Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 ZESPÓŁ SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II w STAREJ KISZEWIE. 96/40_MP_G1 KOMPETENCJA MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZA. TEMAT: BUDOWA CZASTECZKOWA MATERII. ROK SZKOLNY 2009/2010, SEMESTR II

3

4 Materia to otaczające nas ciała stałe, ciekłe lub gazowe oddziaływujące na nasze zmysły bezpośrednio lub poprzez przyrządy.

5 1.Atom powinien mieć kształt kulisty. 2.Rożne atomy mogą się ze sobą łączyć. 3.Atomy mogą tworzyć cząsteczki. 4.Atomy posiadają właściwości pierwiastków.

6 Wnętrze Ziemi można podzielić ze względu na chemiczne lub mechaniczne (właściwości. Pod względem budowy chemicznej, planeta składa się z krzemianowej skorupy, bogatego w krzem, magnez i żelazo płaszcza oraz żelaznego jądra.

7

8 Potrzebne nam będą dwie menzurki o pojemności 100 cm³ każda. Do jednej z nich nalewamy 50 cm³ wody, a do drugiej tyle samo denaturatu. Następnie przelewamy denaturat do wody i mieszamy. Co obserwujemy? Czy objętość roztworu jest równa sumie objętości składników?

9 Do jednej menzurki wsypmy ok. 200 g kaszy (np. gryczanej), a do drugiej ok. 200 g grochu. Zapiszmy objętości kaszy i grochu. Następnie zmieszajmy w jednej menzurce kaszę z grochem i energicznie potrząśnijmy. Jaką objętość ma powstała mieszanina?

10 Okazuje się, że mieszanina zajmuje mniejszą objętość, niż dodane składniki. Przyczyną są różne rozmiary ziarenek składników. Doświadczenie 2 pełni rolę pomocniczą; wskazuje nam, że gdyby ciecze były zbudowane z drobnych elementów, to potrafilibyśmy wytłumaczyć wynik doświadczenia mieszania wody z denaturatem. Hipotetyczne składniki cieczy będziemy nazywać cząsteczkami; cząsteczki różnych substancji mają różne rozmiary i kształty. Nie można ich oczywiście zobaczyć nawet pod mikroskopem, ale zbudowaliśmy pewne wyobrażenie o nich. Takie wyobrażenie nazywa się modelem.

11 Agata Knuth Paulina Laskiewicz Małgorzata Mollin Kamila Czapiewska Joanna Althoff Magdalena Żołnowska Dominika Deja Monika Łangowska Marzena Sędzicka Damian Klawikowski opiekun: Robert Szynalewski

12 Dziękujemy.

13 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google