Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie ID grupy: 96/1_P_G1 Opiekun: Teresa Ruszczak Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Poszło z dymem Semestr/rok szkolny: II semestr 2010/2011

3 Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów i dorosłych na temat palenia papierosów

4 CZY PALISZ PAPIEROSY?

5 JEŻELI TAK, TO OD JAK DAWNA?

6 W JAKIM WIEKU SPRÓBOWAŁEŚ PIERWSZEGO PAPIEROSA?

7 CO CIE SKŁONIŁO DO SPRÓBOWANIA PAPIEROSA?

8 CZY W TWOJEJ GRUPIE KOLEŻEŃSKIEJ SĄ OSOBY, KTÓRE PALĄ?

9 WNIOSKI Z ANKIETY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD MŁODZIEŻY: duża liczba kolegów przyznaje się do palenia; więcej niż połowa z nich pali od dłuższego czasu; prawie wszyscy uczniowie mają w swojej grupie osoby palące; głównym powodem sięgania po papierosy są namowy kolegów; inicjacja palenia przypada głównie na początek nauki w gimnazjum Z powyższego wynika, że profilaktyka uzależnienia od papierosów powinna się zaczynać już w szkole podstawowej.

10 Zapoznaliśmy się z ustawą z dnia 8 kwietnia 2010r. o ochronnie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

11 PRZY POMOCY KWESTIONARIUSZY ZBADALIŚMY PRZESTRZEGANIE USTAWY W INSTYTUCJACH NASZEJ MIEJSCOWOŚCI

12 Zapytaliśmy w ankiecie dla dorosłych o znajomość ustawy

13 CZY ZNA PAN/PANI PRZEPISY ZAKAZUJĄCE PALENIA?

14 CZY SĄDZI PAN/PANI, ŻE TE PRZEPISY SKŁONIĄ LUDZI DO RZUCENIA PALENIA?

15 CZY AKCEPTUJE PAN/PANI TE PRZEPISY?

16 PAPIEROSY SĄ PEŁNE TRUJĄCYCH SUBSTANCJI

17 ZDROWOTNE SKUTKI PALENIA

18 CZY ZNA PAN/PANI SZKODLIWE SKUTKI PALENIA

19 PAPIEROSY NAPRAWDĘ SZKODZĄ

20

21

22

23

24

25

26 EKONOMICZNE SKUTKI PALENIA

27 ILE PAN/PANI WYPALA DZIENNIE PAPIEROSÓW?

28 JAK DŁUGO JEST PAN/PANI PALACZEM?

29

30

31

32

33

34

35

36 WALKA Z NAŁOGIEM

37 CZY PRÓBAWAŁ/AŁA PAN/PANI RZUCIĆ PALENIE?

38 JEŻELI TAK TO ILE RAZY?

39

40

41 Aby dowiedzieć się więcej o szkodliwości palenia uczestniczyliśmy w warsztatach Co mnie truje? organizowanych przez Stowarzyszenie Eko – Inicjatywa w Kwidzynie.

42

43

44 ZAPOBIEGANIE NAŁOGOM - PROFILAKTYKA

45 Zorganizowaliśmy szkolny konkurs plastyczny o szkodliwości palenia papierosów. W konkursie wzięło udział 27 uczestników z SP i Gimnazjum. Jury konkursowe nagrodziło 3 prace i wyróżniło 6.

46 Plakat informujący o konkursie

47

48

49 Zorganizowaliśmy także konkurs Poetycka walka z papierosem. Wpłynęło 21 prac – fraszek, wierszyków i opowiadań. Jury wyróżniło 3 prace. Niektóre fraszki i wierszyki zamieściliśmy w naszym biuletynie.

50 Plakat ogłaszający konkurs

51 ZABAWNA FRASZKA JEDNEGO Z UCZESTNIKÓW Zanim wyciągniesz fajeczkę Puknij się najpierw w główeczkę Bo nie dość, że siebie trujesz To innym też życie psujesz.

52 Opracowaliśmy biuletyn, w którym zamieściliśmy: informacje o wynikach ankiet; przestrogi o szkodliwym wpływie palenia na zdrowie i urodę; test uzależnienia od nikotyny z kluczem odpowiedzi oraz test gotowości do rzucenia palenia; porady jak rzucać palenie; fraszki i krzyżówki.

53 NASZ BIULETYN

54 Zorganizowaliśmy międzyklasowy turniej wiedzy o szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie z klas I a, b, c, d gimnazjum rozwiązywali krzyżówki i quizy, odgadywali hasła, przedstawiali scenki i rysowali plakaty. Turniej wygrała klasa I b.

55 TURNIEJOWE KOŁO FORTUNY

56 Przygotowaliśmy scenariusz przedstawienia Sąd nad papierosem które pokazaliśmy naszym kolegom z klas pierwszych.

57

58 Uczestniczyliśmy w zajęcia warsztatowych na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku.

59

60

61 Oglądaliśmy także różne pokazy na Politechnice Gdańskiej w czasie Festiwalu Nauki.

62

63 ŚWIĘTO SZKOŁY Na Święto Szkoły przygotowaliśmy nasze stoisko projektowe. Dorosłym palaczom oferowaliśmy pomoc w diagnozowaniu uzależnienia testem Fogerstroma oraz poziomu gotowości do rzucania palenia. Przygotowaliśmy też dużo ulotek i rozdawaliśmy nasz biuletyn.

64

65

66 NASZ PLAKAT INFORMACYJNY

67 Dla młodzieży były quizy, krzyżówki i zagadki. Co pół godziny losowaliśmy nagrody pozyskane od sponsorów.

68

69 Na ekranie laptopa prezentowaliśmy slajdy obrazowane szkodliwością palenia. Otrzymaliśmy je od studentów z Uniwersytety Medycznego

70 Niektóre były naprawdę odrażające

71 Na dużym ekranie pokazaliśmy rodzicom i mieszkańcom Ryjewa naszą prezentację.

72 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ. DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH !

73 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google