Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół szkół w Barcianach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół szkół w Barcianach"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół szkół w Barcianach
ID grupy: _96 Opiekun: Bożena Tomaszewska Kompetencja: Grupa przedsiębiorczości Temat projektowy: Uroki regionu, w którym mieszka uczeń Semestr/rok szkolny: I Semestr 2011/2011r.

3 Uroki naszego regionu Zabytki Ciekawe imprezy Przyroda

4 Korzenie genealogiczne naszego regionu
Dawniej Warmię i Mazury zamieszkiwały plemiona pruskie. Naszymi przodkami są Bartowie, na których ziemi obecnie mieszkamy . Od nazwy ich plemienia pochodzi obecna nazwa miejscowości w okolicach której mieszkamy – Barciany.

5 Nasz region – kraina tysiąca jezior i nie tylko
Region ,w którym mieszkamy, to obszar Polski, który różni się od pozostałej części cechami naturalnymi oraz kulturowymi. Geograficznie jest to Pojezierze Mazurskie ,kraina którą ukształtował lodowiec skandynawski i pozostawił ślady w postaci pięknych , dużych jezior i wzgórz , które są urokiem naszej krainy. Historia spowodowała, że mieszkańcy tych ziem wnieśli również wiele bogactwa materialnego i kulturowego. Byli to: Prusowie, Krzyżacy, Niemcy i mniejszość ukraińska, która dość licznie zamieszkuje nasz region.

6 Rolnictwo w naszej gminie
Głównym sektorem zarobkowym w naszej gminie jest rolnictwo

7 Uprawy w gminie Rolnicy zajmują się głównie hodowlą bydła mlecznego i dostarczają mleko do wielkich przetwórni. Przy hodowli rolnicy uprawiają rzepak, pszenice, żyto a także mieszanki zbóż. 7

8 Rzeki i kanały regionu Niewątpliwie wszystkim miłośnikom kajakarstwa znana jest rzeka na Mazurach – Krutynia, która płynie przez Puszczę Piską. Spływ to najlepszy sposób aby poznać Mazury. Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm zaś dno  jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi. W rzece żyje wiele gatunków ryb oraz raki, których obecność świadczy o czystości wody.

9 Kanał Mazurski Celem budowy było odprowadzenie w kierunku północnym wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku, oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około l7 tysięcy hektarów łąk. Na trasie kanału oprócz 5 śluz znajdowały się 3 mosty kolejowe i 8 drogowych oraz 3 jazy i trzy poprzeczne groble ziemne.

10 Długość kanału wynosi 51,7 km w tym 22 km na terenie Polski
Długość kanału wynosi 51,7 km w tym 22 km na terenie Polski. Różnica poziomu wód pomiędzy jeziorem Mamry  a rzeką Łyną wynosi około 111 m. Powyższe zdjęcia wykonaliśmy podczas wycieczki do Rezerwatu Siedmiu Wysp.

11 KORZYSTAMY Z UROKÓW NASZEGO REGIONU
Lasy to nie wątpliwie bogactwo naszego regionu. Są one dla nas miejscem edukacji. Na zdjęciu podążamy jedną ze ścieżek edukacyjnych Nadleśnictwa Srokowo.

12 Puszcza Borecka Puszcza zajmuje około 230 km2 i jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim. Żyją tu największe ssaki Warmii i Mazur - żubry. Ich populacja w ostatnich latach wynosi około osobników. Ponadto żyją tu: jelenie, sarny, dziki, rysie, wilki oraz liczne mniejsze drapieżniki oraz 141 gatunków ptaków. Krajobraz dopełniają liczne torfowiska, źródłowiska oraz jeziora polodowcowe.

13 MAZURY – KRAINA TYSIĄCA JEZIOR
Potoczna nazwa Mazur - Kraina Tysiąca Jezior - doskonale odzwierciedla charakter regionu. Znajduje się tu około 4 tys. jezior o łącznej powierzchni 1700 km2. Przestrzenie wodne obejmują 15 % powierzchni regionu i skupiają jednocześnie 1/4 zasobu wód jeziornych Polski. Największymi jeziorami są Śniardwy (113,8 km2) i Mamry (104,5 km2).

14 GÓRA KRZYŻOWA Góra krzyżowa znajduje się w Lidzbarku Warmińskim. Znana jest przede wszystkim jako kompleks sportowy, idealny dla wszystkich, którzy chcą wybrać się na narty na Warmię i Mazury. Obiekt wyposażony jest we wszystkie urządzenia, niezbędne dla zapewnienia odwiedzającym najlepszych warunków narciarskich: armatki śnieżne, wyciąg talerzykowy przy prawie każdej trasie zjazdowej oraz ratrak.

15 Rezerwat Oświn zwany Jeziorem Siedmiu Wysp
Jezioro Siedmiu Wysp leży kilkaset metrów od granicy z Rosją, na północ od Węgorzewa. To najbardziej samotna część Mazur, gdzie większość osad dawno opustoszała. Znajdują tu cisze zamożni mieszkańcy stolicy.

16 Ze wzgórz otaczających jezioro można zobaczyć jego siedem lesistych wysp obleganych jesienią i wiosną przez ponad 130 skrzydlatych gatunków. Wśród nich jest rzadki u nas ślepowron czy kureczka zielona; tysiące gęsi zbożowych nocuje nad Oświnem przy jesiennych przelotach. Pojawiają się nury czarnoszyje. Są liczne kaczki i drapieżniki – bieliki, rybołowy, orliki krzykliwe, kobczyki, kanie, błotniaki, czarne bociany. Żurawie nawołują się od świtu do zmierzchu.

17 Rezerwat Oświn Oświn od 1998r wpisany jest na europejską listę ptasich ostoi i objęty programem Natura Oświn to też ostatnie miejsce występowania raków błotnych w Polsce i najdalej wysunięte na północ tereny, na których żyją żółwie błotne.

18 Jedyne jezioro Jezioro Arklickie – jezioro w gminie Barciany, dorzecze Ometu, który jest dopływem Łyny. Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa, która służyła jako cmentarz dla osiedla na palach. Urokiem jeziora w okresie lata są pływające łabędzie.

19 Natura 2000 Program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Część naszej gminy jest obięta tym programem.

20 LEŚNICZÓWKA PRANIE muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Leśniczówka Pranie położona jest w Puszczy Piskiej  tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W leśniczówce powstały jego ważne utwory np. Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Spotkanie z matką, Księżyc, W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich, Ojczyzna i inne. Odbywają się tu koncerty, wystawy. Na stałe znajduje się tu muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zachęcamy wszystkich do zajrzenia w ten zakątek.

21 Gierłoż Najbardziej znaną w Polsce i niewątpliwie jedną z bardziej znanych w Europie kwater niemieckich jest Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Znajduje się ona w okolicach wsi Gierłoż (Görlitz). Powstała w latach z uwagi na plany Hitlera związane z atakiem na ZSRR. Miało powstać tam stanowisko dowodzenia oraz kwatera główna Hitlera. W Europie istniało kilka kwater głównych Wodza.

22 Drogosze Drogosze to wieś położona niedaleko Barcian znana głównie z pięknego pałacu. Należał do rodziny Donhoffów. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Dowodem na to jak ciekawy to obiekt są rzesze turystów przybywających co roku. W kaplicy przypałacowej znajdują się sarkofagi ostatnich właścicieli Drogosz.

23 Obok pałacu znajdują się stawy które cieszą oczy zwiedzających.
Miejsca są tak urokliwe, że niejeden fotograf znalazłby ciekawy temat na wernisaż .

24 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA …
DZISIAJ DAWNIEJ Naszym marzeniem jest przywrócić wygląd powozowni przy pałacu w Drogoszach .

25 Zamek w Barcianach Obecnie : Dawniej :
Budowę zamku rozpoczęto w 1325r., a zakończono w 1380r. od 1945r. pozostaje własnością prywatną.

26 ASUNY- WIEŚ ZWIĄZANA Z HISTORIĄ
Asuny malownicza wioska na Mazurach za Kętrzynem, na północ od Barcian. Graniczy bezpośrednio z Obwodem Kaliningradzkim. Pozornie zwyczajna wieś.

27 Asuny Asuny to jedna z najstarszych wsi na Mazurach. Kroniki piszą o powstaniu Asun już w roku 1352.W naszym regionie jest to jedna z miejscowości licznie zamieszka przez mniejszość ukraińską . Wielu ludzi do Asun trafiło z tzw. ,,Akcji Wisła”. Ludzi których tutaj wysiedlono zastali zniszczone domostwa bez okien i drzwi i bez środków do życia. Ludzie trafili tutaj w roku 1947 z południowego wschodu. Mniejszość ukraińska przygotowuje co roku piękny festyn pt. „Asuniada” przedstawiając swoje tradycje i obyczaje.

28 Święta Lipka Święta Lipka– wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Miejsce kultu maryjnego i licznych pielgrzymek. Bazylika w Świętej Lipce to, jeden z najpiękniejszych kościołów w naszej okolicy. Znajdują się w niej drugie ,co do wielkości organy w Polsce.

29 WNĘTRZE BAZYLIKI W ŚWIĘTEJ LIPCE

30 STOCZEK KLASZTORNY Stoczek klasztorny to miejsce, gdzie władze polskie od października 1954 roku więziły Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II 19 maja 1987 r.. Od 1957 r. sanktuarium opiekują się księża marianie, znani z wzniesienia świątyni w Licheniu.

31 Imprezy w naszym regionie
Szanty to muzyka żeglarska. Country to muzyka kowbojska.

32 WALKIRIA Od niedawna rozpoczęto organizowanie rekonstrukcji bitew. Walkiria to jedna z bitew rozegranych w II wojnie światowej, która miała miejsce niedaleko Kętrzyna. Tegoroczna inscenizacja rozpoczęła się od parady. Przez miasto przemaszerowało wojsko w dawnym umundurowaniu, przejechały pojazdy bojowe oraz przeszli mieszczanie z tamtego okresu.

33


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół szkół w Barcianach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google