Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przewodnik po bibliotece

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przewodnik po bibliotece"— Zapis prezentacji:

1 Przewodnik po bibliotece
BIBLIOTEKA GŁÓWNA WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH Przewodnik po bibliotece

2 Informacje ogólne Struktura Biblioteki Głównej: Biblioteka Naukowa
Biblioteka Fachowa Czytelnia Ośrodek Informacji Naukowej i Bibliograficznej

3 Kto i na jakich zasadach może korzystać z wypożyczalni biblioteki:
- słuchacze uczelni (studenci, kursanci) – na podstawie imiennych wykazów potwierdzonych przez dowódcę kursu lub szefa wydziału organizacyjno-uzupełniającego, - kadra zawodowa, pracownicy cywilni WSOSP i garnizonu Dęblin – na podstawie legitymacji służbowej, dowodu osobistego lub zaświadczenia potwierdzającego zatrudnienie oraz po przedłożeniu dowodu wpłaty za kartę biblioteczną.

4 Kto i na jakich zasadach może korzystać z materiałów bibliotecznych na miejscu w Czytelni
Studenci, słuchacze studiów podyplomowych i kursów organizowanych w WSOSP, pracownicy WSOSP, a także inne osoby spoza Uczelni - po zostawieniu dowodu tożsamości (legitymacja studencka, dowód osobisty) u dyżurującego bibliotekarza i wpisaniu się do zeszytu odwiedzin.

5 Konto biblioteczne

6 Każdy czytelnik zarejestrowany w systemie bibliotecznym, ma możliwość zapoznania się z informacjami o statusie i stanie swojego konta bibliotecznego klikając w MOJE KONTO w KATALOGU ON-LINE. Na koncie zapisywane są transakcje zamówienia, rezerwacje, zwroty materiałów bibliotecznych. Po zalogowaniu się  na swoje konto biblioteczne można sprawdzić: swoje dane teleadresowe, termin zwrotu wypożyczonych książek, listę zarezerwowanych/zamówionych książek historię swoich wypożyczeń (listę wypożyczonych książek), wysokość naliczonych opłat.

7 Logowanie Nazwisko, imię i nr karty Czytelnika np. Kowalski Jan 123 lub nr karty (7 cyfr na karcie) np Hasło – każdy nowy użytkownik dostaje standardowe hasło. Podczas pierwszego logowania zaleca się zmianę hasła.

8 Konto czytelnika

9 Logowanie

10 Wypożyczenia – to aktualny stan konta Czytelnika
Rezerwacje – to możliwość zamówienia książki, która jest dostępna w magazynie Zamówienia – to „zajęcie kolejki” do książki, która jest w tej chwili wypożyczona. W momencie zwrócenia tej pozycji do wypożyczalni jest ona automatycznie rezerwowana dla Czytelnika oczekującego w kolejce

11 Jak wypożyczyć książkę
Książki, które chcemy wypożyczyć należy odszukać w katalogu i zamówić

12 2. Wpisz w pole „SZUKAJ” poszukiwaną frazę:
Instrukcja wyszukiwania w systemie SOWA 1. Wybierz odpowiednią kategorię wyszukiwania, np. autor, tytuł, hasło przedmiotowe 2. Wpisz w pole „SZUKAJ” poszukiwaną frazę: • Autor – np. Karpowicz Janusz • Tytuł – np. Bezpieczeństwo lotów • Hasło przedmiotowe – np. taktyka 3. Na wyświetlonej liście znajdź poszukiwaną pozycję

13 4. Jeśli wybrana pozycja ma dostępną opcję rezerwacji on-line – zarezerwuj egzemplarz, jeśli nie, na druku zamówienia zapisz sygnaturę (sygnatura składa się z samych cyfr lub cyfr i liter – należy spisać całe oznaczenie np. S-9955; 38524; U-3874; Szt.Gen.3325) 5. Przed złożeniem zamówienia upewnij się, czy wybrana książka jest dostępna w wypożyczalni. Z książek z oznaczeniem „DOSTĘPNE W: CZYTELNIA” lub „DOSTĘPNE W: ARCHIWUM” korzystać można tylko na miejscu w Czytelni lub Archiwum. 6. Druk zamówienia złóż u bibliotekarza

14 Wyszukiwanie na stanowiskach komputerowych

15 Wpisz poszukiwaną frazę
Sygnatura Wybierz odpowiednią kategorię wyszukiwania

16 Zamówienie

17 WYSZUKIWANIE ON-LINE

18 Katalogi on-line

19 Katalog on-line Wybierz odpowiednią kategorię wyszukiwania
Wpisz wyszukiwaną frazę

20 Jeśli książka jest wypożyczona zamów i ustaw się w kolejce
Katalog on-line Zarezerwuj jeśli egzemplarz jest dostępny Spisz sygnaturę jeśli nie ma opcji rezerwacji on-line

21 Zestawienia tematyczne
System SOWA umożliwia wykonanie zestawienia tematycznego (wykaz literatury na dany temat), które przekazywane jest bezpośrednio do edytora MS-Word.

22 Pobierz wyniki wyszukiwania

23 Zaznacz elementy które chcesz uwzględnić w zestawieniu

24 Otwórz lub zapisz plik

25 Gotowe! 

26 Nasze zbiory

27 Biblioteka Główna WSOSP gromadzi literaturę zgodną z kierunkiem kształcenia w Uczelni i obejmuje w szczególności: lotnictwo wojskowe i cywilne, technikę lotniczą, taktykę, logistykę, bezpieczeństwo narodowe, nawigację, ruch lotniczy. Gromadzi również literaturę z zakresu: nauk humanistycznych, ekonomicznych, prawnych, społecznych. W zasobach Biblioteki Głównej znajdują się jednostki biblioteczne, tj. wydawnictwa zwarte, ciągłe, materiały kartograficzne i audiowizualne, CD-Rom-y, normy oraz stanagi. Biblioteka tworzy bazy w dwóch komputerowych programach biblioteczno-bibliograficznych: SOWA, EXPERTUS i udostępnia je w internecie.  Studentom polecamy bazę polskich podręczników akademickich  ibuk.pl. Z baz danych można korzystać "z domu" czyli spoza sieci uczelnianej, poprzez zalogowanie się (login i hasło dostępne w bibliotece naukowej). Biblioteka umożliwia również dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki: Science Direct Elsevier, Springer LINK, EBSCO, Web of Knowledge, Nature, Science.

28 Punkt kartograficzny W Bibliotece Fachowej znajduje się punkt kartograficzny posiadający ok. 3 tys. produktów geograficznych na które składają się mapy lotnicze i topograficzne. Do wypożyczenia mapy potrzebne są: -rodzaj mapy, -skala, -godło.

29 Wypożyczenie międzybiblioteczne

30 Wypożyczanie międzybiblioteczne ma na celu dostarczenie czytelnikom materiałów bibliotecznych, które nie znajdują się w zbiorach Biblioteki WSOSP. Prawo do korzystania z usług Wypożyczalni Międzybibliotecznej mają: - studenci i słuchacze oraz  pracownicy WSOSP, będący czytelnikami Biblioteki Głównej; - biblioteki, instytucje, organizacje itp. Sprowadzanie materiałów za pośrednictwem Wypożyczalni Międzybibliotecznej jest bezpłatne. Czytelnik ponosi koszty wynikające z opłat wyznaczanych przez biblioteki realizujące zamówienia (np. koszt wykonania i przesłania odbitek, koszt przesyłek pobraniowych, koszt wypożyczenia międzynarodowego wg stawek Biblioteki Narodowej lub bibliotek zagranicznych). Zamówienie powinno zawierać dokładny opis bibliograficzny poszukiwanej pozycji oraz dane kontaktowe osoby zamawiającej.

31 Godziny otwarcia i dane kontaktowe

32 DYREKTOR BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ dr Teresa GRUSZCZYŃSKA
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ: poniedziałek - czwartek piątek sobota KONTAKT: DYREKTOR BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ dr Teresa GRUSZCZYŃSKA tel    (MON ) BIBLIOTEKA GŁÓWNA/OINiB BIBLIOTEKA FACHOWA TEL.: ; MON Tel.: , MON BIBLIOTEKA NAUKOWA CZYTELNIA Tel.: , MON Tel.: , MON

33 Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www. biblioteka
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową lub zakładka Biblioteka Główna


Pobierz ppt "Przewodnik po bibliotece"

Podobne prezentacje


Reklamy Google