Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej Opracowanie: Grupa 97/6_P_G1 I Liceum Ogólnokształcące im. Ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej Opracowanie: Grupa 97/6_P_G1 I Liceum Ogólnokształcące im. Ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie."— Zapis prezentacji:

1 Pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej Opracowanie: Grupa 97/6_P_G1 I Liceum Ogólnokształcące im. Ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie opiekun p. Barbara Papuszka

2 Jak zdobyć pieniądze na uruchomienie firmy ? Źródeł finansowania jest wiele. Poczynając od oszczędności własnych, rodzinnych i znajomych przez finansowanie komercyjne pochodzące z instytucji finansowych kończąc na środkach od prywatnych inwestorów lub funduszy inwestycyjnych. Oczywiście możliwości nowopowstałej firmy są uzależnione od rozmiaru planowanego biznesu. Mała jednoosobowa firma nie wzbudzi racji zainteresowania funduszu inwestycyjnego, natomiast spółka akcyjna nie będzie pożyczać kapitału od cioci prezesa zarządu.

3 Pożyczka hipoteczna Jest to dobry produkt dla osób, które potrzebują dużego kapitału, aby rozkręcić własny biznes. Można powiedzieć, że ten produkt ma same zalety. Po pierwsze pożyczkę hipoteczną możemy spożytkować na dowolnie wybrany cel. Banki, co do za zasady, nie sprawdzają, na co chcemy wydać otrzymane pieniądze. Może to być wakacyjny wyjazd, zakup nowego pojazdu oraz to, co nas najbardziej interesuje- otworzenie własnej firmy. Drugi atut- ten produkt jest stosunkowo tani – w hierarchii kredytów umieszczanych zazwyczaj zaraz po kredycie hipotecznym. Marża banku przy pożyczce hipotecznej wynosi ok. 3-4 %.

4 Jeśli chcemy zastawić własny dom, dwa razy zastanówmy się, czy nasz pomysł na biznes nie jest zbyt ryzykowny.

5 Leasing Inny produkt, z którego mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy, i to bez długiej historii (czyli nawet jeden dzień po założeniu firmy), to leasing. Znany jest on przede wszystkim jako sposób na nabycie środka transportu. Katalog leasingowanych dóbr jest jednak dużo szerszy. Przedmiotem leasingu może być każdy podlegający amortyzacji środek trwały lub wartość niematerialna i prawna. Leasing, podobnie jak pożyczka hipoteczna, jest bezpieczny, ponieważ zabezpieczenie stanowi leasingowane dobro, a bank lub towarzystwo leasingowe pozostaje właścicielem przez cały okres leasingu.

6 Przedmiotem leasingu mogą być: Wszelkiego rodzaju pojazdy, Maszyny budowlane, Maszyny rolnicze, Maszyny poligraficzne, Maszyny i urządzenia produkcyjne, Linie technologiczne, Sprzęt komputerowy, Nieruchomości i wiele innych

7 Kredyt pod zastaw samochodu Podobnie jak zwrotny leasing nieruchomości, istnieje zwrotny leasing samochodów. Działa na takich samych zasadach jak leas back nieruchomości, jednakże większość instytucji na rynku zrezygnowała z tej formy na rzecz kredytu na refinansowanie środków przeznaczonych na nabycie pojazdu. Kredyt refinansowany jest już trochę droższy, ale wciąż zmieścimy się z oprocentowaniem poniżej 10%. Jego cena zależy tak naprawdę od wieku pojazdu będącego zabezpieczeniem kredytu.

8 Dotacja z urzędu pracy Kolejną formą pozyskania kapitału na start dla firmy jest dotacja z powiatowego urzędu pracy. Aktualnie maksymalna kwota, na którą może liczyć przedsiębiorca to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia czyli 20 629,26 zł. Podstawą do przyznania tej pożyczki jest wniosek o dotacje. Jest on rozpatrywany pod względem merytorycznym, prawnym, formalnym, więc nie jest to łatwe. Środki z UP nie mogą być wydatkowane na dowolny cel.

9 Na co mogą być przeznaczone środki z UP ? Zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania i wyposażenia niezbędnego do utworzenia miejsca pracy, Zakup materiałów i surowców, Reklamę, Pomoc prawną, konsultacje i doradztwo związane z podjęciem działalności gospodarczej.

10 Kto może dostać pieniądze z UP ? - musimy prowadzić działalność na terenie Polski, - działalność musi być prowadzona przynajmniej 1 rok, - w ciągu 30 dni musimy dokonać zakupów zgodnych z przeznaczeniem, - wcześniej, w ciągu 12 miesięcy nie prowadziliśmy działalności gospodarczej i nie mieliśmy takiego dofinansowania.

11 Fundusze poręczeniowe i pożyczkowe dla firm z unijnym wsparciem Rozpoczynający działalność mogą liczyć na specjalne mechanizmy wsparcia np. program Jeremie. Jest to unijna inicjatywa wsparcia w ramach mechanizmu odnawialnego (rewolwingowego).Jest ona realizowana również w województwie zachodniopomorskim. Głównym jej celem jest dostarczenie funduszy na inwestycje tym, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą lub nie posiadają zabezpieczeń wystarczającej wartości albo nie mają zabezpieczeń kredytowych.

12 Anioł biznesu Gdy środki własne już się wyczerpały, bank nie chce udzielić pożyczki, czas pomyśleć o niezależnych funduszach, inwestorach. Wybawieniem z kłopotów może być prywatny inwestor, który zaangażuje swój kapitał na rozwój firmy. Jednak Aniołowie też chcą zarobić i szukają przede wszystkim firm, które mają konkurencyjną ofertę produktów, dobrą kadrę kierowniczą, rozwijają się szybciej niż ich branża, posiadają znaczny udział w rynku lub przewagę technologiczną.

13 Gdzie szukać pomocy ? www.wup.pl www.zrfpk.pl www.fundusz.szczecin.pl www.fdap.org.pl www.szczecin.pl/sfp www.pfp.com.pl


Pobierz ppt "Pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej Opracowanie: Grupa 97/6_P_G1 I Liceum Ogólnokształcące im. Ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google