachować po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia bomby:
- po ogłoszeniu ewakuacji należy zachować spokój, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon, - po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torebki, siatki, nesesery), - identyfikacją ładunku wybuchowego zajmują się wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne policji, - ciekawość jest niebezpieczna - jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem, - w przypadku włączenia parkingu dla pojazdów w strefę zagrożenia, nie ratuj na siłę swojego samochodu (dotyczy to również innych cennych przedmiotów) - życie jest ważniejsze.

34 PREZENTACJĘ WYKONALI:
TOMASZ WIĄCEK MICHAŁ KWIECIEŃ


Pobierz ppt "TERRORYZM W XXI WIEKU.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google