Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1

2 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

3 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Drążnej ID grupy: 92_52_mf_g1 Opiekun: Edyta Selka Kompetencja: matematyczno - fizyczna Temat projektowy: Symetrie w otaczającym świecie Semestr/rok szkolny: 2011/2012

4 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: KATOLICKIE GIMNAZJUM im. Św. Stanisława Kostki ID grupy: 98/75_MF_G2 Opiekun: KATARZYNA ZAKRZEWSKA Kompetencja: MATEMATYCZNO - FIZYCZNA Temat projektowy: Symetrie w otaczającym nas świecie Semestr/rok szkolny: 2011/2012

5 Symetrie Symetrie w: - Sztuce - Architekturze - Otaczających nas przedmiotach

6 Symetria Symetria - (z gr. symmetria współmierność) Podzielność przedmiotu na odpowiadające sobie takie same lub analogiczne fragmenty np. w przyrodzie, sztuce, fizyce, matematyce.Niekiedy stosowane określenie harmonii, proporcjonalności. Symetria Symetria - własność figur geometrycznych i innych obiektów, dająca się zwykle wyrazić poprzez niezmienność względem pewnych przekształceń. Pojęcie symetrii

7 Symetria - oznacza regularny układ, harmonię między częściami całości. Przejawy symetrii spotykamy w figurach geometrycznych, w przyrodzie nieorganicznej (np. w kryształach), w świecie roślinnym (układ liści, płatków kwiatowych), w świecie zwierzęcym w postaci rozmieszczenia zewnętrznych organów ciała, w budownictwie, w sztuce (ornamenty, desenie), w rzemiośle (koronki, hafty), w technice, słowem - wszędzie, bo symetria jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń. Starożytni symetrią nazywali harmonijny układ części. Symetria była najbardziej podstawowym pojęciem ich estetyki; chodziło w niej o piękno.

8 Rodzaje symetrii

9 w matematyce i fizyce; w przyrodzie; w architekturze i sztuce; w technice i rzemiośle; i wielu innych dziedzinach... Symetria występuje wszędzie, bo jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń. Przejawy symetrii spotykamy:

10 Przykłady symetrii w architekturze Plac Św. Piotra w Rzymie

11 Przykłady symetrii w architekturze Most Golden Gate

12 Przykłady symetrii w architekturze Most w Stambule

13 Przykłady symetrii w architekturze Błękitny meczet

14 Przykłady symetrii w architekturze Wieża Eiffla

15 Przykłady symetrii w architekturze Symetrię w architekturze cechuje harmonia i proporcjonalność. Przedstawione budowle odznaczają się symetrią płaszczyznową. Płaszczyzna dzieli daną budowlę na dwie równe części, z których każda jest odbiciem lustrzanym drugiej.

16 Przykłady symetrii w sztuce Witraże

17 Przykłady symetrii w sztuce Nefertiti

18 Przykłady symetrii w sztuce Starożytne naczynia

19 Przykłady symetrii w sztuce Antefiks

20 Symetria w otaczających nas przedmiotach Znaki drogowe

21 Symetria w otaczających nas przedmiotach Znaki marek samochodowych

22 Symetria w otaczających nas przedmiotach Flagi państw

23 Symetria w otaczających nas przedmiotach Zwierzęta

24 Symetria w otaczających nas przedmiotach Motyle

25 Symetria w otaczających nas przedmiotach Rośliny

26 Symetria w otaczających nas przedmiotach Rozgwiazdy należą do zwierząt przypominających kształtem ciała gwiazdę. Odznaczają się symetrią promienistą ponieważ przez ich ciało można poprowadzić 5 płaszczyzn symetrii. Rozgwiazdy zaliczamy do typu Szkarłupnie, o pięknych kształtach i ubarwieniu.

27 Symetria w otaczających nas przedmiotach Perłopławy posiadają muszlę o kształcie zbliżonym do koła i prostym brzegu. Żłobienia po zewnętrznej części muszli układają się promieniście. Muszla składa się z dwóch identycznych części są niczym lustrzane odbicia

28 Symetria w otaczających nas przedmiotach Zwierzęta Lustrzane odbicie Miękkie linie i niezwykła symetria Tęczowego mostu. Niezwykle wyraźnie odbijający się na tle nieba nad pustynią, znajduje swoje idealne, niezakłócone odbicie w wodach Bridge Creek.

29 Symetria w otaczających nas przedmiotach Rośliny

30 PRZYKŁADY SYMETRII W SZCZECINIE Wnętrze Katedry Świętego Jakuba

31 PRZYKŁADY SYMETRII W SZCZECINIE Cmentarz Centralny w Szczecinie

32 PRZYKŁADY SYMETRII W SZCZECINIE Zamek Książąt Pomorskich

33 PRZYKŁADY SYMETRII W SZCZECINIE Wały Chrobrego w Szczecinie

34 PRZYKŁADY SYMETRII W SZCZECINIE Wały Chrobrego w Szczecinie

35 SYMETRIE W CHEMII Proste związki Kryształy

36 Proste związki Symetrie możemy dostrzec niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Tak więc zacznijmy od tego co najprostsze, a zarazem najmniejsze. Wiele tak prostych związków jak na przykład woda posiada w swojej budowie osie symetrii. Oto ich przykłady:

37 Symetrie w chemii Tlenek węgla (IV) – CO 2 O=C=O Tlenek wodoru (woda) – H 2 O

38 Symetrie w chemii Amoniak – NH 4 Siarkowodór – H 2 S

39 Symetrie w chemii Kwas siarkowy (IV) as siarkowy (VI)

40 Symetrie w chemii Azotan (V) wapnia – Ca(NO 3 ) 2 Fosforan (V) wapnia – Ca 3 (PO 4 ) 2

41 Symetrie w chemii Kryształy Kryształem nazywamy ciało stałe, którego cząsteczki, atomy, bądź jony są uporządkowane w określony schemat powtarzający się we wszystkich trzech wymiarach. W objętości ciała cząsteczki zajmują ściśle określone miejsca, zwane węzłami sieci krystalicznej, i mogą jedynie drgać wokół tych położeń.

42 Symetrie w chemii Kryształy może nie są na pozór symetryczne, jednak jeśli się przyjrzymy ich budowie wewnętrznej będziemy w stanie określić ich regularną budowę. To właśnie krystalografia zajmuje się określaniem typów kryształów ze względu na układ ich cząsteczek. Przykłady układów cząsteczek w kryształach

43 Symetrie w chemii Diament jest jednym z najbardziej interesujących minerałów, który od dawna zajmuje specjalne miejsce w sercach i umysłach zarówno zwykłych ludzi jak również naukowców. Pomimo, że to alotropowa odmiana węgla jest najtwardszym ze znanych minerałów, charakteryzuje się bardzo małym współczynnikiem tarcia, jest chemicznie obojętny i odporny na ścieranie, jest izolatorem elektrycznym i jednocześnie bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz jest przeźroczysty. Stosowany w wielu dziedzinach naszego życia, ceniony przez wielu… Jednak dzięki czemu zawdzięcza swoje właściwości?

44 Symetrie w chemii Układ atomów węgla w diamencie wygląda tak: To dzięki tak ściśle ułożonym atomom diament zawdzięcza swoją twardość. Każdy z atomów jest połączony z innymi czterema wiązaniami tworząc regularną siatkę.

45 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google