Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 Nazwa szkoły: GIMNAZJUM im. Ks. Piotra Sosnowskiego w Bysławiu ID grupy: 96/50 G2 Opiekun :Iwona Skorupa Kompetencja: Matematyczno - przyrodnicza Temat projektowy: Obszary zlodzone a zmiany klimatu. Semestr/rok szkolny: trzeci, 2010/2011

3 Kamil Boniek Jagoda Mówińska Maciej Górecki Agata Ostrowicka Filip Olszewski Michalina Domagalska Bartosz Łeppek Aleksandra Kołodziejska Kamil Pieczka Dominika Glama Łukasz Sobiechowski Kacper Szrajber

4 Informacje o projekcie Cele realizacji Ścieżka (droga) realizacji pracy nad projektem Praca badawcza nad projektem Efekty pracy

5 Uniwersytet w Białymstoku Lider projektu

6 COMBIDATA Poland sp. z o.o. Partner projektu

7 Podlaski Kurator Oświaty Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty Kurator Oświaty Pomorski Kujawsko –Pomorski Kurator Oświaty

8 Rozwój swoich kompetencji – wiedzy i umiejętności w zakresie poznania tematyki o obszarach zlodzonych na świecie i znaczenia ich dla działalności człowieka Udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez p. Iwonę Skorupa Uczestniczenie w wykładach pokazowych organizowanych w szkole prowadzonych przez kadrę naukową uczelni wyższych

9 1. Zapoznanie się z zadaniami do realizacji, ustalenie zasad współpracy, opracowanie kontraktu. 2. Środowisko przyrodnicze obszarów okołobiegunowych –podział na grupy i tworzenie prezentacji multimedialnych na dany temat. 3. Zagrożenia współczesnego świata – dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany. Prezentacja plakatów na forum szkoły. 4. Wyjazd do oczyszczalni ścieków w Tucholi oraz do Sanepidu w celu zrozumienia wagi czystości wód i ochrony środowiska. 5. Stacje badawcze na obszarach okołobiegunowych – wyszukiwanie informacji.

10 6. Uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 7. Wyjazd do miejscowości Świt, w celu poznania najbliższej okolicy, przyrody wokół oraz budowy obszaru polodowcowego. 8. Praca w grupach nad wybranym podróżnikiem polarnym – prezentacja multimedialna 9. Przeprowadzenie ankiety wśród młodzieży gimnazjalnej pt.,, Czy jestem eko?, jej opracowanie graficzne, analiza. 10.Traktat Antarktyczny – wyszukiwanie informacji i ich analiza. 11. Prezentacja pracy na forum szkoły i podsumowanie semestru :)

11 Zapoznanie się z zadaniami do realizacji, ustalenie zasad współpracy, opracowanie kontraktu.

12 Środowisko przyrodnicze obszarów okołobiegunowych – podział na grupy i tworzenie prezentacji multimedialnych na dany temat.

13 WYBRANA PREZENTACJA NA TEMAT OBSZARÓW ZLODZONYCH ZAPRASZAMY

14 Aleksandra Kołodziejska, Agata Ostrowicka, Łukasz Sobiechowski

15 1. Położenie Wysp Arktycznych 2. Gleby 3. Szata roślinna Archipelagu 4. Gatunki zwierząt 5. Trzy największe Wyspy Arktyczne

16

17 Archipelag Arktyczny ma powierzchnię około 1,4 miliona km², a zamieszkuje go ok. 12 tysięcy ludzi. Archipelag składa się z wysp, 94 głównych o powierzchni powyżej 130 km², i mniejszych.

18 Od zachodu archipelag otoczony jest przez Morze Beauforta, od północy przez Ocean Arktyczny, na wschodzie znajduje się Grenlandia, Morze Baffina i Cieśnina Davisa, a na południu Zatoka Hudsona oraz kontynentalna część Kanady. We wschodniej części Archipelagu Antarktycznego występują liczne lodowce.

19 Podzielony jest na dwie grupy wysp – południową i północną, zwaną Wyspami Królowej Elżbiety. Dwie grupy wyraźnie oddzielone są od siebie ciągiem równoleżnikowo ułożonych cieśnin.

20 PAS POLARNY obejmuje te obszary okołobiegunowe, na których nie zalega stała pokrywa lodowa. Występujące tam gleby arktyczne i tundrowe są bardzo słabo rozwinięte.

21 Prymitywne gleby typowe dla obszarów polarnych. Występują tylko na półkuli północnej na wyspach morza Arktycznego oraz północnych fragmentach Eurazji i Ameryki. Gleby te są nieprzydatne rolniczo.

22 Powstają w warunkach silnego uwilgotnienia w lecie. Występuje tam wieloletnia zmarzlina i skąpa roślinność.

23 Występuje w strefie okołobiegunowej, na obszarach nie pokrytych lodem. Składa się na nią bardzo uboga roślinność w postaci mchów, traw, porostów, krzewinek itp.

24

25 Niedźwiedź polarny -biały gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny niedźwiedziowach zamieszkującego Arktykę.

26 Gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, występujący na obszarach na północ od kręgu polarnego.

27 Ssak z rodziny jeleniowatych, zamieszkujący arktyczną tundrę i lasotundrę w Eurazji i Ameryce Północnej. Dla podgatunków północnoamerykańs kich stosuje się nazwę KARIBU.

28 Gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny mew.

29

30

31 Ziemia Baffina – największa wyspa Archipelagu Arktycznego, druga pod względem wielkości wyspa Arktyki po Grenlandii oraz 5. na świecie. Jej powierzchnia wynosi km². Populacja wyspy wynosi ok. 12,7 tys. osób (2005). Jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego odkrywcy Williama Baffina, który badał wyspę na początku XVII wieku. Pod względem politycznym stanowi część Kanady. Ziemia Baffina

32 Wyspa Wiktorii - jedna z największych wysp świata - jej powierzchnia wynosi km². Wyspa należy do Kanady,. Według danych z 2006 wyspę zamieszkiwało 1875 osób.

33 Wyspa Ellesmere'a– należąca do Kanady Jej powierzchnia wynosi ok. 196,2 tys. km², co czyni ją trzecią co do wielkości wyspą Kanady Jest słabo zaludniona i zamieszkiwana głównie przez ludność eskimoską.

34 Dziękujemy za uwagę

35 Zagrożenia współczesnego świata – dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany. Prezentacja plakatów na forum szkoły.

36

37 Wyjazd do oczyszczalni ścieków w Tucholi oraz do Sanepidu w celu zrozumienia wagi czystości wód i ochrony środowiska.

38 Stacje badawcze na obszarach okołobiegunowych – wyszukiwanie informacji.

39 KRÓTKO O POLSKIEJ STACJI BADAWCZEJ IM. HENRYKA ARCTOWSKIEGO

40 polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.

41 Stacja składa się z 14 budynków położonych między Zatokami Arctowskiego i Półksiężycową a Klifem Wydrzyków. Jest kierowana przez Zakład Biologii Antarktyki PAN i prowadzi badania w takich dziedzinach jak: oceanografia, geologia, geomorfologia, glacjologia, meteorologia, klimatologia, sejsmologia, magnetyzm oraz ekologia.

42 Uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

43 Wyjazd do miejscowości Świt, w celu poznania najbliższej okolicy, przyrody wokół oraz budowy obszaru polodowcowego.

44 Krótki wykład na temat historii zlodowaceń na terenie Polski i charakterystyka sandru Brdy, na terytorium którego się znajdujemy.

45 Praca w grupach nad wybranym podróżnikiem polarnym.

46 Przeprowadzenie ankiety wśród młodzieży gimnazjalnej pt.,, Czy jestem eko?, jej opracowanie graficzne, analiza.

47 CZY JESTEM EKO?? WYNIKI BADAŃ PRZEPROWADZONYCH NA PODSTAWIE ANKIETY W RAMACH PROJEKTU ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE

48 W ramach projektu ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE : Postanowiliśmy przeprowadzić pracę badawczą stosując ankietę, poświęconą zachowaniom ekologicznym oraz stylowi życia naszych kolegów i koleżanek. Ankietę stworzyliśmy samodzielnie, a następnie ją opracowaliśmy graficznie i wyciągnęliśmy wnioski.

49 1. Czy segregujesz śmieci w szkole? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

50 2.Czy segregujesz śmieci poza szkołą? DZIEWCZYNY CHŁOPCY

51 3.Czy ograniczasz zużycie energii? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

52 4. Czy zakręcasz kran podczas mycia zębów? DZIEWCZYNY CHŁOPCY

53 5.Bierzesz kąpiel w wannie czy pod prysznicem? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

54 6.Podaj przykład święta, które kojarzy ci się z ekologią. DZIEŃ ZIEMII SPRZĄTANIE ŚWIATA DZIEŃ WIOSNY DZIEŃ ZIEMNIAKA

55 7.Ile godzin dziennie uprawiasz sport? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

56 8.Jak długo w ciągu dnia oglądasz TV bądź korzystasz z komputera? DZIEWCZYNY CHŁOPCY

57 9.Ile posiłków zjadasz dziennie? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

58 10.Ile razy w tygodniu zjadasz owoce? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

59 11.Ile razy w tygodniu zjadasz warzywa? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

60 12.Ile razy w ciągu tygodnia zjadasz słodycze? DZIEWCZYNYCHŁOPCY

61 ANALIZA ANKIETY 1.Większość z was segreguje śmieci w szkole i poza nią. 2.Mniej niż 50 % z was ogranicza energię elektryczną i warto zauważyć, że dziewczyny robią to częściej niż chłopcy. 3.Zadawalające jest to, iż większość z was zakręca kran podczas mycia zębów. 4.Do kąpieli wybieracie prysznic – to słuszna decyzja. 1.Większość z was segreguje śmieci w szkole i poza nią. 2.Mniej niż 50 % z was ogranicza energię elektryczną i warto zauważyć, że dziewczyny robią to częściej niż chłopcy. 3.Zadawalające jest to, iż większość z was zakręca kran podczas mycia zębów. 4.Do kąpieli wybieracie prysznic – to słuszna decyzja.

62 ANALIZA ANKIETY 5. Sport chętniej uprawiają chłopcy i poświęcają na niego średnio od 1 do 2 h, a nawet więcej w ciągu dnia. 6.Większość z was od 1 do 2 h dziennie ogląda TV lub korzysta z komputera. 7.Większość z was w tygodniu spożywa owoce w ciągu 3-4 dni, a 28 % zjada je w przeciągu dwóch dni na tydzień. 5. Sport chętniej uprawiają chłopcy i poświęcają na niego średnio od 1 do 2 h, a nawet więcej w ciągu dnia. 6.Większość z was od 1 do 2 h dziennie ogląda TV lub korzysta z komputera. 7.Większość z was w tygodniu spożywa owoce w ciągu 3-4 dni, a 28 % zjada je w przeciągu dwóch dni na tydzień.

63 ANALIZA ANKIETY 8. Warzyw także nie zjadacie codziennie; sytuacja jest podobna do poprzedniej. 38% zadeklarowało, że warzywa zjada dwa razy w tygodniu. 9. Bardzo lubicie słodycze, a dziewczynki zjadają je częściej niż chłopcy. 8. Warzyw także nie zjadacie codziennie; sytuacja jest podobna do poprzedniej. 38% zadeklarowało, że warzywa zjada dwa razy w tygodniu. 9. Bardzo lubicie słodycze, a dziewczynki zjadają je częściej niż chłopcy.

64 WNIOSKI 1.Spędzajcie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu spacerując, jeżdżąc na rowerze, grając w piłkę itp. 2.Zwracajcie uwagę na dietę i odżywianie – jedzcie więcej owoców, warzyw, a ograniczajcie słodycze. 3.W większości macie świadomość ekologicznych zachowań, dbania o środowisko, ochronę wody słodkiej czy energii elektrycznej. 1.Spędzajcie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu spacerując, jeżdżąc na rowerze, grając w piłkę itp. 2.Zwracajcie uwagę na dietę i odżywianie – jedzcie więcej owoców, warzyw, a ograniczajcie słodycze. 3.W większości macie świadomość ekologicznych zachowań, dbania o środowisko, ochronę wody słodkiej czy energii elektrycznej.

65 KTOŚ Z WAS MOŻE ZAPYTAĆ – DLACZEGO MAM ZDROWO SIĘ ODŻYWIAĆ, DLACZEGO MAM OGRANICZAĆ SŁODYCZE, JAKI W TYM SENS?

66 UWAGA !!! 1.Słodycze mają działanie uzależniające, trzeba uważać z ilością pochłanianych łakoci, ponieważ może mieć to groźne skutki dla organizmu. 2.Cukier zwiększa odkładanie się tłuszczu. Jest bardzo kaloryczny a więc i tuczący. 1.Słodycze mają działanie uzależniające, trzeba uważać z ilością pochłanianych łakoci, ponieważ może mieć to groźne skutki dla organizmu. 2.Cukier zwiększa odkładanie się tłuszczu. Jest bardzo kaloryczny a więc i tuczący.

67 UWAGA !!! 3. Ludzie mają większe skłonności do depresji, zaburzeń snu, stresu i zmęczenia. Cukier ma więc szkodliwy wpływ również na naszą psychikę. 4. Duża ilość cukru osłabia Twój system odpornościowy. 3. Ludzie mają większe skłonności do depresji, zaburzeń snu, stresu i zmęczenia. Cukier ma więc szkodliwy wpływ również na naszą psychikę. 4. Duża ilość cukru osłabia Twój system odpornościowy.

68 KTOŚ INNY MOŻE ZASTANAWIA SIĘ, CZY OSZCZĘDZAJĄC ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, WODĘ, TYLKO ZYSKA NA ZMNIEJSZENIU WYDATKÓW BUDŻETU DOMOWEGO?

69 Dlaczego musimy oszczędzać energię? Odpowiedź jest prosta: żeby zapasy energii starczyły na dłużej. Zapasy węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego nie są wieczne. Stale słyszymy, że pokłady tego lub innego złoża kończą się. Magazyny energii nie zostały rozmieszczone sprawiedliwie. Są kraje, w których nie ma żadnych złóż. Ta sytuacja niejednokrotnie prowadziła do wojen. Jedni próbowali bronić swych bogactw, drudzy próbowali je zdobyć. Kraje, które nie posiadają złóż lub mają je w bardzo małych-wręcz niewielkich ilościach- będą musiały kupić te surowce, a to jest bardzo kosztowne

70 Dlaczego musimy oszczędzać energię? Drugim poważnym kosztem, jakie płacimy za nadmierne zużycie energii jest zniszczone środowisko naturalne. Wielkie fabryki, koncerny, a nawet pojedynczy środek lokomocji produkują wielkie ilości trucizn, które niszczą glebę, wodę i powietrze, a co za tym idzie skracają życie ludzi, zwierząt i roślin. Oczywiście wstrzymanie przemysłu i przeprowadzenie się do jaskiń to nie jest rozwiązanie, ponieważ postępu i tak nie można powstrzymać. W takiej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie … powinniśmy wszyscy oszczędzać energię.

71 Powinniśmy wszyscy oszczędzać energię. - jak najwięcej i najdłużej używajmy światła dziennego; - przy rozplanowaniu mieszkania fotele ustawmy jak najbliżej okien, by czytać jak najdłużej przy świetle dziennym; - stosujmy przy malowaniu mieszkania jasne kolory farb (biała ściana odbija prawie 85% padającego światła); - rozważmy zakup energooszczędnych żarówek do tych pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy; - dopasujmy źródło światła do naszych potrzeb - książkę, gazetę można czytać przy jedno żarówkowym kinkiecie zamiast przy kilku żarówkach żyrandola.

72 - pamiętajmy że pralka i łazienka (pranie i mycie) to 50% energii zużywanej przez dom - lodówka powinna być ustawiona w chłodnym miejscu, ponieważ dobry przepływ powietrza na tylnej ściance lodówki zmniejsza zużycie energii do 15% - używając przepływowych podgrzewaczy wody możemy zaoszczędzić do 20% energii i wody. Powinniśmy wszyscy oszczędzać energię.

73 Zatem czy warto oszczędzać energię, czy wyjdzie to na dobre dla ludzkości? Czy warto dbać o zdrowie i zainwestować swój wolny czas w sport? Nad tym się musimy zastanowić, każdy z nas z osobna, i wierzymy, że dojdziemy do tego samego wniosku Zatem – bądźmy eko

74 NA KONIEC

75 Traktat Antarktyczny – wyszukiwanie informacji i ich analiza. Traktat antarktyczny podpisano 1 grudnia 1959 w Waszyngtonie, ale wszedł on w życie dopiero 23 czerwca Sygnatariuszami było dwanaście państw, które podczas III Międzynarodowego Roku Geofizycznego ( ) prowadziły badania geograficzne na Antarktydzie. Były to: Argentyna, Australia, Belgia, Chile, Francja, Japonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Traktat był pierwszym dokumentem ograniczającym działania zbrojne podczas zimnej wojny.

76 Prezentacja pracy na forum szkoły i podsumowanie semestru :)

77


Pobierz ppt "Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google