Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Drążnej ID grupy: 92_52_mf_g1 Opiekun: Edyta Selka Kompetencja: matematyczno - fizyczna Temat projektowy: Symetrie w otaczającym świecie Semestr/rok szkolny: 2011/2012

3 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
KATOLICKIE GIMNAZJUM im. Św. Stanisława Kostki ID grupy: 98/75_MF_G2 Opiekun: KATARZYNA ZAKRZEWSKA Kompetencja: MATEMATYCZNO - FIZYCZNA Temat projektowy: Symetrie w otaczającym nas świecie Semestr/rok szkolny: 2011/2012

4 Symetrie w: - Sztuce - Architekturze - Otaczających nas przedmiotach

5 Pojęcie symetrii Symetria - (z gr. symmetria „współmierność”) Podzielność przedmiotu na odpowiadające sobie takie same lub analogiczne fragmenty np. w przyrodzie, sztuce, fizyce, matematyce. Niekiedy stosowane określenie harmonii, proporcjonalności. Symetria - własność figur geometrycznych i innych obiektów, dająca się zwykle wyrazić poprzez niezmienność względem pewnych przekształceń.

6 Pojęcie symetrii Symetria - oznacza regularny układ, harmonię między częściami całości. Przejawy symetrii spotykamy w figurach geometrycznych, w przyrodzie nieorganicznej (np. w kryształach), w świecie roślinnym (układ liści, płatków kwiatowych), w świecie zwierzęcym w postaci rozmieszczenia zewnętrznych organów ciała, w budownictwie, w sztuce (ornamenty, desenie), w rzemiośle (koronki, hafty), w technice, słowem - wszędzie, bo symetria jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń. Starożytni symetrią nazywali harmonijny układ części. Symetria była najbardziej podstawowym pojęciem ich estetyki; chodziło w niej o piękno.

7 Rodzaje symetrii

8 Przejawy symetrii spotykamy:
w matematyce i fizyce; w przyrodzie; w architekturze i sztuce; w technice i rzemiośle; i wielu innych dziedzinach... Symetria występuje wszędzie, bo jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń.

9 Przykłady symetrii w architekturze
Plac Św. Piotra w Rzymie

10 Przykłady symetrii w architekturze
Most Golden Gate

11 Przykłady symetrii w architekturze
Most w Stambule

12 Przykłady symetrii w architekturze
Błękitny meczet

13 Przykłady symetrii w architekturze
Wieża Eiffla

14 Przykłady symetrii w architekturze
Symetrię w architekturze cechuje harmonia i proporcjonalność. Przedstawione budowle odznaczają się symetrią płaszczyznową. Płaszczyzna dzieli daną budowlę na dwie równe części, z których każda jest odbiciem lustrzanym drugiej.

15 Przykłady symetrii w sztuce
Witraże

16 Przykłady symetrii w sztuce
Nefertiti

17 Przykłady symetrii w sztuce
Starożytne naczynia

18 Przykłady symetrii w sztuce
Antefiks

19 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Znaki drogowe

20 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Znaki marek samochodowych

21 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Flagi państw

22 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Zwierzęta

23 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Motyle

24 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Rośliny

25 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Rozgwiazdy należą do zwierząt przypominających kształtem ciała gwiazdę. Odznaczają się symetrią promienistą ponieważ przez ich ciało można poprowadzić 5 płaszczyzn symetrii. Rozgwiazdy zaliczamy do typu Szkarłupnie, o pięknych kształtach i ubarwieniu.

26 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Perłopławy posiadają muszlę o kształcie zbliżonym do koła i prostym brzegu. Żłobienia po zewnętrznej części muszli układają się promieniście. Muszla składa się z dwóch identycznych części „są niczym lustrzane odbicia”

27 Symetria w otaczających nas przedmiotach
„Lustrzane odbicie” Miękkie linie i niezwykła symetria Tęczowego mostu. Niezwykle wyraźnie odbijający się na tle nieba nad pustynią, znajduje swoje idealne, niezakłócone odbicie w wodach Bridge Creek. Zwierzęta

28 Symetria w otaczających nas przedmiotach
Rośliny

29 przykłady Symetrii w szczecinie
Wnętrze Katedry Świętego Jakuba

30 przykłady Symetrii w szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie

31 przykłady Symetrii w szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich

32 przykłady Symetrii w szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie

33 przykłady Symetrii w szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie

34 SYMETRIE W CHEMII Proste związki Kryształy

35 Proste związki Symetrie możemy dostrzec niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Tak więc zacznijmy od tego co najprostsze, a zarazem najmniejsze. Wiele tak prostych związków jak na przykład woda posiada w swojej budowie osie symetrii. Oto ich przykłady:

36 O=C=O Symetrie w chemii Tlenek węgla (IV) – CO2
Tlenek wodoru (woda) – H2O

37 Symetrie w chemii Amoniak – NH4 Siarkowodór – H2S

38 Symetrie w chemii Kwas siarkowy (IV) as siarkowy (VI)

39 Symetrie w chemii Azotan (V) wapnia – Ca(NO3)2
Fosforan (V) wapnia – Ca3(PO4)2

40 Symetrie w chemii Kryształy
Kryształem nazywamy ciało stałe, którego cząsteczki, atomy, bądź jony są uporządkowane w określony schemat powtarzający się we wszystkich trzech wymiarach. W objętości ciała cząsteczki zajmują ściśle określone miejsca, zwane węzłami sieci krystalicznej, i mogą jedynie drgać wokół tych położeń.

41 Symetrie w chemii Kryształy może nie są na pozór symetryczne, jednak jeśli się przyjrzymy ich budowie wewnętrznej będziemy w stanie określić ich regularną budowę. To właśnie krystalografia zajmuje się określaniem typów kryształów ze względu na układ ich cząsteczek. Przykłady układów cząsteczek w kryształach

42 Symetrie w chemii Diament jest jednym z najbardziej interesujących minerałów, który od dawna zajmuje specjalne miejsce w sercach i umysłach zarówno zwykłych ludzi jak również naukowców. Pomimo, że to alotropowa odmiana węgla jest najtwardszym ze znanych minerałów, charakteryzuje się bardzo małym współczynnikiem tarcia, jest chemicznie obojętny i odporny na ścieranie, jest izolatorem elektrycznym i jednocześnie bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz jest przeźroczysty. Stosowany w wielu dziedzinach naszego życia, ceniony przez wielu… Jednak dzięki czemu zawdzięcza swoje właściwości?

43 Symetrie w chemii Układ atomów węgla w diamencie wygląda tak:
To dzięki tak ściśle ułożonym atomom diament zawdzięcza swoją twardość. Każdy z atomów jest połączony z innymi czterema wiązaniami tworząc regularną siatkę.

44


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google