Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYM POLU im GENERAŁA JÓZEFA BEMA ID grupy: 96/79_MP_G1 Opiekun: ANDRZEJ KROTOWSKI Kompetencja: matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: CZY WIERZYĆ WLASNYM OCZOM Semestr/rok szkolny:4/

3 Narząd wzroku - oko, jest organem, dzięki któremu odbieramy bardzo dużą ilość informacji ze świata zewnętrznego. Oceniamy odległość obserwowanych przedmiotów od nas, dostrzegamy ruch, rozróżniamy natężenie światła i barwy Ogarniamy wzrokiem szerokie pole widzenia, co ułatwiają nam ruchy gałek ocznych w górę i w dół. Dzięki złożonemu układowi optycznemu odbieramy ostry obraz obserwowanych obiektów.

4 Można przyrównać oko do aparatu optycznego
Można przyrównać oko do aparatu optycznego. Zgodnie z tym porównaniem za soczewki obiektywu można by uznać rogówkę i soczewkę oka, tęczówka byłaby przysłoną aparatu a siatkówka pełniłaby funkcję kliszy fotograficznej, na której odbija się obraz promieni świetlnych.

5 BUDOWA GAŁKI OCZNEJ

6 KOLORY ŚWIATA... MY WIDZIMY TAK MALO Z CAŁEGO WIDMA FALI E-M

7 W siatkówce występują trzy rodzaje czopków wrażliwych na trzy podstawowe barwy: czerwień, zieleń i fiolet. Odebrane bodźce przekształcane są w impulsy nerwowe, które poprzez nerw wzrokowy trafiają do ośrodków w korze mózgowej, gdzie następuje interpretacja i powstanie odpowiednich wrażeń barwnych.

8 Wady wzroku Przyczyną wad wzroku jest nieprawidłowy kształt gałki ocznej lub niezdolność akomodacji soczewki. -Krótkowzroczność i dalekowzroczność -Astygmatyzm -Zez -Jaskra -Zaćma -Daltonizm PRZEZ TE WADY WIDZIMY ŚWIAT INACZEJ

9 JAK DZIAŁA OKO?- TO JEST PYTANIE Nad osią symetrii oka znajdują się parametry dotyczące oka nieakomodującego (oznaczone indeksem o), natomiast pod osią - akomodującego (oznaczenie indeksem a). Powierzchnie soczewki zaznaczone są liniami przerywanymi.

10 Obraz powstający na siatkówce jest w stosunku do rzeczywistości jest pomniejszony, rzeczywisty i odwrócony, a przetwarzany jest on później w mózgu. TAKI OBRAZ POWSTAJE RÓWNIEŻ W SOCZEWCE SKPIAJACEJ – W TAKĄ WŁAŚNIE OKO JEST WYPOSARZONE

11 odbicie i załamanie światła - TO DZIEJE SIĘ TEŻ W NASZYCH OCZACH

12 PRAWO ODBICIA ŚWIATŁA:
Promień odbity leży w płaszczyźnie padania, przy czym kąt odbicia jest równy kątowi padania.

13 PRAWO ZAŁAMANIA ŚWIATŁA:
Promień załamany leży w płaszczyźnie padania. Gdy światło przechodzi z ośrodka optycznie rzadszego do ośrodka optycznie gęstszego kąt załamania jest mniejszy niż kąt padania. W przypadku przechodzenia światła z ośrodka optycznie gęstszego do ośrodka optycznie rzadszego kąt załamania jest większy od kąta padania.

14 Światło będzie się załamywać prawie zawsze gdy zmienia się ośrodek.
Np. powietrze – soczewka w oku Załamanie światła jest podstawowym zjawiskiem na którym opiera się działanie soczewek i pryzmatów

15 Przykładem zjawiska fizycznego gdzie zachodzi odbicie i załamanie światła jest tęcza - czyli jedno z najpiękniejszych zjawisk optycznych w przyrodzie.

16 innymi zjawiskami fizycznymi związanymi ze światłem dzięki któremu widzimy
-Interferencja jest zjawiskiem nakładania się na siebie dwu lub więcej fal. -Ze zjawiskiem dyfrakcji mamy do czynienia, gdy jakaś fala natrafia na przeszkodę.

17 Nasz mózg gdy dostaje informacje z oka czasem dziwnie je interpretuje
Złudzenie optyczne - jest to błędne postrzeganie pewnych własności elementów rysunku, np. ich wielkości, prostoliniowości, wzajemnej równoległości itp. Zjawisko ma podłoże psychologiczne, wynika z kontekstowego rozpoznawania obrazów przez mózg.

18 Ujęcie zdjęcia sprawia, że drzewo wygląda jakby rosło przez płot.

19 Ciekawe złudzenie! Patrząc na obrazek wydaje się jakby wszystko falowało!

20 Perspektywa - ten człowiek siedzi dalej i dlatego to tak wygląda

21 Iluzja

22 Ten sam rysunek

23 Kilka złudzeń

24

25

26 Czy to co my widzimy jest prawdą? – sam sobie odpowiedz

27


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google