Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I Ty możesz zmienić świat na lepszy. WYPRAWA MISYJNA. DZIECI PO AFRYCE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I Ty możesz zmienić świat na lepszy. WYPRAWA MISYJNA. DZIECI PO AFRYCE"— Zapis prezentacji:

1 I Ty możesz zmienić świat na lepszy. WYPRAWA MISYJNA. DZIECI PO AFRYCE
I Ty możesz zmienić świat na lepszy! WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Z RADIEM FARA KENIA 20 grudnia 2010r.

2 Witaj w Kenii! Mam na imię Jackline.
Mam 10 lat. Chodzę już do szkoły i bardzo się z tego cieszę. Wraz z moją rodziną mieszkam w Kenii. Mam 5 braci i 2 siostry. Zapraszam Was dzisiaj na wyprawę misyjną po Kenii. Postaram się opowiedzieć jak najwięcej o moim kraju – będzie to taka mała lekcja geografii. Chciałabym jednak jak najwięcej powiedzieć o tym, jak wygląda nasze życie… Z pewnością jest ono zupełnie inne niż życie w Polsce! Karibu!

3 Położenie geograficzne
Kenia leży na równiku, we wschodniej części Afryki nad Oceanem Indyjskim. Graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

4 Znaki państwowe Flaga składa się z trzech kolorowych pasów, które oddzielają mniejsze białe pasy. Na środku flagi przedstawiona jest tarcza masajskich wojowników. Kenijskie godło przedstawia dwa lwy trzymające masajskie włócznie i tarczę z kogutem trzymającym topór.

5 Prawie połowa wszystkich mieszkańców to dzieci poniżej 15 lat!
Ludność Mój kraj jest zamieszkany przez różne plemiona – najliczniejsze to Bantu. Przeciętna długość życia to: 50 lat dla mężczyzn i 48 lat dla kobiet. Sami najlepiej wiecie, że w Polsce żyje się o wiele dłużej. W strukturze wiekowej dominują ludzie młodzi. Prawie połowa wszystkich mieszkańców to dzieci poniżej 15 lat!

6 Katolików jest niewielu, bo tylko 15% całego społeczeństwa.
Religie Prawie 60% ludności Kenii to protestanci. Katolików jest niewielu, bo tylko 15% całego społeczeństwa.

7 Języki Językami urzędowymi w Kenii są język angielski i język suahili.
W miastach prawie wszyscy znają angielski. Niestety inaczej jest w małych wioskach. Oprócz tego występują liczne języki regionalne - podobno jest ich aż 42. Ja mam wielkie szczęście, bo uczę się angielskiego w szkole. Uczę się od niedawna, ale bardzo lubię ten język. O szkole opowiem jeszcze później…

8 Warunki naturalne Większą część powierzchni Kenii stanowi płaskowyż, obniżający się od zachodu ku wschodowi. Na nizinnym wschodzie jedna pora deszczowa od kwietnia do czerwca. Na pozostałym obszarze 2 pory deszczowe: główna w marcu–maju, druga krótsza, w listopadzie–grudniu. średnia temperatura miesięczna od 25–28°C na wybrzeżu do 15–19°C w górach. Sieć rzeczna słabo rozwinięta. Do Kenii należy druga co do wielkości góra Afryki, wysoka na 5200 m – Mount Kenia Mount Kenia

9 W pobliżu wód można spotkać np. hipopotamy.
Świat zwierząt Kenia to kraj dzikich zwierząt. Na sawannach żyją: słonie, nosorożce, żyrafy, zebry, lwy, lamparty, gepardy i antylopy. W pobliżu wód można spotkać np. hipopotamy.

10 Nareszcie przechodzimy do tego, co najważniejsze.
KENIA – KRAJ MISYJNY Nareszcie przechodzimy do tego, co najważniejsze. W Kenii pracuje bardzo wielu misjonarzy! Dziękujemy Panu Bogu za to, że są z nami i głoszą nam Dobrą Nowinę. Nie tylko ewangelizują, ale towarzyszą nam w naszych radościach i pomagają w trudnościach.

11 MISJONARZE Spróbuję wymienić kilka zgromadzeń misyjnych, które posługują w Kenii. Na pewno nie uda mi się podać wszystkich… jest ich po prostu tak wiele! W Ruiri, Nairobi, Limuru posługują Ojcowie Franciszkanie. W Kanyakine obecne są Siostry Misjonarki Świętej Rodziny.

12 MISJONARZE Pracują tu także: Siostry Felicjanki
Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia (Orionistki) Ojcowie ze Zgromadzenia Ducha Świętego (Duchacze) Ojcowie Biali

13 CODZIENNOŚĆ NA MISJACH
Misjonarze uczą i katechizują, prowadzą szkoły.

14 CODZIENNOŚĆ NA MISJACH
Zajmują się również prowadzeniem przychodni. Opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi.

15 CODZIENNOŚĆ NA MISJACH
Misjonarze są z nami zawsze! Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni.

16 CODZIENNOŚĆ NA MISJACH
Chciałam Wam powiedzieć, że życie jest tutaj piękne. Piękne – choć napotykamy w nim wiele trudności. Może zastanawiacie się, o jakich trudnościach myślę… Pisałam przecież, że misjonarze bardzo się o nas troszczą… dwoją się i troją, byśmy byli szczęśliwi. I jesteśmy szczęśliwi! Może to właśnie dzięki trudnościom potrafimy cieszyć się tym, co posiadamy…?

17 TRUDNOŚCI I TROSKI Pierwszy i chyba największy problem to brak wody.
Najbardziej doskwiera wtedy, gdy w czasie pory deszczowej spadnie mniej deszczu, niż oczekujemy. Oczywiste, że jeśli nie ma wody – jest głód. Otrzymujemy pomoc z różnych organizacji. Kiedyś nawet dostaliśmy ogromną ilość ryżu i mąki kukurydzianej. Ale nie mogliśmy ich jeść… bo przecież do ich ugotowania potrzebna była woda… To bardzo smutne…

18 TRUDNOŚCI I TROSKI Kolejna troska to brak dostępu do edukacji i trudne warunki w szkole. Nie wszystkie dzieci mają takie szczęście jak ja... nie wszystkie mogą się uczyć. A jak wygląda nasza szkoła? Gołe mury bez okien i drzwi, bez podłogi. Klasy są prowizorycznie urządzone, brakuje sal lekcyjnych.

19 TRUDNOŚCI I TROSKI Tych trosk dziecięcych jest więcej…
Nie mamy zabawek, musimy dużo pracować, gdy chorujemy – trudno o leki… Ale pomimo tego nasze buzie są zawsze uśmiechnięte!

20 Chciałabym prosić Was o pomoc!
Z listu Misjonarza… Chciałabym prosić Was o pomoc! Przeczytajcie ten list. Wtedy zrozumiecie, że mimo ogromnej pomocy, którą otrzymujemy, nadal bardzo wiele nam brakuje. „Od 2000 r. jestem proboszczem parafii św. Tomasza w Athi, która liczy 30 tysięcy wiernych. Większość moich parafian żyje w głębokiej nędzy i ubóstwie. Wiele rodzin nie jest w stanie zaradzić podstawowym potrzebom dzieci takim jak jedzenie, ubranie czy leczenie, nie wspominając o ich wykształceniu. Co więcej epidemia HIV doprowadziła do osierocenia bardzo wielu dzieci, które nie mają nikogo, kto by mógł się nimi zaopiekować...

21 Z listu Misjonarza… Ludzie, którzy cierpią ogromny głód, gromadzą się w parafii, płacząc i żebrząc o jedzenie, podczas gdy ja mam niewiele lub nic, abym mógł im ofiarować. Dlatego bardzo Was proszę, pomóżcie – jeśli możecie – aby ocalić życie tych dzieci, zagrożonych śmiercią z powodu głodu. Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy i życzymy Wam Bożego błogosławieństwa.” o. Simon z Athi

22 Pamiętajcie o nas przede wszystkim w modlitwie!
Z listu Misjonarza… Tą prośbą, wyrażoną przez o. Simona pragnę zakończyć naszą wędrówkę po Kenii. Myślę jednak, że nie zapomnimy o sobie! Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Dzięki temu, że żyjemy w innych częściach świata, w innych warunkach…– możemy siebie wzajemnie ubogacać i czegoś się od siebie uczyć. Pamiętajcie o nas przede wszystkim w modlitwie! Kwaheri!

23 MODLITWA DZIECI ZA AFRYKĘ
 Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Kenię - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi, którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas, jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I Ty możesz zmienić świat na lepszy. WYPRAWA MISYJNA. DZIECI PO AFRYCE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google