Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chrześcijaństwo a religie Chin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chrześcijaństwo a religie Chin"— Zapis prezentacji:

1 Chrześcijaństwo a religie Chin
Ks. Paweł Gwóźdź Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012

2 Jezus Chrystus a religie w Chinach

3 Religie w Chinach Taoizm Konfucjanizm Buddyzm

4 Liczba wyznawców religii w Chinach

5 Chrześcijanie w Chinach

6 Czas powstania religii
Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm I wiek naszej ery r. p.n.e. (Okres Wiosen i Jesieni) ok. 500 r. p.n.e. Buddyzm Chrześcijaństwo (Narodziny Chrystusa) Taoizm i Konfucjanizm

7 Bóstwo Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm
Jeden Bóg w trzech Osobach (Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty) brak lub politeizm Niebo (duchy przodków) brak

8 Założyciel Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm
Jezus Chrystus (Syn Boży) Laozi (chiński 老子, dosł. „Stary Mistrz”) półlegendarny chiński filozof, autor Daodejing, jednej z najważniejszych ksiąg taoizmu, zarówno filozoficznego, jak i religijnego. Konfucjusz (chin.: 孔子 lub 孔夫子; dosł. „Mistrz Kong”) ( p.n.e.) – chiński filozof. nie pozostawił pism – jego nauczanie zebrano w księdze Dialogi konfucjańskie. Budda Siakjamuni – dosł. mędrzec z (rodu) Śakjów – syn władcy jednego z królestw, leżących u podnóży Himalajów, na granicy dzisiejszego Nepalu i Indii. Ur. się w Lumbini. Zm. w wieku ok. 80 lat. Większość historyków przyjmuje, że żył w latach p.n.e.

9 Główne założenia Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm
Jest jeden Bóg. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Dusza ludzka jest nieśmiertelna. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna. Energia dao (tao) jest esencją wszechświata i stanowi podłoże wszelkich zmian. Zbudowanie idealnego społeczeństwa i osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchii społecznej oraz zachowywania tradycji, czystości, ładu i porządku. Cztery Szlachetne Prawdy: Prawda o Cierpieniu. Prawda o Przyczynie Cierpienia. Prawda o Ustaniu Cierpienia. Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia. Te w połączeniu z Szlachetną Ośmioraką Ścieżką stanowią esencję nauki buddyjskiej.

10 Poglądy na życie po śmierci
Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm Śmierć. Sąd. Niebo albo piekło. Niebo- wieczna nagroda przebywania z Bogiem. Piekło- konsekwencja odrzucania Boga w życiu. Bliżej nie sprecyzowane życie wieczne Godni zmarli wchodzą w skład Nieba – bezosobowego bytu sterującego losami świata. Reinkarnacja – wszystkie istoty rodzą się ponownie, w zależności od postępowania za życia przechodząc na wyższy lub niższy poziom egzystencji (np. kamień -> stokrotka -> chrabąszcz -> żebrak -> bogacz)

11 Cel i droga do jego osiągnięcia
Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm Życie wieczne w Niebie przez wiarę w Jezusa Chrystusa , wyrażaną w Sakramentach, przestrzeganie przykazań , a także modlitwa, post i jałmużna. Osiągnięcie szczęścia poprzez „niedziałanie” – życie w harmonii z dao i nurtem wszechświata. Wejście w skład Nieba poprzez przestrzeganie niebiańskiego porządku. Osiągnięcie oświecenia, zakończenie cyklu ponownych narodzin i śmierci i osiągnięcie nirwany. Sposób osiągnięcia zależy od tradycji.

12 Główne rytuały Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm
Liturgia i sakramenty. Z czego Najświętszy Sakrament- Eucharystia (Msza święta) Medytacja. szczegółowe zasady postępowania w codziennym życiu. Medytacja i ćwiczenia jogiczne. Postawa medytacji Eucharystia Wielki Piątek (Odsłonięcie Krzyża) Konfucjusz z wizytą u Lao-tsy

13 Niektóre ćwiczenia jogiczne

14 Księgi wiary Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm
Biblia (Pismo Święte) Daodejing (dosł. Księga Drogi i cnoty ) oraz Zhuangzi -traktaty filozoficzne Pięcioksiąg konfucjański: Księga Przemian Księga Pieśni Księga Rytuałów Księga Dokumentów Kronika Wiosen i Jesieni Sutry (zawierają nauki Buddy). Księga Rytuałów Stronnice ze Sutry

15 Księgi wiary Pięcioksiąg Konfucjański Fragment Ewangelii wg. Św. Marka
Czteroksiąg Konfucjański (uzupełnienie Pięcioksięgu) Fragmenty Sutry Daodejing (stary manuskrypt)

16 Zakonnik podczas czytania duchowego
Różne przekłady Pisma Świętego Czytanie sutr mahajany w klasztorze Chińskie wydanie Sutry Diamentowej

17 Ważniejsze święta Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm
Wielkanoc i święte Triduum Paschalne (tajemnica odkupienia: Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa) – pierwsza pełnia księżyca astronomicznej wiosny. Boże Narodzenie (tajemnica wcielenia) – 25 grudnia. Narodziny Buddy- 8 kwietnia. Rocznica Oświecenia Buddy- 8 grudnia. Dzień Dharmy: uczczenie Nauki Buddy - Pełnia księżyca w lipcu. Dzień Sanghi: oddanie czci Wspólnocie Duchowej- Pełnia księżyca w listopadzie. Dzień Parinirwany: śmierć Buddy-Pełnia księżyca w lutym.

18 Znaki i symbole religijne
Chrześcijaństwo Taoizm Konfucjanizm Buddyzm Krzyż – znak Męki Zbawiciela, znak zbawienia. Ichthys (ΙΧΘΥΣ) - akrostych z pierwszych liter słów: ΙΗΣΟΥΣ – Jezus ΧΡΙΣΤΟΣ–Chrystus ΘΕΟΥ – Boga ΥΙΟΣ – Syn ΣΩΤΗΡ – Zbawiciel Koncepcja Yin i Yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Symbol Konfucjanizmu Koło Dharmy odnosi się zarówno do koła życia składającego się z sześciu sfer egzystencji, czyli samsary (kręgu narodzin i śmierci, świata cierpienia dukkha) jak i do nauczania ośmiorakiej ścieżki Buddy Siakjamuniego, który puścił w ruch Koło Dharmy.

19 Rozszerzona koncepcja Yin Yang Koncepcja Koła Dharmy
Geneza Koła Dharmy (nałożenie dwóch kół) Znak Konfucjusza

20 źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Religia#cite_note-14

21 Ks. Paweł Gwóźdź Chrześcijaństwo a religie Chin KONIEC
Niniejsza prezentacja jest częścią książki: D. Klejnowski-Różycki (red.), Chińskie katechezy, Warszawa-Zabrze 2012 © by Sinicum © by Śląska Szkoła Ikonograficzna © by Katedra Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego


Pobierz ppt "Chrześcijaństwo a religie Chin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google