Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Integracja to proces polegający na scalaniu, tworzeniu całości z części lub włączanie danego elementu do całości Integracja to proces polegający na scalaniu,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Integracja to proces polegający na scalaniu, tworzeniu całości z części lub włączanie danego elementu do całości Integracja to proces polegający na scalaniu,"— Zapis prezentacji:

1

2 Integracja to proces polegający na scalaniu, tworzeniu całości z części lub włączanie danego elementu do całości Integracja to proces polegający na scalaniu, tworzeniu całości z części lub włączanie danego elementu do całości

3 Profesor Aleksander Hulek, prekursor integracji w Polsce mówi, że integracja: (…) wyraża się w takim wzajemnym stosunku pełnosprawnych i niepełnosprawnych, w którym respektowane są te same prawa, w którym stwarzane są dla obu grup identyczne warunki maksymalnego wszechstronnego rozwoju.

4 W pedagogice pojęcie integracji określa się jako możliwość wspólnego przebywania, zabawy oraz uczenia się dzieci niezależnie od przebiegu ich rozwoju.

5 Wspólne przebywanie razem dzieci zdrowych i niepełnosprawnych ma nauczyć je wzajemnego społecznego kontaktu. Integracja chce wychowywać w duchu: - wzajemnej pomocy, - szacunku i akceptacji, - zrozumienia inności, - otwarcia się na potrzeby drugiego człowieka. Sprzyja temu niejednorodność grup integracyjnych.

6 U podstaw integracji leżą następujące zasady: U podstaw integracji leżą następujące zasady: - wzajemne poznanie się dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych - wzajemne poznanie się dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych w atmosferze akceptacji i zaufania, w atmosferze akceptacji i zaufania, - traktowanie niepełnosprawności jako jednej z wielu cech dziecka, - traktowanie niepełnosprawności jako jednej z wielu cech dziecka, - maksymalny rozwój możliwości - maksymalny rozwój możliwości i zainteresowań dziecka niepełnosprawnego, i zainteresowań dziecka niepełnosprawnego, - kreowanie prawidłowych relacji społecznych między dziećmi niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi. - kreowanie prawidłowych relacji społecznych między dziećmi niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi.

7 Integracja sprzyja bardziej wszechstronnemu rozwojowi dzieci nie tylko niepełnosprawnych. Integracja sprzyja bardziej wszechstronnemu rozwojowi dzieci nie tylko niepełnosprawnych. Dostarcza wszystkim więcej różnorodnych doświadczeń społecznych, dzięki czemu stymuluje ich rozwój społeczno- emocjonalny Dostarcza wszystkim więcej różnorodnych doświadczeń społecznych, dzięki czemu stymuluje ich rozwój społeczno- emocjonalny

8 Należy pamiętać, że integracja to stan wzajemnej akceptacji oparty Należy pamiętać, że integracja to stan wzajemnej akceptacji oparty na rozumieniu potrzeb innych na rozumieniu potrzeb innych i wzajemnej pomocy w ich realizacji. Jest to kierunek wychowania, i wzajemnej pomocy w ich realizacji. Jest to kierunek wychowania, który zmierza do kształtowania harmonijnego społecznego współżycia. który zmierza do kształtowania harmonijnego społecznego współżycia.


Pobierz ppt "Integracja to proces polegający na scalaniu, tworzeniu całości z części lub włączanie danego elementu do całości Integracja to proces polegający na scalaniu,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google