Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: Gimnazjum Publiczne im. Ireny Sendler w Lamkach ID grupy: 98/45_mf_g2 Kompetencja: Matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: Semestr II/2009/2010

3 Początki bywają trudne…
Na pierwszym spotkaniu nauczyciele prowadzący zapoznali nas z celem projektu. Odwiedziła nas także p. Dyrektor. Niektórzy byli zadowoleni, niektórzy zdziwieni , a jeszcze inni przerażeni (reakcje były różne). Nasza 20-tka podzielona została na dwie grupy. Praca w grupach –zabawa w ratowników. Dyskusja na temat plusów i minusów pracy w grupie (jednogłośnie ustaliliśmy, że jest więcej plusów).

4 Dzień drugi Na drugim spotkaniu już trochę swobodniej było nam pracować. Zaczęliśmy od rysowania, no właściwie to było wypełnianie ankiet tylko, że za pomocą rysunków. Po skończeniu naszych artystycznych dzieł HEHE! Zrobiliśmy sobie… fotki. Okazało się, że aby nas wszystkich objąć trzeba to robić z lotu ptaka .

5 Robimy budowlankę ;) DRAPACZE CHMUR
Następnie zabawiliśmy się w Bobów Budowniczych. W grupach, tym razem już w innym składzie mieliśmy zbudować jak najwyższą wieżę z kartek papieru (bez używania kleju, nożyczek, itp.) DRAPACZE CHMUR

6 DZIEŃ TRZECI - STYL NAUKI
Kolejne spotkanie rozpoczęliśmy od wypełniania testu, którego tematem było: jaki styl uczenia przyjmujemy. Po wypełnieniu trzeba było podliczyć punkty. Taaak! 2 + 2 = ? 

7 W kolejnym punkcie zajęć p
W kolejnym punkcie zajęć p. Wiśniewski przedstawił nam… instrukcje obsługi dziurkacza. Okazało się, że to nie takie proste. Robienie dziurek to niemałe wyzwanie. Trochę techniki i człowiek się gubi!! ? ? Do domu dostaliśmy deklaracje dla rodziców. C.D nastąpi. ? ?

8 sprawdzian – masakra Dasz ściągnąć?!
Tego dnia zostaliśmy ogromnie zaskoczeni … testem z gęstości. Wszyscy byli przerażeni! Ale emocje opadły kiedy dowiedzieliśmy się, że nie jest on na ocenę, i tylko ma sprawdzić nasze dotychczasowe umiejętności. Dasz ściągnąć?!

9 Na bezludnej wyspie Następnym razem nie damy się wkręcić!
Na tym spotkaniu zabawiliśmy się w jak przetrwać na bezludnej wyspie. Znowu podzieleni na grupy zaczęliśmy ustalać co należy robić. Po naradach pani oświadczyła, że zamiast zacząć działać okazaliśmy się dobrzy w teorii, a nie w praktyce. To kolejny WKRĘT! Następnym razem nie damy się wkręcić!

10 POPRAWKA Na piątym spotkaniu wszyscy poprawiali deklaracje. Każdy uzupełnił źle. Niektórzy musieli ją wypełniać kilka razy. To zdecydowanie było najtrudniejszym zadaniem do tej pory. HEHE!!

11 Organizacja grupy Z racji tego, że w tym dniu mieliśmy dość długie zajęcia p. Wiśniewski przeczytał nam bajeczkę (wszyscy zdążyli się porządnie wyspać;). Następnie rozdzieliliśmy role w grupach: LIDER: ALA I PATRYCJA E-KRONIKARZ: AGATA I ANKA SPRAWOZDAWCA: AGA I IWONA

12 Następnie dostaliśmy do wykonania prace w grupach w formie plakatów.

13 Gęstość Określenie „gęstość” zostało wzięte z życia codziennego i zaadaptowane na nazwę wielkości fizycznej. Wybór ten jest jednak trochę mylący. To co fizycy uważają za gęstość nie odpowiada potocznemu pojęciu gęstości np. dla fizyka gęsty krupnik nie musi mieć wcale większej gęstości niż czysta posolona woda.

14 Gęstości substancji Jakie substancje są najcięższe (mają największą gęstość)? Ze zwykłych metali największą gęstość ma platyna. Metal ten jest pond razy cięższy od wody. Złoto jest bardzo ciężkie. Słynny z ciężkości ołów jest już tylko nieco ponad 11 razy cięższy od wody i prawie dwa razy lżejszy od platyny.

15 Ciekawostki Prawdziwym laboratorium super wysokich ciśnień i gęstości jest kosmos. Np. łyżka materii bardzo małej, ale za to gorącej gwiazdy może ważyć nawet ponad tonę. Proszek materii gwiazdy neutronowej o wymiarach 1mm sześcienny miałby masę rzędu miliarda ton- tyle co ogromne jezioro! Gwiazda neutronowa Materia

16 Do zapamiętania o gęstości
Spośród różnych ciał woda jest substancją o najbardziej charakterystycznej gęstości. Jej wartość to dokładnie kilogramów na metr sześcienny.

17 Fizycy zajmujący się gęstością
Archimedes z Syrakuz (ok p.n.e.) – grecki filozof przyrody i matematyk.

18 Odkrył prawo nazwane jego imieniem PRAWO ARCHIMEDESA: Na każde ciało zanurzone w cieczy (lub gazie) działa zwrócona w górę siła wyporu; wartość siły wyporu jest równa wartości ciężaru cieczy (lub gazu) wypartej przez to ciało.

19 Lord Rayleigh właściwie John William Strutt (ur. 12 listopada 1842r. w Langford Grove zm. 30 czerwca 1919r.w Witham) – brytyjski fizyk.

20 Prowadził prace badawcze z zakresu gęstości gazów. W 1894 r
Prowadził prace badawcze z zakresu gęstości gazów. W 1894 r. razem z Williamem Ramsey'em odkrył argon. Lord Rayleigh w roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki: za badanie gęstości większości znanych gazów i odkrycie argonu.

21 Karl Friedrich Mohr (ur. 4 listopada 1806r. w Koblencji - zm. 28 września 1879r. w Bonn) - niemiecki farmaceuta i chemik.

22 Wynalazł sól zwaną solą Mohra
Wynalazł sól zwaną solą Mohra. Twórca i konstruktor wagi do oznaczania gęstości cieczy noszącej od jego nazwiska nazwę wagi Mohra. Biureta Mohra

23 TABELA GĘSTOŚCI gazy ciecze ciała stałe kg/m3 g/cm3 NAZWA MATERIAŁU
STAN SKUPIENIA kg/m3 g/cm3 para wodna gaz 0,6 0,00006 powietrze 1,29 0,00129 tlen 1,43 0,00143 dwutlenek węgla 1,98 0,00198 śnieg ciało stałe 125 0,125 benzyna ciecz 700 0,7 drewno dębowe 800 0,8 nafta 810 0,81 lód 920 0,92 mleko 1030 1,03 krew ludzka 1050 1,05 aluminium 2700 2,7 gazy ciecze ciała stałe

24 Zabawy w excelu  Tym razem przeszliśmy do sali komputerowej, aby poćwiczyć obsługę Excela. Naszym pierwszym zadaniem było uzupełnianie tabeli gęstości. Kiedy pracowaliśmy, nasi e-kronikarze pstrykali nam fotki. HEHE…!

25 A to przestroga dla maniaków komputerowych !!!
PO PRZED Strzeżcie się!!!

26 Obliczanie gęstości … i tego dnia zaczęły się schodki… Każda grupa miała wypełnić tabelę gęstości, tzn. dostaliśmy cztery klocki, które trzeba było zważyć, zmierzyć i obliczyć gęstość aby dowiedzieć się z czego jest wykonany. Ważenie szło dobrze… Zero stresu… Mierzenie i obliczenia objętości… Jeszcze ujdzie, ale gęstość… PORAŻKA!! To była lekcja pełna wrażeń!

27 Gęstość cieczy Na tym spotkaniu znowu zajęliśmy się gęstością, ale tym razem cieczy. Trzyosobowa grupa miała po dwie ciecze do obliczenia. Po obliczeniach wszyscy ustawiliśmy je od najmniejszej do największej. Powoli przez lejek wlewaliśmy do menzurki wszystkie ciecze tak aby się nie zmieszały. Efekty nie były najlepsze, ale i tak jesteśmy z siebie dumni!!!

28 Szkice i projekty Dzisiaj, czyli 27 maja rysowaliśmy projekt naszej maszyny, która uruchomi inną maszynę. Niestety tylko rysowaliśmy, szkoda… Ale i tak było super, bo jesteśmy przecież dobrymi teoretykami HEHE!! Spory jak zawsze trwały długo i były burzliwe, każdy miał własne zdanie.

29 Dalsza praca z plakatami
Teraz te same plakaty tylko że na slajdach… Trochę się narobiliśmy, ale efekty było widać HEHEH!!! Wszystkie błędy trzeba było poprawiać. Panu Wiśniewskiemu najbardziej spodobała się prezentacja Iwony, Ani i Agnieszki. Na jej podstawie poprawialiśmy wszystkie usterki. Wszystko poszło bez żadnych problemów.

30 Jeden wspólny projekt Projekt naszej machiny
Wszystkie nasze projekty maszyn w jednym wielkim projekcie. Znowu było wiele sporów i odmiennych zdań. W końcu doszliśmy do upragnionego efektu. Projekt naszej machiny

31 Wizyta naukowca W tym dniu odwiedził nas naukowiec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opowiadał o internecie jako środowisku rozproszonym. Chociaż wielu rzeczy nie rozumieliśmy to dr. Lech Dębski ( bo tak nazywał się wykładowca) opowiadał o internecie w sposób zrozumiały dla młodzieży. Po tym spotkaniu na pewno spojrzymy na internet z innej perspektywy.

32


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google