Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GODZINA DLA ZIEMI 20:30 31 MARCA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GODZINA DLA ZIEMI 20:30 31 MARCA."— Zapis prezentacji:

1 GODZINA DLA ZIEMI 20:30 31 MARCA

2 Jest to największa, globalna inicjatywa społeczna zainspirowana przez organizację ekologiczną WWF. Osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie są zapraszane do zgaszenia światła, o godz. 20:30 na jedną symboliczną godzinę, 31 marca 2012, aby tym samym manifestować swoje zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi.

3 Akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach. W międzyczasie, Godzina dla Ziemi WWF urosła do rangi największej prośrodowiskowej akcji w dziejach świata. W 2011 roku światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5 200 miast, w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach, Pałac Kultury i Nauki i Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie oraz wiele innych.

4 Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF objęta jest honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, partnerem honorowym akcji jest Urząd m.st. Warszawy, a patronami medialnymi Onet, Radio Zet i Multikino.

5 W Polsce Godzina dla Ziemi odbędzie się już po raz piąty!

6 Pogaśmy światła – zmniejszymy wtedy emisję CO2 do atmosfery
Pogaśmy światła – zmniejszymy wtedy emisję CO2 do atmosfery. CO2 jest gazem cieplarnianym. Skutkiem nadmiernej ilości tego gazu jest efekt cieplarniany…

7 Jeśli społeczność świata nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery w procesie wytwarzania energii z paliw kopalnych, mogą nam zagrażać co raz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, susze i powodzie, a nawet w niektórych rejonach świata - głód, brak wody pitnej, nasilenie się chorób wywołanych zanieczyszczoną wodą czy pasożytami, migracje milionów uchodźców klimatycznych i konflikty.

8 Efekt cieplarniany to zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia, czym jest podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości.

9 Od kilku dziesięcioleci następuje wzrost temperatur powietrza i mórz, wywołany w dużej mierze przez działalność człowieka. Bardzo wiele mówi się konieczności zahamowania tego zjawiska, ale jakie tak naprawdę są jego najgroźniejsze konsekwencje ocieplenia klimatu? Bezpośrednimi skutkami podwyższonych temperatur jest wzrost poziomu morza, kurczenie się lodowców, wyjątkowo upalne lata i zimy bez śniegu. Do tego dochodzą nieregularne opady deszczu powodujące susze na jednych obszarach i powodzie na innych, a także ogólny wzrost intensywności tzw. ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. cyklonów. Coraz więcej osób może stać się ofiarą nie tylko samych katastrof naturalnych, ale i rozprzestrzeniających się chorób. Powodzie, zwłaszcza w połączeniu z wysokimi temperaturami to warunki wręcz wymarzone do przenoszenia wielu chorób, np. cholery, tyfusu czy żółtaczki typu A. Globalne ocieplenie poważnie zagraża nie tylko człowiekowi, ale i zwierzętom. Na skutek zalewania niektórych terenów, zaburzeń klimatycznych oraz pogorszenia jakości wód i gleby wiele gatunków zagrożonych jest wyginięciem. Już teraz coraz więcej ludzi ginie z powodu tajfunów, powodzi i panoszących się chorób, ale może się okazać, że prawdziwe kataklizmy dopiero przed nami. Warto więc interesować się, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia efektów globalnego ocieplenia.

10 Dbać o Ziemię możesz każdego dnia. - Gaś zbędne światło
Dbać o Ziemię możesz każdego dnia! - Gaś zbędne światło. - Korzystaj z komunikacji miejskiej, roweru czy idź pieszo, - Zawsze wyłączaj przycisk czuwania - tzw. stand-by. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali całej Polski można by wyemitować 1 mln ton CO2 mniej. - Wyjmuj ładowarkę do telefonu i inne z gniazdka od razu po naładowaniu baterii, pamiętając o tym, żeby niepotrzebnie nie zużywać energii elektrycznej. - Wymień tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub LED. - Gotuj przykrywając garnek pokrywką, zaoszczędzisz w ten sposób ok. 30% energii elektrycznej. - Segreguj śmieci. - Nie używaj jednorazowych torebek foliowych. Mieszkaniec UE zużywa średnio aż 500 foliówek!

11 31 marca Kinga Rusin „zgasi” Stadion Narodowy w Warszawie

12 GODZINA DLA ZIEMI 31 marca, 20:30 przyłącz się do akcji, zgaś światło
GODZINA DLA ZIEMI 31 marca, 20:30 przyłącz się do akcji, zgaś światło! To tak mały gest, a tak bardzo potrzebny…

13 Źródła: http://www. wwf. pl/godzinadlaziemi/# http://supermozg. gazeta
Źródła: Obrazki: Google.pl – grafika Czas: 4 minuty 26 sekund

14 Opracowała Eliza Jakubowska klasa 3H1

15 Wspólnie dbajmy o naszą Ziemię!


Pobierz ppt "GODZINA DLA ZIEMI 20:30 31 MARCA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google