Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."— Zapis prezentacji:

1 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół Budowlanych w Żarach ID grupy: 97/87_mf_g1 Kompetencja: Matematyczno-Fizyczna Temat projektowy: Matematyka w testach IQ Semestr V rok szkolny: 2011/2012

3 IQ w teorii Matematyka w testach IQ Łamigłówki matematyczne Podsumowanie Palan prezentacji

4 IQ jest to skrót od angielskiego wyrażenia Inteligence Quotient oznaczającego iloraz inteligencji. Poziom IQ określa ogólne zdolności człowieka, bez wyszczególnienia, w których dziedzinach jest lepszy lub gorszy.

5 W psychologii inteligencja to swoisty zespól zdolności umysłowych umożliwiających jednostce sprawne korzystanie z nabytej wiedzy oraz skuteczne zachowanie się wobec nowych zadań i warunków życia.

6 W XIX wieku, gdy podejmowano pierwsze próby mierzenia inteligencji, określano jej poziom na podstawie pomiaru wielkości mózgu. Od czasu gdy Alfred Binet jako pierwszy zastosował metodę mierzenia inteligencji na podstawie testów, które były przeznaczone dla dzieci, specjaliści tworzą, modyfikują i ciągle rozwijają nowe testy tak aby badaniom mogły poddać się wszystkie grupy wiekowe.

7 William Stern zaproponował, aby wprowadzić bezwzględną wartość liczbową określającą poziom rozwoju intelektualnego: wiek umysłowy podzielony przez wiek życia i pomnożony przez 100. Tę wartość nazwano ilorazem inteligencji.

8 Na przestrzeni lat opracowywano wiele teorii dotyczących pomiaru inteligencji człowieka. Ostatecznie wartość liczbowa mierzona za pomocą testów nie jest absolutną miarą inteligencji, lecz ma jak każda jednostka miary używana do pomiaru charakter relatywny. Przyjęto, że przeciętny poziom inteligencji wynosi 100 i posiada go większość populacji. Pozostałe wartości rozkładają się równomiernie.

9 IQ w skalach binetowskich Interpretacja IQ w skalach wechslerowskich >148 Inteligencja bardzo wysoka >149 133 - 148 Inteligencja wysoka 130 - 149 117 - 132 Inteligencja powyżej przeciętnej 110 - 129 84 - 116 Inteligencja przeciętna 90-109 68 - 83 Inteligencja niższa niż przeciętna 70 - 89 <68 Upośledzenie umysłowe <70 Interpretacja wartości IQ

10 Jak łatwo zauważyć poziom inteligencji wysoki >130 osiąga około 2% populacji. Wśród znanych postaci historycznych prawdopodobnie największy poziom osiągnął by Leonardo da Vinci – 220, Johann Wolfgang von Goethe – 210, z Polaków Stanisław Lem 185

11 W różnorodnych testach mierzących IQ bardzo często wykorzystywane są elementy wiedzy matematycznej. Najczęściej budowane zadania wykorzystują działy: Własności liczb naturalnych, Ciągi i ich własności, Geometria płaszczyzny i przestrzeni. Poniżej przedstawiamy kilka typowych zadań:

12 Na rozgrzewkę chyba najbardziej standardowe zadanie: Zad. 1 Jaka liczba będzie następna -1, 3, -9, 27, -81, …..

13 Proste ale fajne: Zad. 2. Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile waży cegła ? Większość osób którym zadamy to pytanie odpowie 1,5 kg. A wy jak myślicie?

14 Troszkę geometrii: Zad. 3. Jak z 8 zapałek stworzyć dwa kwadraty i 8 trójkątów? Z czterech zapałek budujemy kwadrat i z pozostałych czterech drugi, identyczny, układając go na pierwszym tak, by wystawały "rogi", co spowoduje powstanie 8 trójkątów

15 Na koniec rozgrzewki: Zad. 4. Ojciec Kai ma cztery córki. Imiona trzech z nich to Zuzu, Zaza i Zeze. Jak może mieć na imię czwarta? Ha, prawda, że Kaja?

16 Przeglądając strony internetowe natrafiliśmy na konkurs organizowany co roku przez Wrocławski Portal Matematyczny, świetna strona dla wszystkich zainteresowanych matematyką. Konkurs znajdziemy na www.matematyka.wroc.pl www.matematyka.wroc.pl w zakładce Liga zadaniowa/ łamigłówki. Poniżej przykłady zadań które sprawiły nam największą frajdę

17 Na początek graficzne: Zad 1. Przełóż dwie zapałki, tak by powstało pięć kwadratów.

18 Odpowiedź

19 Zad. 2. Ile co najmniej kółek z rysunku trzeba przełożyć i jak, żeby zbudowany z nich trójkąt obrócił się o 180° (był skierowany do góry)?

20 Odpowiedź – 3. Dwie skrajne z pierwszego rzędu (patrząc od góry) przekładamy do rzędu trzeciego, pojedynczą przekładamy na samą górę).

21 Trochę polityki Zad 3. Polityk A twierdzi, że polityk B kłamie. Polityk B mówi, że kłamie polityk C. Polityk C uważa, że kłamią A i B. Czy ktoś mówi prawdę? (Kto kłamie na pewno?) Naszym zdaniem jak politycy to wszyscy kłamią

22 Trochę polityki Odpowiedź: jedna z możliwych sytuacji. Gdyby C mówił prawdę, to z jego wypowiedzi wynikałoby, że B kłamie, a z wypowiedzi A - że B mówi prawdę. Zatem C kłamie, czyli B powiedział prawdę, a zatem A skłamał.

23 Trochę logiki od kuchni: Zad. 4 Jak najszybciej można ugotować kalafior, jeśli ma on być gotowany 15 min, a czas możemy mierzyć jedynie dzięki dwóm klepsydrom - 7- i 11-minutowej?

24 Trochę logiki od kuchni: Odpowiedź: Wyzerować obie klepsydry i zastartować je w momencie rozpoczęcia gotowania. Kiedy minie 7 minut, co odmierzy jedna klepsydra, obrócić ją. Kiedy przesypie się piasek w drugiej (czyli po kolejnych 4 min), znów obrócić pierwszą, która odmierzy teraz brakujące 4 min.

25 Trochę geometrii: Zad. 5 Ile trójkątów jest na rysunku Nie jest łatwo zliczyć wszystkie Odp: 26

26 Na koniec nasze ulubione: Zad. 6. Jedziesz na koniu, przed Tobą wóz strażacki, za Tobą helikopter, po lewej jedzie sportowe auto, po prawej do powierzchni ziemi masz sporą odległość. Jak bez żadnej komunikacji i wcześniejszych ustaleń spowodować, by wszystkie te pojazdy zatrzymały się w tym samym momencie? Pomysły mieliśmy bardzo różne od megafonu i komunikacji radiowej po wybuch bomby. Okazało się, że wystarczy poczekać aż karuzela się zatrzyma

27 Zespół Szkół Budowlanych w Żarach Grupa projektowa matematyczno-fizyczna Dziękujemy za poświęconą uwagę. !!! 97/87_mf_g1 W opracowaniu wykorzystano materiały z: www.wikipwdia.pl www.matematyka.wroc.pl

28 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google