Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp. ID grupy: 98/35_P_G1 Opiekun: Renata Dahmani Kompetencja: Przedsiębiorczość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp. ID grupy: 98/35_P_G1 Opiekun: Renata Dahmani Kompetencja: Przedsiębiorczość."— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp. ID grupy: 98/35_P_G1 Opiekun: Renata Dahmani Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Najbliższy Dom Dziecka Semestr/rok szkolny: 3 semestr, rok 2011

3 GRUPA 98/35_P_G1

4 SPIs treści Nawiązanie współpracy z Ośrodkiem Dziecka i Rodziny w Krzyżu Wlkp. Dom Dziecka – informacje ogólne. Domy dziecka w Polsce. Zadania domów dziecka. Pierwsza wizyta w Ośrodku Dziecka i Rodziny w Krzyżu Wlkp. Spotkanie z dyrektorem placówki. Zapoznanie się z placówką i jej wychowankami. Kolejna wizyta – zabawy i pomoc w nauce. Praca wolontariuszy – zabawy z dziećmi. Przedświąteczne pomysły. Akcja szkolna: Podziel się radością i jej efekty. Przedświąteczna wizyta – przedstawienie. Praca wolontariuszy – pomoc w nauce. Tworzenie strony internetowej placówki. Pozyskiwanie sponsorów. Co to jest akcja 1% ? . Akcja 1% Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła. Jak założyć organizację pożytku publicznego?

5 Nawiązanie współpracy z ośrodkiem dziecka i rodziny w krzyŻu wlkp.
Analizując tematy projektowe na III semestr, zdecydowałyśmy się na wybór projektu „Najbliższy dom dziecka”. Skłoniła nas do tego chęć zwrócenia uwagi na potrzeby dzieci znajdujących się w takich placówkach. Szybko nawiązałyśmy współpracę ze znajdującym się w naszym mieście Ośrodkiem Dziecka i Rodziny.

6 Dom dziecka Dom dziecka – całodobowa placówka opiekuńczo- wychowawcza typu socjalizacyjnego. Do domów dziecka kierowane są dzieci i młodzież, których potrzeby stale lub okresowo nie mogą być zaspokajane w domu rodzinnym. Oznacza to, że domy dziecka są powołane do istnienia nie tylko dla sierot, ale także dla dzieci i młodzieży zaniedbanych środowiskowo, których rodzina nie wywiązuje się z powierzonych zadań. Takie dzieci i młodzież nazywana jest wtedy sierotami społecznymi. Źródło:

7 Domy dziecka w polsce Według badań GUS-u, w roku 2008 istniało w Polsce 351 domów dziecka, w których przebywało prawie dzieci i młodzieży. Tylko ok. 3% z tej liczby stanowiły sieroty naturalne.

8 Dom dziecka: zapewnia dziecku opiekę całodobową i wychowanie, zapewnia zajęcia wychowawcze, korekcyjne i inne zajęcia specjalistyczne, zapewnia dzieciom kształcenie, podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnych formach opieki zastępczej pracuje z rodziną dziecka, organizuje dla swoich wychowanków odpowiednie formy opieki w środowisku, grupy usamodzielniające oraz kontakt z rodzinami zaprzyjaźnionym.

9 ośrodek dziecka i rodziny W KRZYŻu Wlkp.

10 Pierwsza wizyta Tego dnia po raz pierwszy złożyłyśmy wizytę mieszkańcom pobliskiego domu dziecka. Zapoznałyśmy się z placówką, pan dyrektor przedstawił nam historię ośrodka, poznałyśmy pracowników, no i przede wszystkim spotkałyśmy się z dziećmi.

11 Informacje o placówce Data powstania: - 1971 r.
Średnia liczba podopiecznych: - 30 dzieci. Wiek dzieci: od niemowlęcia do 18 roku życia. Wszystkie dzieci przebywające w krzyskim domu dziecka mają żyjących biologicznych rodziców. - Podczas spotkania z panem dyrektorem poznałyśmy historię domu dziecka w Krzyżu Wlkp. oraz jego dzień dzisiejszy.

12 W domu dziecka Świetlica Pokój zabaw Pokój małych dzieci
Pozwolono nam obejrzeć niektóre z pomieszczeń Świetlica Pokój zabaw Pokój małych dzieci

13 Najmłodszy wychowanek
Poznałyśmy najmłodszego wychowanka - to maleństwo ma 8 tygodni…

14 Pierwsze nieśmiałe kontakty
Powoli nawiązywałyśmy kontakt z dziećmi – nie zawsze było to łatwe

15 Kolejna Wizyta – Tego dnia zajęcia upłynęły na wspólnych zabawach z małymi dziećmi i odrabianiu lekcji z tymi nieco starszymi

16 Organizujemy grupę gimnazjalistów wolontariuszy
Widząc potrzebę kontaktu gimnazjalistów z wychowankami domu dziecka nawiązaliśmy współpracę z szkolnym kołem PCK, które koordynuje u nas pracę wolontariuszy. Nie było kłopotu ze znalezieniem chętnych do systematycznych odwiedzin w domu dziecka i zabaw z dziećmi.

17 Zbliżają się święta… Nadchodzące Święta Wielkanocne zainspirowały nas do dwóch dalszych działań: Przygotowania przedstawienia teatralnego dla wychowanków domu dziecka. Przeprowadzenia w szkole akcji charytatywnej „Podziel się uśmiechem”.

18 Zajęcia świetlicowe W przygotowania przedstawienia włączyliśmy kolegów i koleżanki. W ramach pracy świetlicy szkolnej wykonali dekoracje, stroje oraz odbywali próby.

19 Jednocześnie w szkole organizowałyśmy akcję, mającą na celu zebranie prezentów świątecznych dla dzieci.

20 Efekty akcji podziel się radością
Ilość zebranych prezentów pozwoliła nam przygotować paczki dla wszystkich naszych podopiecznych.

21 Przedświąteczna wizyta
20 kwietnia, z torbami pełnymi prezentów, strojów i dekoracji do przedstawienia, wyruszyliśmy na kolejne spotkanie z dziećmi.

22 Młoda widownia Przedstawienie sprawiło dzieciom wiele radości.

23 Po przedstawieniu Po przedstawieniu był czas na wspólne zdjęcia dzieci z aktorami.

24 Praca wolontariuszy Udało nam się utworzyć grupę uczniów systematycznie pomagających dzieciom w nauce.

25 Strona internetowa ośrodka
Karolina pracowała nad stworzeniem strony internetowej ośrodka.

26

27 Pozyskiwanie sponsorów
Zadbałyśmy o to, aby pierwszego września dzieci ruszyły do szkoły wyposażone w nowe przybory szkolne.

28 Akcja 1% podatku Zainteresowałyśmy się akcją 1%.
Od 1 stycznia 2004 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego, jednak nie więcej niż do wysokości 1% należnego podatku. Źródło:

29 Możliwość Pozyskania dodatkowych funduszy przez placówkę
Prostą metodą pozyskania funduszy jest na przykład prowadzana przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła akcja 1% . Po zgłoszeniu domu dziecka do Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła i podpisaniu umowy darczyńcy mogą przekazywać 1% swojego podatku wpisując w deklaracji podatkowej nadany domowi dziecka numer, wg . poniższego wzoru.

30 Organizacja pożytku publicznego
Aby pozyskać dla domu dziecka fundusze można taż założyć stowarzyszenie - rodzaj organizacji pozarządowej. Sposoby na pozyskiwanie funduszy przez stowarzyszenie: -składki członkowskie, -darowizny, spadki, zapisy, -zbiórki publiczne, -działalność gospodarcza, -dotacje. Szczegółową instrukcję jak założyć stowarzyszenie znaleźć można na

31 Dziękujemy za uwagę

32


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp. ID grupy: 98/35_P_G1 Opiekun: Renata Dahmani Kompetencja: Przedsiębiorczość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google