Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół szkół w Barcianach ID grupy: 48_96 Opiekun: Bożena Tomaszewska Kompetencja: Grupa przedsiębiorczości Temat projektowy: Uroki regionu, w którym mieszka uczeń Semestr/rok szkolny: I Semestr 2011/2011r.

3

4 KORZENIE GENEALOGICZNE NASZEGO REGIONU Dawniej Warmię i Mazury zamieszkiwały plemiona pruskie. Naszymi przodkami są Bartowie, na których ziemi obecnie mieszkamy. Od nazwy ich plemienia pochodzi obecna nazwa miejscowości w okolicach której mieszkamy – Barciany.

5 NASZ REGION – KRAINA TYSIĄCA JEZIOR I NIE TYLKO Region,w którym mieszkamy, to obszar Polski, który różni się od pozostałej części cechami naturalnymi oraz kulturowymi. Geograficznie jest to Pojezierze Mazurskie,kraina którą ukształtował lodowiec skandynawski i pozostawił ślady w postaci pięknych, dużych jezior i wzgórz, które są urokiem naszej krainy. Historia spowodowała, że mieszkańcy tych ziem wnieśli również wiele bogactwa materialnego i kulturowego. Byli to: Prusowie, Krzyżacy, Niemcy i mniejszość ukraińska, która dość licznie zamieszkuje nasz region.

6 Rolnictwo w naszej gminie Głównym sektorem zarobkowym w naszej gminie jest rolnictwo

7 UPRAWY W GMINIE Rolnicy zajmują się głównie hodowlą bydła mlecznego i dostarczają mleko do wielkich przetwórni. Przy hodowli rolnicy uprawiają rzepak, pszenice, żyto a także mieszanki zbóż.

8 RZEKI I KANAŁY REGIONU Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm zaś dno jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi. W rzece żyje wiele gatunków ryb oraz raki, których obecność świadczy o czystości wody. Niewątpliwie wszystkim miłośnikom kajakarstwa znana jest rzeka na Mazurach – Krutynia, która płynie przez Puszczę Piską. Spływ to najlepszy sposób aby poznać Mazury.

9 KANAŁ MAZURSKI Celem budowy było odprowadzenie w kierunku północnym wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku, oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około l7 tysięcy hektarów łąk. Na trasie kanału oprócz 5 śluz znajdowały się 3 mosty kolejowe i 8 drogowych oraz 3 jazy i trzy poprzeczne groble ziemne.

10 Długość kanału wynosi 51,7 km w tym 22 km na terenie Polski. Różnica poziomu wód pomiędzy jeziorem Mamry a rzeką Łyną wynosi około 111 m. Powyższe zdjęcia wykonaliśmy podczas wycieczki do Rezerwatu Siedmiu Wysp.

11 KORZYSTAMY Z UROKÓW NASZEGO REGIONU Lasy to nie wątpliwie bogactwo naszego regionu. Są one dla nas miejscem edukacji. Na zdjęciu podążamy jedną ze ścieżek edukacyjnych Nadleśnictwa Srokowo.

12 Puszcza zajmuje około 230 km 2 i jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim. Żyją tu największe ssaki Warmii i Mazur - żubry. Ich populacja w ostatnich latach wynosi około 50-55 osobników. Ponadto żyją tu: jelenie, sarny, dziki, rysie, wilki oraz liczne mniejsze drapieżniki oraz 141 gatunków ptaków. Krajobraz dopełniają liczne torfowiska, źródłowiska oraz jeziora polodowcowe.

13 MAZURY – KRAINA TYSIĄCA JEZIOR Potoczna nazwa Mazur - Kraina Tysiąca Jezior - doskonale odzwierciedla charakter regionu. Znajduje się tu około 4 tys. jezior o łącznej powierzchni 1700 km 2. Przestrzenie wodne obejmują 15 % powierzchni regionu i skupiają jednocześnie 1/4 zasobu wód jeziornych Polski. Największymi jeziorami są Śniardwy (113,8 km 2 ) i Mamry (104,5 km 2 ).

14 Góra krzyżowa znajduje się w Lidzbarku Warmińskim. Znana jest przede wszystkim jako kompleks sportowy, idealny dla wszystkich, którzy chcą wybrać się na narty na Warmię i Mazury. Obiekt wyposażony jest we wszystkie urządzenia, niezbędne dla zapewnienia odwiedzającym najlepszych warunków narciarskich: armatki śnieżne, wyciąg talerzykowy przy prawie każdej trasie zjazdowej oraz ratrak.

15 REZERWAT OŚWIN ZWANY JEZIOREM SIEDMIU WYSP Jezioro Siedmiu Wysp leży kilkaset metrów od granicy z Rosją, na północ od Węgorzewa. To najbardziej samotna część Mazur, gdzie większość osad dawno opustoszała. Znajdują tu cisze zamożni mieszkańcy stolicy.

16 Ze wzgórz otaczających jezioro można zobaczyć jego siedem lesistych wysp obleganych jesienią i wiosną przez ponad 130 skrzydlatych gatunków. Wśród nich jest rzadki u nas ślepowron czy kureczka zielona; tysiące gęsi zbożowych nocuje nad Oświnem przy jesiennych przelotach. Pojawiają się nury czarnoszyje. Są liczne kaczki i drapieżniki – bieliki, rybołowy, orliki krzykliwe, kobczyki, kanie, błotniaki, czarne bociany. Żurawie nawołują się od świtu do zmierzchu.

17 REZERWAT OŚWIN Oświn od 1998r wpisany jest na europejską listę ptasich ostoi i objęty programem Natura 2000. Oświn to też ostatnie miejsce występowania raków błotnych w Polsce i najdalej wysunięte na północ tereny, na których żyją żółwie błotne.

18 Jedyne jezioro Jezioro Arklickie – jezioro w gminie Barciany, dorzecze Ometu, który jest dopływem Łyny. Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa, która służyła jako cmentarz dla osiedla na palach. Urokiem jeziora w okresie lata są pływające łabędzie.

19 NATURA 2000 Program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Część naszej gminy jest obięta tym programem.

20 Leśniczówka Pranie położona jest w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W leśniczówce powstały jego ważne utwory np. Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Spotkanie z matką, Księżyc, W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich, Ojczyzna i inne. Odbywają się tu koncerty, wystawy. Na stałe znajduje się tu muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zachęcamy wszystkich do zajrzenia w ten zakątek.

21 Najbardziej znaną w Polsce i niewątpliwie jedną z bardziej znanych w Europie kwater niemieckich jest Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Znajduje się ona w okolicach wsi Gierłoż (Görlitz). Powstała w latach 1940-1944 z uwagi na plany Hitlera związane z atakiem na ZSRR. Miało powstać tam stanowisko dowodzenia oraz kwatera główna Hitlera. W Europie istniało kilka kwater głównych Wodza.

22 DROGOSZE Drogosze to wieś położona niedaleko Barcian znana głównie z pięknego pałacu. Należał do rodziny Donhoffów. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Dowodem na to jak ciekawy to obiekt są rzesze turystów przybywających co roku. W kaplicy przypałacowej znajdują się sarkofagi ostatnich właścicieli Drogosz.

23 Obok pałacu znajdują się stawy które cieszą oczy zwiedzających. Miejsca są tak urokliwe, że niejeden fotograf znalazłby ciekawy temat na wernisaż.

24 Naszym marzeniem jest przywrócić wygląd powozowni przy pałacu w Drogoszach. DZISIAJ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA … DAWNIEJ

25 ZAMEK W BARCIANACH Dawniej : Obecnie : Budowę zamku rozpoczęto w 1325r., a zakończono w 1380r. od 1945r. pozostaje własnością prywatną.

26 ASUNY- WIEŚ ZWIĄZANA Z HISTORIĄ Asuny malownicza wioska na Mazurach za Kętrzynem, na północ od Barcian. Graniczy bezpośrednio z Obwodem Kaliningradzkim. Pozornie zwyczajna wieś.

27 ASUNY Asuny to jedna z najstarszych wsi na Mazurach. Kroniki piszą o powstaniu Asun już w roku 1352. W naszym regionie jest to jedna z miejscowości licznie zamieszka przez mniejszość ukraińską. Wielu ludzi do Asun trafiło z tzw.,,Akcji Wisła. Ludzi których tutaj wysiedlono zastali zniszczone domostwa bez okien i drzwi i bez środków do życia. Ludzie trafili tutaj w roku 1947 z południowego wschodu. Mniejszość ukraińska przygotowuje co roku piękny festyn pt. Asuniada przedstawiając swoje tradycje i obyczaje.

28 ŚWIĘTA LIPKA Święta Lipka– wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Miejsce kultu maryjnego i licznych pielgrzymek. Bazylika w Świętej Lipce to, jeden z najpiękniejszych kościołów w naszej okolicy. Znajdują się w niej drugie,co do wielkości organy w Polsce.

29 WNĘTRZE BAZYLIKI W ŚWIĘTEJ LIPCE

30 Stoczek klasztorny to miejsce, gdzie władze polskie od października 1954 roku więziły Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II 19 maja 1987 r.. Od 1957 r. sanktuarium opiekują się księża marianie, znani z wzniesienia świątyni w Licheniu.

31 IMPREZY W NASZYM REGIONIE Szanty to muzyka żeglarska. Country to muzyka kowbojska.

32 Od niedawna rozpoczęto organizowanie rekonstrukcji bitew. Walkiria to jedna z bitew rozegranych w II wojnie światowej, która miała miejsce niedaleko Kętrzyna. Tegoroczna inscenizacja rozpoczęła się od parady. Przez miasto przemaszerowało wojsko w dawnym umundurowaniu, przejechały pojazdy bojowe oraz przeszli mieszczanie z tamtego okresu. WALKIRIA

33 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google