Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kapliczka świętego Rocha

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kapliczka świętego Rocha"— Zapis prezentacji:

1 Kapliczka świętego Rocha
w Krasnobrodzie

2 Położenie geograficzne

3 Patron Święty Roch urodził się Montpellier we Francji w XIV wieku, w rodzinie zamożnych mieszczan. W młodym wieku stracił rodziców. Rozdał swój majątek ubogim i pieszo wyruszył na pielgrzymkę do Rzymu. Po drodze we włoskim miasteczku Acguapedate zastał epidemię dżumy. Zatrzymał się tam i usługiwał chorym. W nagrodę za to heroiczne poświęcenie Bóg obdarzył go łaską uzdrawiania.

4 Lokalizacja Kaplica świętego Rocha znajduje się około 3 km od centrum Krasnobrodu, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, w miejscu zwanym „Zagórą”.

5 Las przy kaplicy świętego Rocha

6 Budowa kaplicy Obecna kaplica została wzniesiona w 1943 r. na miejscu starej, która uległa zniszczeniu w 1935 r. Jest zbudowana z drewna w zakopiańskim stylu i pokryta gontem. W 2000 r. wykonano wokół kaplicy drewniane schody, stanowiące jedną z atrakcji. Umożliwiają one bezpieczne wejście na wzniesienie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

7

8 Historia kaplicy Początki kultu świętego Rocha sięgają XVII wieku. Według przekazów, podczas panującej dżumy Marysieńka Sobieska ufundowała nad źródełkiem, słynącym z uzdrawiających właściwości, kaplicę z obrazem świętego Rocha, patrona chorych na choroby zakaźne.

9

10 Miejsce historyczne 24 marca 1863 r. doszło do bitwy oddziału powstańców styczniowych, dowodzonych przez Marcina „Lelewela” Borelowskiego z wojskami carskimi pod dowództwem majora Ogolina. Otoczeni przez Moskali powstańcy, ponieśli ogromne straty. 42 poległych powstańców spoczywa w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu.

11 Uroczystości odpustowe
Każdego roku w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia odprawiana jest suma odpustowa ku czci świętego Rocha. W tym czasie miejsce kultu odwiedza około 25 tysięcy pielgrzymów z całej Polski.

12 Dziękuję!


Pobierz ppt "Kapliczka świętego Rocha"

Podobne prezentacje


Reklamy Google