Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wędrówka po środowisku lokalnym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wędrówka po środowisku lokalnym."— Zapis prezentacji:

1

2 Wędrówka po środowisku lokalnym.
Nazwa szkoły: Publiczne Gimnazjum im. Fryderyka Chopina w Radominie ID grupy: ………96/99…….. Opiekun: ………………Elżbieta Wolniak…………………… Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza………………………………………….. Temat projektowy Wędrówka po środowisku lokalnym. Semestr/rok szkolny: ……II/2010/2011……………………………………………….

3 Wędrówka po środowisku lokalnym

4 Informacje o gminie Gmina Radomin położona jest we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Obejmuje swoim obszarem ha, podzielona na 16 sołectw z liczbą 4167 mieszkańców (stan na ), graniczy z gminami: Golub-Dobrzyń, Zbójno, Brzuze i Wąpielsk. Znaczna część gminy położona jest w pradolinie rzeki Drwęcy.

5 Sołectwa w gminie radomin
1.Dulsk Szczutowo 2.Gaj Wilczewo 3.Radomin Płonko 4.Płonne Wilczewko 5.Rętwiny Rodzone 6.Piórkowo Jakubkowo 7.Szafarnia Łubki 8.Bocheniec Kamionka

6 Powierzchnia sołectw ( w hektarach)

7 Powierzchnia gospodarstw w naszej gminie
Powierzchnia gospodarstwa Ilość gospodarstw 1. Od 1ha do 2ha 101 2. Od 2ha do 5ha 155 3. Od 5ha do 7ha 97 4. Od 7ha do 10ha 121 5. Od 10ha do 15ha 114 6. Od 15ha 138

8 Powierzchnia wybranych rodzajów gruntów skarbu państwa ( w hektarach ).

9 Liczba mieszkańców gminy
Nazwa miejscowości Liczba ludności 1 Dulsk 573 2 Płonne 468 3 Radomin 1025 4 Rętwiny 298 5 Piórkowo 327 6 Szafarnia 284 7 Bocheniec 268 8 Szczutowo 122 9 Gaj 149 10 Wilczewo 144 11 Płonko 75 12 Wilczewko 13 Rodzone 60 14 Kamionka 106 15 Jakubkowo 67 16 Łubki 142

10 Bezrobocie w latach

11 Dlaczego warto odwiedzić naszą okolicę ?
Gmina posiada duże walory turystyczno – przyrodniczo - krajobrazowe. Składają się na nie: zabytki architektury i sztuki pomniki i rezerwaty przyrody zaplecze turystyczne

12 Opracowana przez nas Mapa gminy

13 SZLAKI TURYSTYCZNe Przez teren naszej gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne: pieszy i rowerowy wpisane do rejestru PTTK. Na opracowanej przez nas mapie zaznaczyliśmy własne, naszym zdaniem atrakcyjne, szlaki turystyczne po okolicy. Wędrując tymi trasami można poznać najciekawsze zakątki naszej okolicy, które naprawdę warto zobaczyć.

14 Główną atrakcją naszej okolicy jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Główną atrakcją naszej okolicy jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Instytucja ta powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w dworze Dziewanowskich. W Ośrodku Chopinowskim występują uznani artyści z Polski i zza granicy, a usłyszeć można nie tylko utwory Chopina.  

15 Sala koncertowa w ośrodku chopinowskim

16 W szafarni Obejrzeliśmy wystawę malarstwa

17 Przed Ośrodkiem chopinowski w szafarni

18 park w Szafarni jest piękny

19 Sokołowo – miejscowość godna odwiedzenia- (położona w sąsiedniej gminie).
W Sokołowie znajduje się piękny pałac. Pierwszy dwór został wzniesiony w XVI lub XVII wieku przez ówczesnych właścicieli dóbr sokołowskich, rodzinę Działyńskich, na miejscu rodowej siedziby Janusza z Sokołowa oraz rodziny Sokołowskich. Dwór wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1618 r. Z tego pierwotnego obiektu zachowały się dotąd piwnice oraz pewne partie muru, włączone w nowy pałac Na miejscu tego dworu wzniesiono w II poł. XIX w obecny pałac.

20 Przed dworem w Sokołowie

21 Dwór w sokołowie

22 Zabytkowe kościoły w naszej okolicy
W naszej gminie znajdują się trzy piękne kościoły: Pośrodku wsi Dulsk otoczony starymi drzewami stoi drewniany kościół . Został on wzniesiony przez dziedzica dulskiego księdza Aleksandra Działyńskiego w 1737 roku. We wsi Płonne znajduje się Kościół p. w. św. Jakuba . Jego budowę datuje się na 1402 r. Kościół p.w. św. Mikołaja w Radominie zbudowany z kamienia w I połowie XIII wieku. Charakteryzuje się stylem gotyckim i romańskim z zabytkowymi organami z II połowy XVII wieku oraz trzema ołtarzami w stylu gotyckim.

23 Kościół w dulsku

24 Kościół p.w. św. Jakuba w Płonnem,

25 Kościół w Radominie p. w. św. Mikołaja

26 Płonne pamięta o marii dąbrowskiej
W Płonnem w latach kilkakrotnie przebywała Maria Dąbrowska. Spędzała czas u swej siostry Heleny Hepke. Dziś jeszcze można zobaczyć dom, w którym mieszkała. A tak pisała o naszej okolicy: „Mnie ta przyroda tu trzyma , te jeziora , strumienie …”

27 płyta upamiętniająca pobyt marii dąbrowskiej w płonnem

28 Regionalna izba pamięci marii dąbrowskiej w płonnem

29 DOKONALIŚMY pAMIątkowEGO wpisU do księgi gości muzeum.

30 Flora i fauna naszego terenu
Na naszym terenie występują rzadkie rośliny z obszarów kontynentalnych związanych z obszarami wschodnimi jak również z obszarów śródziemnomorskich i atlantyckich. Fauna naszej okolicy prezentuje się imponująco. Można u nas spotkać: jelenie, sarny, daniele, dziki, zające, lisy, borsuki, 142 gatunki ptactwa, wiele gatunków motyli, liczne gatunki ślimaków lądowych i ślimaków wodnych.

31 pomniki przyrody w naszej okolicy
Modrzew polski – o obwodzie 365 cm , wiek około 300 lat ( nr wpisu na listę pomników przyrody 27 ) Skupienie 5 modrzewi polskich na tzw. „Górze modrzewiowej” ( nr wpisu na listę pomników przyrody 62) Skupienie 3 drzew : 2 lipy i topola biała ( nr wpisu na listę pomników przyrody 200)

32 PRZED WEJśCIEM NA górę modrzewiową ZAPOZNALIŚMY SIĘ Z wiadomościami umieszczonymi na TABLICy INFORMACYJNej.

33 Góra modrzewiowa w płonnem

34 Zabytkowa aleja bukowa w radominie
Na terenie Radomina znajduje się zabytkowa aleja bukowa – pomnik przyrody o długości ok. 3 km. Wiek drzew szacowany jest na ok. 300 lat.

35 Mamy piękne środowisko, o które Dbamy - oczyszczalnia ścieków w radominie

36 Wypoczynek w naszej okolicy
W naszej gminie rozwija się baza turystyczna. Powstają gospodarstwa agroturystyczne, w których można wypocząć i napawać się pięknem naszego terenu.

37 Gospodarstwo agroturystyczne „Trzy kasztany” w spiczynach

38 W oczekiwaniu na spotkanie z gospodarzami „trzech kasztanów”.

39 Pogawędka z właścicielami gospodarstwa

40 Chwila relaksu na świeżym powietrzu

41 Pamiętamy również o tych , którzy zginęli za naszą wolność

42 Pozostałości po II wojnie światowej
We wsi Bocheniec znajduje się około 11 poniemieckich bunkrów głównie typu Ringstand 58c służących jako gniazdo karabinu maszynowego służące do obrony okrężnej. Inne typy bunkrów to stanowisko dla drużyny piechoty i bunkier dla armaty przeciwpancernej (jednak ta nigdy do Bocheńca nie dotarła).

43 MAMY NADZIEJĘ, IŻ ZACHĘCILIŚMY WSZYSTKICH DO ODWIEDZENIA GMINY RADOMIN I OKOLICY.

44 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji .

45 W tworzeniu prezentacji wykorzystano:
Publikację - „Gmina Radomin”, Foldery dotyczące gminy, Informacje pozyskane podczas spotkań z pracownikami Urzędu Gminy i mieszkańcami, Internet

46


Pobierz ppt "Wędrówka po środowisku lokalnym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google