Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Doświadczenia z budowy materii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Doświadczenia z budowy materii"— Zapis prezentacji:

1 Doświadczenia z budowy materii
Gimnazjum „Blok”

2 Model cząsteczkowej budowy materii
Gdy wsypaliśmy kasze do pustego pojemnika zmierzyliśmy wysokość po dosypaniu grochu ponownie zmierzyliśmy wysokość. Później wymieszaliśmy i okazało się że wysokość tych dwóch materii zmniejszyła się. Groch to przykład dużych cząsteczek, a kasza to małe i jedne wchodzą między drugie.

3 Dowód na cząsteczkową budowę materii.
Gdy wlaliśmy do pojemnika wodę zmierzyliśmy jej wysokość w pojemniku. Potem dosypaliśmy soli która się rozpuściła w tej wodzie i ponownie zmierzyliśmy wysokość. Okazało się że wysokość wody w pojemniku się zmniejszyła. Cząsteczki soli weszły pomiędzy cząsteczki wody

4 Błona powierzchniowa Najpierw wlaliśmy do okrągłego naczynia wody na tą wodę delikatnie położyliśmy papierowe krążki. Okazało się że te krążki utrzymywały się na wodzie. Później dowiedzieliśmy się że na wodzie znajduje się błona powierzchniowa.

5 Dyfuzja Do szklanego pojemnika wlaliśmy wody i zielonego barwnika. Barwnik w tej wodzie sam się rozchodził, lecz my go nie wymieszaliśmy z wodą. Potem była ona koloru zielonego.

6 „Ciasteczkowy” model budowy atomu.

7 Model budowy atomu Bohra
Model budowy atomu Bohra – model atomu wodoru autorstwa Nielsa Bohra. Bohr przyjął wprowadzony przez Ernesta Rutherforda model atomu, według tego modelu elektron krąży wokół jądra jako naładowany punkt materialny, przyciągany przez jądro siłami elektrostatycznymi. Przez analogię do ruchu planet wokół Słońca model ten nazwano "modelem planetarnym atomu".

8 Elektrony, neutrony i protony.
W środku atomu, jest jądro w którym znajdują się protony i neutrony. Badania atomów różnych pierwiastków wykazały, że liczba protonów i neutronów w jądrze zależy od rodzaju pierwiastka. Protony są w razem z neutronami w jądrze, a elektrony krążą wokół tego jądra. Protony mają ładunek dodatki, a elektrony ujemny, neutrony nie mają żadnego ładunki.

9 Stany skupienia Stały – trudno zmienić objętość i kształt.
Ciekły – trudno zmienić objętość, a kształt łatwo. Gazowy – łatwo zmienić objętość i kształt, ciało zajmuje całą dostępną mu przestrzeń. Cząsteczki ciała stałego Cząsteczki cieczy Cząsteczki gazu

10 Kryształy Ciało krystaliczne – rodzaj ciała stałego, w którym cząsteczki, atomy lub jony nie mają pełnej swobody przemieszczania się w objętości ciała i zajmują ściśle określone miejsca w sieci przestrzennej – mogą jedynie drgać wokół położenia równowagi. Określenie – ciało krystaliczne odnosi się do ciał o dwojakiej budowie: * Monokryształu, zwanego krócej kryształem * Polikryształu.


Pobierz ppt "Doświadczenia z budowy materii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google