Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym tak naprawdę jest płeć? Co ma płeć do biznesu? Czy kobiety i mężczyźni kupują inaczej? Jak zarządzać, pracować i żyć, by lepiej wykorzystać inteligencję

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym tak naprawdę jest płeć? Co ma płeć do biznesu? Czy kobiety i mężczyźni kupują inaczej? Jak zarządzać, pracować i żyć, by lepiej wykorzystać inteligencję"— Zapis prezentacji:

1 Czym tak naprawdę jest płeć? Co ma płeć do biznesu? Czy kobiety i mężczyźni kupują inaczej? Jak zarządzać, pracować i żyć, by lepiej wykorzystać inteligencję płci? Płeć mózgu w sprzedaży i zarządzaniu czyli orgazm w biznesie Projekt i realizacja: dr Mariusz Salamon ms@salamon.pl www.facebook.com/salamonconsulting www.salamon.pl Zadzwoń do nas: 87 565 00 99 www.salamon.pl

2 Czy to się zmieniło w efekcie rewolucji w sferze pracy? Jeszcze w 1980 r. szacowano w światowej populacji udział par w których obie osoby zarabiały na życie na około 25%. Dziś jest to ponad 80%. I rośnie problem nierównowagi między pracą a innymi wartościami, zwłaszcza życiem rodzinnym. Aż 91% kobiet i 94% mężczyzn twierdzi, że chciałoby mieć bardziej elastyczne godziny pracy, ale tylko 15% kobiet i 20% mężczyzn uważa, że elastyczne godziny pracy nie wpłynęłyby ujemnie na ich pracę zawodową! Czy brak równowagi i harmonii życia jest nieuchronnym zjawiskiem we współczesnym świecie? Czy praca musi się odbywać kosztem rodziny? A jak wygląda Twoja równowaga między pracą, a życiem rodzinnym, wypoczynkiem, rozwojem, hobby?

3 Czy problem braku równowagi poważniej dotyka kobiet? Znacznie częściej od mężczyzn przeżywają poczucie winy w pracy, że myślą o domu i rodzinie. W domu, że uciekają od obowiązków w pracy do obowiązków w domu. Poziom kortyzolu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu jest w pracy przeciętnie 2 razy wyższy u kobiet niż u mężczyzn, a w domu aż 4 razy wyższy! Kobiety na stres reagują szukając sposobów na pobudzenie produkcji oksytocyny poprzez relacje i bliskość, mężczyźni poprzez wydzielanie testosteronu – głównie w rywalizacji. Czy kobieta rozwiąże swoje problemy pracując jak mężczyźni? Najgorzej jest w Indiach, Meksyku i Rosji! Kobiety potrzebują bliskości, dobrych relacji, by rozładowywać napięcia. Czy znajdą na to sposób w pracy? Dlaczego kobiety są bardziej zestresowane?

4 Czy kobieta naprawdę jest zmienna? Mężczyźni jak sprężyny, kobiety jak fale! Małe dziewczynki uczą się szybciej, ale eksperymenty dowiodły też, że bardzo niechętnie rezygnują z raz nauczonych modeli zachowań. W efekcie łatwiej wpadają w nałogi i trudniej z nich wychodzą i są mniej kreatywne, i chętne do poszukiwania nowych rozwiązań w sytuacjach przymusowych. Faceci niechętnie dokonują zmian, jeśli nie są do nich zmuszeni. Kobiety tymczasem zachowują kreatywność także w sytuacjach, w których zmiany nie są niezbędne. Kobieta niewątpliwie bardziej od mężczyzny jest narażona na nierównowagę hormonalną związaną głównie z cyklem owulacyjnym. Mężczyźni nie lubią zmian, ale podejmują je szybciej, gdy są konieczne. Kobiety kochają zmiany, ale tylko te niewymuszone i w poczuciu ogólnego bezpieczeństwa.

5 MOŻE CZAS PRZESTAĆ NAKŁANIAĆ KOBIETY, BY ZACHOWYWAŁY SIĘ JAK MĘŻCZYŹNI, I OBWINIAĆ MĘŻCZYZN, ŻE ZACHOWUJĄ SIĘ PO MĘSKU? Czy większość napięć między kobietami i mężczyznami w pracy nie płynie z tego powodu? Czy rywalizacja z facetami gwarantuje kobietom porażkę? Większość społecznej krytyki w sporze o równość płci zarzuca facetom, że zachowują się jak faceci. Czy kastracja facetów z męskości zapewni lepsze relacje z kobietami w życiu i pracy? Czy męska kobieta jest skuteczniejsza w biznesie?

6 KOBIETY NIE CHCĄ ZMIENIAĆ PRACY, ALE CZĘSTO CHCĄ ZMIENIĆ MĘŻCZYZN, KTÓRZY IM W NIEJ PRZESZKADZAJĄ, A ZWŁASZCZA MĘSKICH SZEFÓW! Czy ta zmiana zapewniłaby kobietom większą satysfakcję z pracy i wyszła im naprawdę na dobre? A może jest inna droga, by kobiety i mężczyźni lepiej razem pracowali? Faceci nie rozumieją, o co w ogóle chodzi kobietom, które ich krytykują? Czy kobiety niepotrzebnie poprawiają stale mężczyzn?

7 CZY ZDAJESZ SOBIE SPRAWĘ, ŻE NAUKOWCY WYRÓŻNIAJĄ DZIŚ AŻ 12 RÓŻNYCH KRYTERIÓW RÓŻNICOWANIA PŁCI? Problem zaczyna się od banalnego pytania: Co to w ogóle jest PŁEĆ? Czy potrafisz odpowiedzieć Na pytanie: Co to takiego płeć? O którą płeć chodzi? Płeć: Genetyczna, Gonadalna, Genitalna, Hormonalna, Gonadoforyczna, Germinatywna, Fenotypowa, Somatyczna, Mózgu, Psychiczna, Seksualna, Społeczna? Tylko teoria, czy może bardzo praktyczne konsekwencje?

8 NIEKTÓRZY UWIERZYLI W DETERMINACJĘ GENETYCZNĄ I NIEUCHRONNY PODZIAŁ NA PŁEĆ ZGODNY Z 23 PARĄ CHROMOSOMÓW XX I XY Ale co zrobić z układami nietypowymi, np. X0 (zespół Turnera) albo XXY? Czy płeć jest naprawdę zapisana w genach?

9 INNI TWIERDZĄ, ŻE PŁEĆ JEST OKREŚLANA WYŁĄCZNIE PRZEZ SOCJALIZACJĘ I KULTURĘ Czy naprawdę rodzimy się jako niezapisana tablica i wyłącznie czynniki społeczne, i kulturowe warunkują zachowania przypisywane płci? Czy gdyby Cię warunkowano jak kobietę, to stałbyś się kobietą? Izraelskie kibuce usiłowały doprowadzić do całkowitej eliminacji różnic socjalizacyjnych. Efektem było jeszcze wyraźniejsze niż gdzie indziej rozwarstwienie płciowe. Myślisz, że, gdyby chłopcy zaczęli biegać w spódniczkach i bawić się lalkami, to zachowywaliby się jako dorośli jak kobiety?

10 OD LAT 70 XX W. NAJMODNIEJSZE STAŁY SIĘ TEORIE HORMONALNEGO FORMOWANIA PŁCI Czy jeśli kobieta w ciąży naje się kurczaków hodowanych na hormonach, to urodzi homoseksualistę? Jak hormony mogą zdeterminować płeć? Na formowanie się płci największy wpływ od 6 tygodnia ciąży zdają się mieć hormony! Androgeny jak testosteron i estrogeny jak estradiol czy progesteron. Tylko w łonie matki stężenie hormonów przypomina to z okresu dojrzewania! Czy hormony przesądzają, że kobieta mniej zarabia od mężczyzny? Czy hormony są bardzo szkodliwe?

11 Kluczowe odmienności budowy mózgu kobiety Kora ciemieniowa – słabiej rozbudowane niż u mężczyzn ośrodki odpowiadające m.in. za posługiwanie się mapą. Kora układu limbicznego – bardziej rozbudowana niż u mężczyzn, co pozwala na lepszą kontrolę pierwszych odruchów emocjonalnych i łatwość komunikacji emocji. Płat czołowy – lepiej rozwinięty o kobiety – pozwala kobietom lepiej kontrolować podejmowane decyzje – biorą pod uwagę znacznie więcej danych. Ciało migdałowate – pamięć emocjonalna u kobiet jest zlokalizowana w lewej części tego jądra podkorowego. Hipokamp – odpowiada za zapamiętywanie – znacznie większy u kobiet. Biała masa – mózg kobiety ma jej znacznie więcej niż mózg męski. Odpowiada ona za komunikację wewnętrzną i współpracę poszczególnych części mózgu. Bardziej zrównoważone obie półkule i rozmieszczenie wielu ośrodków w obu, a nie w jednej, jak u mężczyzn. Mózg kobiety Poszczególne ośrodki mózgu są formowane od 6 tygodnia do 6 miesiąca życia płodowego w odmienny dla danej płci sposób pod wpływem hormonów – różnią się budową, wielkością, organizacją neuronów i sposobem funkcjonowania Mózg kobiety jest wyspecjalizowany w analizie informacji, refleksji, zapamiętywaniu!

12 Kluczowe odmienności budowy mózgu mężczyzny Kora ciemieniowa – większa niż u kobiet liczba neuronów odpowiada za znacznie lepszą orientację przestrzenną u mężczyzn. Kora układu limbicznego – jest znacznie mniej rozbudowana niż u kobiet, co wpływa na słabą zdolność do panowania nad zachowaniami impulsywnymi. Najpierw działają, potem myślą. Płat czołowy – odpowiada za kontrolę podejmowane decyzji – u mężczyzn rozwija się później i na dodatek ma znacznie mniej połączeń między neuronami (synaps), co sprawia, że decyzje muszą podejmować w oparciu o mniejszą liczbę danych (robią to szybciej). Ciało migdałowate – u mężczyzn aktywniejsza jest prawa część. Jego wielkość wpływa na popęd płciowy. Hipokamp – znacznie mniejszy niż u kobiet sprawia, że mężczyźni gorzej zapamiętują. Szara masa – mózg mężczyzny ma jej więcej niż kobiecy. Odpowiada ona za przetwarzanie informacji. Mózg męski robi to szybciej, ale za to kiepsko jest skomunikowany wewnętrznie. Wiele ośrodków przetwarzania informacji jest bardziej wyspecjalizowanych, ale słabiej niż u kobiet z sobą współpracują. Mózg mężczyzny Podwzgórze – to od impulsów w tej części mózgu zależy wydzielanie hormonów specyficznych dla danej płci i popęd płciowy. U mężczyzn jest większe i bardziej aktywne. Kobiece dorównuje mu aktywnością tylko w okresie owulacji. Mózg męski jest z istoty wyposażony do szybkiego działania, mniejszej refleksji i wątpliwości. Istota szara okołowodociągowa u mężczyzn odpowiada za hamowanie uczucia bólu.

13 Czy to, że kobieta częściej otwarcie wyraża emocje oznacza, że jest bardziej emocjonalna od faceta? Mężczyźni kobiece wyrazy emocji przypisują nadmiernej kobiecej emocjonalności, a swoje uciekanie od emocji do jaskini własnej umiejętności powściągania emocji. Kobiece mówienie bywa często mniej emocjonalne od męskiego milczenia w obliczu problemów i stresu, ale nie wtedy, gdy kobiety aplikują je jako lekarstwo facetom. Mężczyźni mówią emocjonalnie o problemie tylko wtedy, gdy ten ich przerasta i to samo przypisują kobietom, gdy te mówią. Czują się zakłopotani przy kobiecie mówiącej o emocjach. Kobiety milkną i wycofują się tylko w depresji lub w akcie agresji i to samo przypisują facetom, gdy ci milkną i szukają samotności. Czują się sfrustrowane męskim milczeniem. Czy przypisujemy sobie wzajemnie własne emocje? Mężczyznom przypisuje się nieczułość, kobietom emocjonalność. Badania wykazują, że to tylko dwa sposoby wyrażania tych samych doznań!

14 CZY MĘSKIE WNIOSKI Z PODEJŚCIA KOBIET DO STRESU SĄ SŁUSZNE? ONA PO PROSTU NIE POWINNA PRACOWAĆ. NIE NADAJE SIĘ. Stres w pracy aż dwa razy częściej powoduje kłopoty u kobiet niż u mężczyzn! Czy z tego wynika, że praca kobiet w męskim gronie musi być niekorzystna dla nich i dla facetów, którzy są świadkami ich stresów. A może odmienność warto wykorzystać? Badania zespołów mieszanych wykazują ich znacznie bardziej wydajne funkcjonowanie. Rzecz w tym, jak lepiej i zdrowiej wykorzystać odmienność, i dostosować pracę, by obie płcie zyskały. Czy można pracować razem bez bólu głowy i znacznie wydajniej?

15 CZY MĘŻCZYŹNI I KOBIETY SĄ TAK SAMO DOCENIANI W PRACY? Mężczyźni są przekonani, że tak. Kobiety przeciwnie. Statystyki pokazują, że 79% mężczyzn czuje się cenionych w pracy. Tylko 48% kobiet odczuwa to samo. 82% kobiet pragnie, by doceniono ich wysiłki prowadzące do osiągnięcia celu. 89% mężczyzn chce, by ceniono ich za osiągnięcie wyniku. Większość tych ostatnich przyznaje, że w ich firmie tak się dzieje. Kobiecie zależy na docenieniu tego, JAK PRACUJE, mężczyźnie tego, CO UZYSKUJE. Czy kobiety odchodzą tylko, gdy są niedoceniane?

16 MĘŻCZYZNA, GDY CZEGOŚ CHCE OD KOGOŚ – PO PROSTU O TYM MÓWI WPROST. NIE ZNOSI, GDY INNI KRĘCĄ I KAŻĄ SIĘ DOMYŚLAĆ. NAWET GDY DOSTRZEGA – WOLI UDAWAĆ, ŻE NIE WIE, O CO CHODZI. Kobieta oczekuje od innych, a zwłaszcza od mężczyzn, że wszystkiego się sami domyślą. Czy to rozsądne, skoro faceci z natury są mniej uważni, empatyczni od kobiet? Czy rozsądnym jest czekać, aż on się domyśli?

17 Jak mężczyzna odbiera kobiece uwagi dotyczące bycia niedocenianą? Gdy kobieta mówi mężczyźnie, że czuje się niedoceniana, ten się wyłącza, albo przewraca oczami, co sprawia, że ona czuje się jeszcze gorzej. Mężczyzna myśli: To ona nie docenia możliwości, jakie ma przed sobą. Każdy facet na jej miejscu, by jej zazdrościł. Dostała premię, czego jeszcze chce. Co ty chrzanisz, że nikt cię nie docenia? Jesteś po prostu głupia i niewdzięczna. Ciekawe, czy podobne nieporozumienia dotykają Cię także w stosunku do niej w życiu prywatnym, a nie tylko w pracy. Czy zdajesz sobie sprawę, jak bardzo odmienne są Twoje i jej sposoby mierzenia satysfakcji, uznania? Czy tak samo mierzycie wartość tego, co robicie? Dla kobiet słowa znaczą więcej, niż dla faceta nagrody!

18 CZY TO MOŻLIWE, ŻE AŻ 82% KOBIET PRZYZNAJE SIĘ DO POCZUCIA WYKLUCZENIA, CZY TO PODCZAS FIRMOWYCH IMPREZ, NIEFORMALNYCH SPOTKAŃ, ROZMOWY, WYSŁUCHIWANIA KRYTYCZNYCH UWAG, A AŻ 92% MĘŻCZYZN NIE WIERZY, ŻE ICH ZACHOWANIA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB WYKLUCZAJĄ KOBIETY? Czy faceci są tak ślepi i głusi, czy kobiety aż tak przewrażliwione? Tylko dla mężczyzn? Czy wykluczenie kobiet to ściema nawiedzonych feministek?

19 Ona stale zadaje pytania i wymyśla problemy, nie pozwalając normalnie pracować. Trzeba rzeczy robić po kolei, a nie skacząc z kwiatka na kwiatek i wszystko naraz. Nie wiadomo, jak się zachowywać, gdy się pojawia. Raz chce być adorowana jak kobieta, to znów samodzielna jak facet. Jak jej oferuję pomoc, obraża się, gdy jej nie oferuję, ma pretensje. A tak w ogóle mogłaby wprost mówić o co jej chodzi, a nie zmuszać do domyślania się, a i tak nigdy nie idzie zgadnąć. Ona wprowadza za dużo emocji do pracy, stale coś przeżywa, płacze, wpada w depresję. Gdy jej udzielam rad, niby słucha, a za chwilę znów te same problemy, prowadzące do tych samych kłopotów emocjonalnych. Tu trzeba więcej pracować głową, a nie hormonami. Gdy tylko proponuję odważniejsze rozwiązanie, zaraz protestuje i szuka dziury w całym. Tak pasywni nigdy nie zdobędziemy rynku i nie pokonamy konkurencji. Kobiety są fajne, ale w pracy z nimi problemy. Jakie kobiece zachowania są źródłem męskich narzekań? Męskie opinie o koleżankach w pracy?

20 CZY FACECI KIEDYKOLWIEK NAPRAWDĘ PRACUJĄ ZESPOŁOWO? Faceci spotykają się, by zaplanować i rozdzielić zadania, ale nie po to, by wspólnie wykonywać pracę! Badania wykazały, że mężczyzn praca zespołowa demotywuje! U kobiet jest odwrotnie! Czy mężczyźni i kobiety inaczej podchodzą do zebrań w pracy? Czy kobiety zbierają się by pracować, faceci, by rozdzielić prace?

21 CZY TO PRAWDA, ŻE KOBIET GADA DWA RAZY TYLE, CO FACET, A DO TEGO PLOTKUJE? To jeden z najbardziej rozpowszechnionych stereotypów. Niektórzy naukowcy bronią go za wszelką cenę, twierdząc, że mężczyźni wypowiadają około 10 tys. słów dziennie, podczas, gdy kobiety około 20 tys. słów, ale najnowsze badania zdają się pokazywać, że ta różnica to złudzenie i mężczyźni i kobiety wypowiadają przeciętnie około 16 tys. słów dziennie, ale robią to w innych okolicznościach. Kobiecym słowom towarzyszy więcej emocji i dlatego słyszymy je bardziej niż męskie gadanie. Do tego obie płcie z równą intensywnością plotkują. Mężczyźni bez wątpienia mówią mniej przy kobietach, ale czy mówią mniej w ogóle? Kobiety mówią zawsze, gdy czują emocje, a czują je bardzo często. Czy to kobiety zamykają usta mężczyznom?

22 Czy faceci w pracy muszą zmienić styl słuchania, a kobiety styl mówienia? Wydaje im się, że bezpośredniość i logika oraz wyzute z emocji komunikaty to najlepszy sposób przekazywania treści. Unikają dyskusji i rozszerzania tematu, a co za tym idzie szerszego spojrzenia. Narzucają. Czy rzeczywiście najlepiej włączają cudze myślenie? Kobiece też? Są przekonane, że ich sposób przekazu, pełen pytań, różnych punktów widzenia, wielu aspektów i niedomówień lepiej ujmuje problem oraz pozwala włączyć się wszystkim w dyskusję w bardziej zrównoważony sposób. Czy mężczyzna to rozumie? MężczyźniKobiety Czy mężczyzna wymusza przyjęcie własnego stanowiska, a kobieta szuka zrozumienia dla stanowisk innych? Słowa a współpraca

23 Czy kobieca umiejętność słuchania i dopasowania to mit, a mężczyźni wiedzą o tym, bo przecież mają lub mieli matki czy teściowe? Mężczyzna relacji z kobieta uczy się na podstawie własnej lub ojcowskiej relacji z matką. A ona udzielała za dużo rad, ostrzeżeń i wskazówek. Stale ograniczała moją samodzielność. Była nadopiekuńcza, nie pozwalając na ryzyko dające prawdziwą przyjemność. Komplikowała proste sprawy. Gadała, gdy trzeba było działać. Wolałem nic nie mówić, bo było jeszcze gorzej. Mamusie, zastanówcie się, co mówicie własnym synom. I pamiętajcie, że oni uczą się słuchania kobiet nie od Was, lecz od swoich ojców lub innych znaczących mężczyzn. Czy matki są nadmiernie zapobiegliwe wobec synów?

24 Dlaczego faceci są beznadziejni na randkach? Mężczyźni na randkach (= w relacji z kobietami, np. klientkami!) zachowują się najczęściej tak, jak to robią chłopcy w męskim gronie: Popisują się wzajemnie, przechwalają, mówią tylko o sobie, zwłaszcza, że kobiety, widząc ich stres i zakłopotanie same przejmują inicjatywę, zadając pytania i okazując zainteresowanie. Gdy mówi coś druga strona, przerywają, dopowiadają, wtrącają, wyraźnie okazują, że są zasłuchani tylko we własne słowa. Jak w tej sytuacji czuje się klient? Jeśli nawet to prawda, że kobiety mówią więcej od mężczyzn, co kwestionują najnowsze badania, to na pewno biją na głowę mężczyzn w umiejętności słuchania i obserwacji tych, do których mówią. Czy handlowiec mężczyzna sprawdza się wobec kobiet? Czy umiejętność słuchania i skupienia na rozmówcy w trakcie rozmowy jest zupełnie obca mężczyznom, a naturalna tylko u kobiet.

25 CZY TO PRAWDA, ŻE IM BARDZIEJ STRESUJĄCE ZAJĘCIE, TYM BARDZIEJ MĘŻCZYZNA SKUPIA SIĘ NA CELU, ZAMIAST NA PROBLEMIE TEGO, Z KIM ROZMAWIA? CZY FACET MOŻE BYĆ HANDLOWCEM? To jeden z największych mankamentów mężczyzn w sprzedaży i obsłudze klienta. Są tak skoncentrowani na tym, by sprzedać, że w ogóle nie zauważają sygnałów klienta wskazujących np. na brak zainteresowania lub przeciwnie na gotowość zakupu w danej chwili. Gdy sprzedaje, najczęściej przemawia, a gdy przemawia, najczęściej nie widzi i nie słyszy tych, do których mówi Czy kobiety lepiej od mężczyzn badają potrzeby?

26 CZY INŻYNIERSKI MĘSKI SZOWINIZM JEST UZASADNIONY? Czy obsługując klienta faceta inżyniera, architekta, mechanika kobieta ma szanse sprawdzić się jako dobry partner? Kobiety mające męski mózg w niczym nie ustępują męskim facetom! Dlaczego handlowiec kobieta nie ma łatwo z inżynierem? Ciekawe jednak, kto lepiej, bardziej funkcjonalnie zaprojektuje Twój dom?

27 CZY KOBIETOM I MĘŻCZYZNOM TRZEBA INACZEJ SPRZEDAWAĆ, BO INACZEJ UCZĄ SIĘ PRODUKTU? Kobieta kupuje uszami, węchem i oczami. Musi odpowiadać na pytania, by zrozumieć! Mężczyzna kupuje rękami i oczami. Musi się coś dziać, by się czuli przekonani. Jak płeć mózgu determinuje sprzedaż? Czy facet potrafi sprzedawać kobiecie, a kobieta mężczyźnie?

28 CZY FACET DECYDUJE POCHOPNIE I NA DODATEK: NIE DA SIĘ GO ODWIEŚĆ OD RAZ PODJĘTEJ DECYZJI? Kobiety napotykając na liczne sygnały oporu przed zmianą, komunikowane przez mężczyzn, gdy już raz podejmą decyzję, rezygnują błędnie z przedstawienia własnej opinii. Mężczyźni zmieniają zdanie i podejmują nowe decyzji, nigdy nie wycofują się ze starych, a zmian dokonują pod wpływem męskich argumentów transakcyjnych: COŚ ZA COŚ! Pokaż mu CEL lub EFEKT zmian, a nie rezygnacji z decyzji, a będzie skłonny podjąć nową! Nie wymagaj, by cofnął starą! Facet nie cofa raz podjętej decyzji, ale ją często zmienia na nową! Kobieta cofa decyzje! Tylko facet mógł wymyślić, że decyzja sędziego jest nieodwołalna!

29 Co sprawia, że kobieta lepiej obsługuje klienta? Jest skupiony na problemach, produktach, zadaniach, a nie na osobach. Lekceważy drobiazgi, co bywa korzystne przy pierwszej sprzedaży, bo ją przyspiesza i upraszcza, ale fatalnie działa w obsłudze. Łatwo ulega emocjom, zwłaszcza, gdy czuje się krytykowany. Kobieta bierze krytykę do siebie, a facet przeciw sobie i zaczyna się natychmiast bronić! Nudzi się łatwiej powtarzalnymi zajęciami, co sprzyja popełnianiu błędów. Ma problem z relacjami na odległość. Prędzej czy później słabną, gdy oprócz telefonów czy maili brakuje spotkań bezpośrednich. Nie lubi gadania, woli działanie. Zapamiętuje głosy, rozpoznaje potrzeby emocjonalne po intonacji i barwie głosu. Dba o drobiazgi, które są kluczem do satysfakcji. Okazuje troskę i skupienie na kliencie. Dopytuje i potrafi okazać, że słucha. Ma mniejszą od facetów skłonność do chwalenia się i mówienia o sobie. Naturalnie pamięta o zobowiązaniach. Lepiej i łatwiej się dopasowuje. Znacznie rzadziej okazuje agresję i niechęć. Jest delikatniejsza, co sprzyja rozwiązywaniu sytuacji trudnych. W obliczu problemów ma tendencję do traktowania ich osobiście, a nie przedmiotowo, co łagodzi napięcia. Mężczyzna Kobieta Czy edukacja handlowców i osób z obsługi klienta utemperuje ich naturalne skłonności związane z płcią mózgu? Czy dobierając ludzi można to lekceważyć? Obsługa

30 M DLACZEGO FACETOM TRZEBA W ZARZĄDZANIU DAĆ SCHEMAT, KRÓTKIE ZASADY NA PIŚMIE I POKAZAĆ PRAKTYCZNY PRZYKŁAD, A JEŚLI JUŻ COŚ MÓWIĆ, TO OSTRO I DOSADNIE? Czy kobiety potrafią tłumaczyć facetom? Myśliwy i wędkarz nie gadają, gdy pracują! Męskie zarządzanie Męskie struktury komunikacji przypominają wojsko: krótko, dosadnie + ćwiczenia praktyczne. Czy zdajesz sobie sprawę, że firmy imitują typowe męskie struktury wojskowego zarządzania? Dlaczego kobiety pracują rozmawiając? Faceci wolą w ciszy.

31 CZY PATRIARCHALNY, WOJSKOWY STYL ZARZĄDZANIA, KTÓRY SPRAWDZA SIĘ W OKRESIE ZDOBYWANIA RYNKU MA UZASADNIENIE, GDY FIRMA MA STABILNĄ POZYCJĘ? A może jak i w innych dziedzinach, kobiece sposoby nie ustępują męskim? Czy to kobiety są sprawcami męskich sukcesów?

32 JAK DŁUGO FIRMY BĘDĄ SIĘ LECZYŁY Z KOMPLEKSU SZEFA-BOHATERA? XX wiek utrwalił w biznesie i polityce mit szefa-bohatera. Samotnego przywódcy wizjonera, który dzięki swej wyjątkowości prowadzi zespół mniej oświeconych do wizjonerskiego celu. Czy jednak szef bohater to najlepszy typ przywódcy dla rozbudowanych zespołów lub w czasach, w których trzeba brać w zarządzaniu pod uwagę coraz więcej rozproszonych, zróżnicowanych informacji lub gdy rynek nie jest w fazie szybkiego podboju, lecz stabilnego wzrostu bądź stagnacji? Czy kobiecy styl zarządzania jest korzystniejszy w dobie stabilnego rynku?

33 Czego pragną kobiety? Doceń jej wkład. Nie tylko efekt, ale trud, który podjęła. Wyrażaj uznanie, także dla jej pomysłów i dociekliwości. Wysłuchaj jej opinii i traktuj jak faktycznego i ważnego członka zespołu. Stwórz jej okazję do poznania opinii innych i wyrażenia własnej. Zapraszaj na nieformalne spotkania. Słuchaj i okaż, że naprawdę słuchasz. Doceń jej naturalny sposób wyrażania emocji i naucz się, jak wiele cennych intuicji potrafi wnieść w pracę zespołu. Czy to takie trudne dla Ciebie? Pomyśl, jak niewiele potrzeba, abyś wykazał się większą inteligencją płci wobec niej!

34 Czego pragną mężczyźni? Nie próbuj go poprawiać i zmieniać. Pozwól mu być tym, kim jest. Niech sam dochodzi do własnych wniosków. Nie musisz mu mówić, co ma robić, co myśleć, póki o to nie zapyta. Mów do niego wprost, o co ci chodzi. Proś więcej niż raz, gdy czegoś oczekujesz. Nie zakładaj, że jest niewrażliwy. Doceniaj go za to, co robi, w szczególności, gdy to korzystne także dla ciebie, ale mów mu o tym, co uzyskuje, bo to sam ceni najbardziej. Pokazuj mu, że też dbasz o jego cele. Czy to takie trudne dla Ciebie? Pomyśl, jak niewiele potrzeba, abyś wykazała się większą inteligencją płci wobec niego!

35 Czy nie warto poszukać sposobów takiej współpracy różnych płci, aby wykorzystując bogactwo odmienności wspólnie budować lepsze, mądrzejsze i dojrzalsze struktury zarówno w biznesie, jak też w życiu? Współpraca Mądrość płynie także ze zrozumienia odmienności płci! Wykorzystaj także ten rodzaj Twojej twórczej inteligencji

36 36 Salamon Consulting: Szkolisz się tak skutecznie, że kochasz to, co robisz To odmienność pozwala znajdować nowe wartości!

37 Pierwsze spotkanie już 27 listopada 2013 r. w Warszawie Nowy cykl zaskakujących spotkań dotyczących Płci Mózgu

38 Kolejne spotkania: 10 grudnia 2013 w Białymstoku 17 grudnia 2013 we Wrocławiu 18 grudnia 2013 w Katowicach 19 grudnia 2013 w Krakowie 14 stycznia 2014 w Łodzi 29 stycznia 2014 w Lublinie 30 stycznia 2014 w Rzeszowie


Pobierz ppt "Czym tak naprawdę jest płeć? Co ma płeć do biznesu? Czy kobiety i mężczyźni kupują inaczej? Jak zarządzać, pracować i żyć, by lepiej wykorzystać inteligencję"

Podobne prezentacje


Reklamy Google