Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka w muzyce Mateusz Gajos kl. I a. Istnieje dużo przykładów potwierdzających wykorzystanie symboliki matematycznej w muzyce. Matematyka - to nauka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka w muzyce Mateusz Gajos kl. I a. Istnieje dużo przykładów potwierdzających wykorzystanie symboliki matematycznej w muzyce. Matematyka - to nauka."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka w muzyce Mateusz Gajos kl. I a

2 Istnieje dużo przykładów potwierdzających wykorzystanie symboliki matematycznej w muzyce. Matematyka - to nauka ścisła, która jest domeną ludzkiego umysłu. Muzyka - jest sztuką, i odnosi się bezpośrednio do naszych emocji.

3 Matematykę i muzykę najsilniej łączy pojęcie rytmu. Matematycznym odpowiednikiem są : wielokrotność liczby, działaniem mnożenia oraz dzielenia z resztą, przesunięcie figury geometrycznej odpowiadające powstawaniu danej figury rytmicznej, ułamki dzielące takty na części. ½ - podział wartości nut 1:2 – zapis taktu

4 W zdobywaniu wiedzy muzycznej w dużym stopniu pomagają umiejętności matematyczne. Zajęcia muzyczno - ruchowe dają możliwość poznania : figur geometrycznych, położenia, kierunku oraz wielkości.

5 Istotę ułamka pozwalają zrozumieć ćwiczenia wprowadzające i utrwalające metrum na 2, 3, 4. Termin "metrum" (lub "takt") oznacza ile jednostek czasu trwa każdy takt w danym utworze (w nutach poszczególne takty oddzielone są pionowymi kreskami). Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy metrum parzyste i nieparzyste Podstawowe metrum parzyste to "4/4", czyli takt trwa 4 jednostki czasowe (mówi się też - zwłaszcza w trakcie ćwiczenia - że takt liczymy na 4 - raz, dwa, trzy, cztery, albo - że np. gitarzysta uderza akord 4 razy). Podstawowe metrum nieparzyste to "3/4", czyli takt trwa 3 j.cz. (liczymy takt na 3, gitarzysta uderza akord 3 razy).

6 Mierzenie i porównywanie rozmaitych wielkości odcinków to w matematyce cechy wielkościowe, w muzyce można je realizować przez czasowe ujmowanie różnych wartości nut. Powtarzalność metryczno – rytmiczna pozwala zrozumieć zjawisko wielokrotności

7 Co łączy matematyka i muzyka ? 1.Obaj dużo ćwiczą. 2.Harmonia - uporządkowanie dźwięków i reguły tworzące ład i porządek matematyczny. NIE MA MUZYKI BEZ MATEMATYKI !!!


Pobierz ppt "Matematyka w muzyce Mateusz Gajos kl. I a. Istnieje dużo przykładów potwierdzających wykorzystanie symboliki matematycznej w muzyce. Matematyka - to nauka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google