Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Angelika Śledź. Roztocze dzieli się na trzy zróżnicowane mezoregiony: Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Angelika Śledź. Roztocze dzieli się na trzy zróżnicowane mezoregiony: Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Angelika Śledź

2 Roztocze dzieli się na trzy zróżnicowane mezoregiony: Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie.

3 Położony jest na wyspie stawu Kościelnego (sam staw ponoć został uformowany przez jeńców tatarskich i tureckich). Świątynia została wzniesiona w latach z fundacji Tomasza Antoniego Zamoyskiego.

4 Do niedawna przypuszczano, że upamiętnia on zwalczenie szarańczy w roku 1859, ale po odtworzeniu napisów okazało się, że jest aż o 150 lat starszy, bo z 1711 roku.

5 Jedną z charakterystycznych cech Roztocza są rozsiane po polach i lasach kapliczki i krzyże przydrożne.

6 Ostatni tego typu wiatrak zarówno na Roztoczu jak i w całej Polsce.

7 Ten barokowy kościół, pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny zbudowany został w 1627 r. z fundacji Tomasza Zamoyskiego, przebudowany w 1727 r. staraniem Michała Zamoyskiego.

8 Na Lubelszczyźnie Roztocze uchodzi za prawdziwy skarbiec architektury drewnianej.

9 Według niektórych źródeł cerkiew została wzniesiona w 1756 roku w pobliskim Lipsku i przeniesiona do Bełżca w 1838 roku. Prezbiterium skierowane nietypowo na południe. Cerkiew jest trójdzielna, składa się z prezbiterium, nawy głównej i niewielkiego babińca.

10 Synagoga została zbudowana w latach 70. XIX wieku, na miejscu starej bożnicy. Podczas II wojny światowej, hitlerowcy zdewastowali synagogę.

11 Wybudowana w 1824 roku. Kapliczka w Radecznicy to najciekawsza architektonicznie kapliczka wzniesiona na Roztoczu. Jest ona wsparta na palach, które są wbite w dno sztucznego stawu.

12


Pobierz ppt "Autor: Angelika Śledź. Roztocze dzieli się na trzy zróżnicowane mezoregiony: Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google