Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Album o Warszawie klasy IIId

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Album o Warszawie klasy IIId"— Zapis prezentacji:

1 Album o Warszawie klasy IIId
Opracowany pod kierunkiem: Małgorzaty Sałacińskiej Szkoła Podstawowa nr 220 w Warszawie

2 Co znajdziecie w naszym albumie?
Legendy warszawskie (s. 3) Symbole Warszawy (s. 7) Zabytki Warszawy (s. 13) Warszawa – nowoczesne miasto (s. 21) Zaproszenie do zwiedzania Warszawy (s. 31) Źródła tekstów, informacji i ilustracji wykorzystane do prezentacji (s. 34) Zapraszamy do poznawania naszej stolicy!

3 Legendy warszawskie Skład zespołu: Joachim, Staś, Adam

4 Co to jest legenda? Legenda jest baśniową opowieścią o historii jakiegoś miejsca lub osoby. Często opowiada o powstaniu jakiegoś miasta lub państwa, może zawierać również zdarzenia historyczne. Najbardziej znane warszawskie legendy to: - Legenda o syrence warszawskiej - Wars i Sawa - Złota kaczka - Bazyliszek Zachęcamy do przeczytania naszych tekstów o syrence oraz Warsie i Sawie!

5 Legenda o Syrence Warszawskiej Nie wiadomo skąd przybyła do Warszawy syrenka. Miała przepiękny głos i wszyscy zakochali się w jej śpiewie. Syrenka Warszawska jest w naszym herbie. W Warszawie jest wiele syrenek np. na Rynku Starego Miasta, na Powiślu, w herbie miasta. Treść jednej z legend o syrence: Dawno temu z Atlantyku przypłynęły do Morza Bałtyckiego dwie syrenki. Kiedy przepływały obok Danii jednej spodobały się tamtejsze wyspy i została w Kopenhadze. Druga przypłynęła do portu w Gdańsku. Plątała sieci, wzburzała fale. Rybacy chcieli ją schwytać, ale jak usłyszeli jej śpiew, zła myśl odeszła. Pewien bogaty kupiec zobaczył syrenkę, porwał ją i uwięził w szopie, gdyż chciał ją pokazywać na jarmarkach i zarobić pieniądze na jej śpiewie i urodzie. Syn jednego z rybaków usłyszał jej krzyk, zawiadomił przyjaciół i uratowali syrenkę. Syrenka z wdzięczności obiecała, że zawsze będzie bronić miejsca, gdzie ją uratowano - małej wioski o nazwie Warszawa. Do dziś można ją zobaczyć na herbie Warszawy z mieczem i tarczą w rękach.

6 Legenda o Warsie i Sawie
Dawno, dawno temu żył młody rybak, który nazywał się Wars. Codziennie z połowów wracał z wiadrem pełnym ryb. Pewnego dnia rybak popłynął do ulubionego miejsca wśród trzcin i usłyszał śpiew dziewczyny. Zainteresował się kto to jest. Nieznajoma osoba śpiewała o tym, że chronią ją fale i błyskawice. Rybak się nie przestraszył tylko wziął wiosła i popłynął łodzią do dziewczyny. Fale i błyskawice przeszkadzały mu jak mogły najmocniej. Ale ani fale gnane wiatrem, ani błyskawice nie mogły dogonić Warsa. Kiedy dopłynął do celu zobaczył dziwną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwiony Wars dostał od syreny miecz i tarczę. A syrena zmieniła się w ładną dziewczynę i powiedziała, że ma na imię Sawa. Wars zaopiekował się Sawą i żyli długo i szczęśliwie. Osada nad Wisłą, w której mieszkali rosło i z czasem stało się miastem Warszawą, a syrenka stała się jego herbem.

7 Symbole Warszawy Skład zespołu: Dżulietka, Natalka, Linda

8 Co to jest symbol? Zgodnie z informacją ze słownika języka polskiego - symbol to "znak umowny, występujący zwykle w formie wizualnej, pełniący funkcję zastępczą wobec pewnego przedmiotu (pojęcia, stanu rzeczy itp.) i przywodzący ów przedmiot na myśl (budzący związane z nim reakcje)." źródło: "Słownik języka polskiego", t. III, PWN, Warszawa 1989, s   Symbole są więc pewnymi znakami umownymi. W różnych kulturach mogą oznaczać coś innego.   Przykłady symboli: litery to symbole głosek medal to symbol osiągniętego zwycięstwa symbolami władzy królewskiej w tradycji europejskiej są jabłko, berło, korona cyfry stosowane w formie liczb są symbolami ilości i innych wielkości (np. długości)

9 Barwy Warszawy Barwami miasta stołecznego Warszawy są kolory żółty i czerwony na fladze, ułożone w dwa pasy poziome, równej szerokości, górny żółty, dolny czerwony.

10 Herb Warszawy Wizerunek Syreny obowiązujący od 1938 r. do wybuchu II Wojny Światowej. Obowiązuje na podstawie uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci. Herb Wielki Warszawy Herbem Wielkim Miasta Stołecznego Warszawy jest Syrena w polu czerwonym, zwrócona w prawo z szablą wzniesioną w ręce prawej, z tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i rybiego ogona Syreny są naturalne, włosy złote, szabla i tarcza złote. Nad tarczą herbową korona królewska złota. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa semper invicta (zawsze niezwyciężona). Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy.

11 Hejnał Warszawy Hejnał Zamku Królewskiego w Warszawie powstał z inicjatywy byłych żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”, członków Związku Powstańców Warszawskich. Pierwszy hejnał zabrzmiał z Wieży Zegarowej Zamku 3 maja 1995 roku o godzinie 1115.      Zapis melodii został przekazany 12 maja 1995 roku na ręce Dyrektora – prof. Andrzeja Rottermunda i stał się własnością Zamku Królewskiego w Warszawie, a od 11 listopada 2008 roku, kiedy przejęty został przez władze m.st. Warszawy, jest oficjalnym hejnałem stolicy.      Kompozycja prof. Zbigniewa Bagińskiego wybrana została w drodze otwartego konkursu zorganizowanego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod patronatem JM Rektora – prof. Andrzeja Chorosińskiego.      Melodia oparta na motywach Warszawianki poświęcona jest pamięci wszystkich Polaków poległych w stolicy za wolność i niepodległość Ojczyzny.      Hejnał rozbrzmiewa codziennie o godz. 11:15, godzinie szczególnej dla Zamku, kiedy to 17 września 1939 roku zatrzymał się zegar na płonącej zamkowej wieży. Każdorazowe trzykrotne powtórzenie melodii ma podkreślać podstawowe wartości patriotyczne: Bóg, Honor i Ojczyzna. Hejnału możemy wysłuchać pod tym linkiem:

12 Logo Warszawy Od niedawna Warszawa ma również swoje logo, które pojawia się w wielu miejscach tego miasta, m.in. w środkach komunikacji miejskiej.

13 Zabytki Warszawy Skład zespołu: Anitka, Monika, Jola, Martynka

14 Co to jest zabytek? Zabytek to obiekt podlegający ochronie prawnej ze względu na jego wartość historyczną, naukową, artystyczną; w Polsce prawnym uznaniem obiektu za zabytkowy jest wpisanie go do rejestru zabytków. Innymi słowy zabytek to stary budynek lub pomnik o wartości historycznej.

15 Stare miasto Najbardziej znanym zabytkiem Warszawy jest Stare Miasto. Znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa. Odbudowane zostało w latach 1953 do 1958. Znajduje się na nim między innymi Pomnik Syrenki, która jest w herbie Warszawy i z którą wiąże się jedna z najbardziej znanych warszawskich legend.

16 Zamek Królewski Zamek Królewski w Warszawie to barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. Od 1920 do 1922 siedziba Naczelnika Państwa; 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944. Po 1971 odbudowany i zrekonstruowany. Obecnie stanowi pomnik historii i kultury narodowej, pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Wpisany jest do Państwowego Rejestru Muzeów. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie.

17 Pałac Kultury i Nauki Pałac Kultury i Nauki został oddany do użytku w 1955 jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. W 2007 wpisany do rejestru zabytków. Wielu młodych mieszkańców Warszawy uczęszcza tam na różnego typu zajęcia.

18 Kościół Świętej Anny Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościół był darem dla zakonu bernardynów. W latach 50 XX wieku dziadek Anitki uczestniczył w ratowaniu kościoła przed zsunięciem się jego ze skarpy.

19 Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza to pozostałość po Pałacu Saskim, który został zburzony podczas II Wojny Światowej. W tym nieistniejącym już budynku mieszkała rodzina Chopina. Wykorzystano go jako pomnik zmarłych żołnierzy o nieznanej tożsamości. Dziś jest to miejsce ważnych uroczystości państwowych związanych z historią Polski.

20 Zespół Pałacowo-Ogrodowy Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie założony w XVII wieku. Znajduje się w nim wiele obiektów jak: Pałac na Wyspie, Belweder oraz wiele licznych pomników takich jak: Pomnik króla Jana III Sobieskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pałac Łazienkowski, zwany tez Pałacem na Wodzie, jest głównym kompleksem architektonicznym w Parku Łazienkowskim. Został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Leży on na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Jest on połączony z lądem poprzez dwa mosty wieczne klasycyzmowi kolumnami. Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie.

21 Warszawa – nowoczesne miasto
Skład zespołu: Filip, Paweł, Jędrek, Marek

22 Co to znaczy, że Warszawa jest nowoczesnym miastem?
Warszawa jest starym miastem, a mimo to nowoczesnym. Obok wielu zabytków, jakie zachowały się z dawnych czasów, powstają całkiem nowe budynki: wieżowce, centra handlowe, nowoczesne budynki mieszkalne. Dużo miejsc jest monitorowanych, np.: autobusy, tramwaje, dzięki czemu w mieście możemy czuć się bezpieczniej. Dla wygody pasażerów wciąż udoskonala się komunikację miejską. Dalej zaprezentujemy dowody na to, że Warszawa jest nowoczesna. Zapraszamy!

23 Centrum Handlowe – Złote Tarasy
Złote Tarasy to jedno z najnowocześniejszych centrów handlowych w Warszawie. Znajduje się w nim galeria handlowa, centrum restauracyjne, Multikino oraz powierzchnia biurowa. Na samej górze jest wspaniała sala zabaw. Hol główny przykryty jest ogromnym szklanym dachem. Nowoczesne kina Mamy w stolicy także kina 3D. Od pewnego czasu jest też kino 5D, w którym nie tylko obraz jest trójwymiarowy, ale także czuć wiatr, deszcz, ogień, i ruch, np. spadanie lub myszy pod nogami. Oglądający ma wrażenie bycia w filmie. Seans w  kinie 5D jest krótki, ale mimo to jest niesamowitym przeżyciem.

24 Stadion Narodowy Stadion Narodowy w Warszawie to jeden ze stadionów piłkarskich, który powstał na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. Zakończenie budowy stadionu zakończyło się w listopadzie 2011 roku. Stadion Narodowy powstał w miejscu byłego Stadionu Dziesięciolecia. Stadion Narodowy to wielofunkcyjny obiekt sportowy, umożliwiający organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych, czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto będzie on pełnił funkcje biurowe, handlowe, hotelowe, gastronomiczne (posiada 50 barów szybkiej obsługi, dotychczas otwarto 25).

25 Codziennie na jego terenie przebywa ok. 2-3 tysięcy osób.
Podczas imprez sportowych obiekt jest w stanie pomieścić na trybunach kibiców, a w czasie imprez muzycznych - do osób (w tym 106 niepełnosprawnych). Łączna powierzchnia całkowita stadionu wynosi m². Rozpiętość konstrukcji rozsuwanego dachu wynosi 240 × 270 m. Łączna długość dolnej promenady to 924 m. Iglica została zawieszona na wysokości 100 m ponad murawą (112 m nad poziomem Wisły). Stadion posiada największe centrum konferencyjne w Warszawie dla 1600 osób, a jego powierzchnia biurowa i handlowa to m². Parking podziemny pod płytą boiska mieści 1765 samochodów. Stadion posiada 965 toalet. Na stadionie znajduje się 900 miejsc dla przedstawicieli mediów, 4 restauracje, fitness club, fun pub na kilkaset osób i 69 luksusowych lóż biznesowych. Proces otwierania lub zamykania dachu trwa około 20 minut i przeprowadza się jedynie w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza. Nrzy budowie stadionu pracowało około osób i wylano na niej ton betonu.

26 Komunikacja miejska Warszawa posiada nowoczesną komunikację miejską: autobusy, tramwaje i metro. Jest to najtańszy i bardzo przyjazny dla środowiska rodzaj transportu, ponieważ pojazdy te zabierają jednocześnie dużo osób, a spalają mniej niż gdyby każdy z pasażerów podróżował własnym autem. Nowe autobusy i tramwaje są przystosowane do wygodnego podróżowania osób niepełnosprawnych. Mają system dźwiękowy sygnalizujący o kolejnych przystankach, otwieraniu i zamykaniu drzwi, a ich niskopodłogowe części umożliwiają wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie osób na wózkach inwalidzkich. W ostatnim czasie pojawia się również coraz więcej nowoczesnych przystanków, które także wyposażone są w sygnalizację dźwiękową, co bardzo pomaga osobom niewidomym. Dla uprzyjemnienia czasu pasażerom podróżującym komunikacją miejską, w wielu nowych tramwajach i autobusach oraz w metrze umieszczono monitory, na których zobaczyć można ciekawe artykuły oraz bieżące informacje. Kolejnym unowocześnieniem w komunikacji jest to, że pasażerowie mogą zakupić bilety w specjalnych biletomatach lub poprzez wysłanie odpowiedniego smsa.

27 Metro warszawskie Metro warszawskie to stosunkowo młody system kolei podziemnej. Pierwszą uchwałę o jego budowie podjęto w 1925 roku. Po przerwie spowodowanej 2 wojną światową prace nad budową głębokiego metra rozpoczęły się na początku lat 50. od strony Pragi, jednak w 1957 r. zostały definitywnie przerwane. Prace projektowe nad dzisiejszym metrem w Warszawie trwały od połowy lat 70- tych. 15 kwietnia 1983 wybito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu na Ursynowie. Tę datę uważa się za moment rozpoczęcia budowy metra. Po 25 latach budowy, 25 października 2008, zakończono budowę pierwszej linii warszawskiego metra, oddając w tym dniu do użytku trzy ostatnie stacje. Zatem w ciągu 25 lat zbudowane zostały 22 stacje (razem ze stacją techniczno-postojową Kabaty). Pierwsza linia miała zostać uzupełniona w Śródmieściu o dwie stacje: Plac Konstytucji i Muranów, plany te jednak wstrzymano.

28 28 października 2009 r. podpisano kontakt wart 4,1 miliarda zł, który przewiduje wybudowanie centralnej części drugiego odcinka w ciągu najbliższych czterech lat. 11 września 2010 r. ruszyła budowa drugiej linii metra. Po zakończeniu jego realizacji, nastąpi przedłużenie tego odcinka odpowiednio na wschód i zachód Warszawy. W założeniach ma powstać także odnoga południowo-wschodnia na Gocław. W planach istnienie trzecia linia metra która ma przebiegać także ze wschodu na zachód. Pierwsza linia Metra Warszawskiego składa się z jednej linii przebiegającej przez dzielnice Ursynów, Mokotów, Śródmieście, Żoliborz i Bielany. Czas przejazdu całej linii wynosi 38 min 20 s. Pociągi kursują codziennie między 5.00 a północą, co kilka min, w weekendy zaś do 3.00 rano. Z metra korzysta dziennie ok. 500 tysięcy pasażerów. Metro Warszawskie zatrudniło ok osób.

29 Warszawskie metro jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych
Warszawskie metro jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na każdej stacji są windy lub pochylnie umożliwiające przejazd na stację wózkiem. Jednakże 17 września 2008 r. na stacji Centrum miał miejsce wypadek. Filip Zagończyk, niewidomy, spadł na tory pod najeżdżający pociąg. W wyniku wypadku amputowano mu nogę. To zdarzenie zwróciło uwagę na częściowe tylko dostosowanie warszawskiego metra do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2011 r. krawędzie wszystkich peronów zostały oznakowane specjalnymi wypustami, co ma ułatwić orientację przestrzenną osobom niewidomym. Logo metra – czerwoną literę M ze strzałką w dół, umieszczona w żółtym kole wyłoniono w drodze konkursu. Autorem zwycięskiego projektu został Witold Popiel.

30 Centrum Kopernika Do nowoczesnych atrakcji Warszawy należy również Centrum Kopernika. Niezwykłe w nim jest to, że można dotykać niektórych eksponatów, a nawet sprawdzić ich działanie - zupełnie inaczej niż w tradycyjnym muzeum.

31 Zaproszenie do Warszawy
Skład zespołu: Kajetan, Wiktor

32 Serdecznie zapraszamy Was do Warszawy, która jest stolicą Polski oraz miejscem o bogatej historii i wielu zabytkach. O pochodzeniu nazwy stolicy mówi piękna legenda "Wars i Sawa". Dla nas najbardziej widocznym miejscem z wielu perspektyw jest Pałac Kultury I Nauki, gdzie z tarasu widokowego na 30 piętrze można podziwiać panoramę Warszawy. Jest to najwyższy budynek w stolicy. Pięknym miejscem wartym zobaczenia jest Stare Miasto. Możemy tam zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika - największego polskiego astronoma. Idąc dalej mijamy Pałac prezydencki, na dziedzińcu którego stoi pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Nieco dalej mijamy pomnik Adama Mickiewicza i Kolumnę Zygmunta III Wazy - króla, który w roku 1596 przeprowadził się wraz z całym dworem z Krakowa do Warszawy. Od tego czasu uważa się Warszawę za stolicę Polski. Stamtąd ''kilka'' kroków dzieli nas od Zamku Królewskiego, którego początki sięgają końca XIII wieku, a który sto lat później stał się królewską rezydencją. W czasie II wojny światowej zamek został doszczętnie zniszczony. Odbudowano go w latach Podnóże zamku od strony Wisły zakończone jest Arkadami Kubickiego. Na Rynku Starego Miasta warto odwiedzić pomnik Syrenki, która według legendy z wdzięczności za uratowanie życia postanowiła bronić mieszkańców Warszawy. Stąd miecz i tarcza w jej dłoniach. Na granicy Starego i Nowego Miasta stoi wybudowany w 1548 roku warszawski Barbakan mający niegdyś pełnić funkcję obronną.

33 Będąc w Warszawie warto wstąpić do Centrum Nauki Kopernik gdzie każdy, niezależnie od wieku może uczestniczyć w różnych naukowych eksperymentach. Idąc dalej spacerkiem możemy dojść do Stadionu Narodowego - jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie. Polecamy również wycieczkę do Łazienek Królewskich gdzie pod pomnikiem Fryderyka Chopina często odbywają się koncerty z jego muzyką. Łazienki Królewskie to jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy. Na terenie Łazienek znajduje się szereg zabytków, m.in.: Pałac Myślewiecki, Pałac na Wyspie, amfiteatr, Nowa Oranżeria, Stara Pomarańczarnia, Belweder oraz Obserwatorium Astronomiczne. Miejscem, gdzie odbywa się dużo uroczystości państwowych jest Plac Józefa Piłsudskiego oraz grób nieznanego żołnierza. Umiejscowiony jest on na granicy pięknego Parku Saskiego oraz Starego Miasta. Warszawę można zwiedzać na różne sposoby. Będąc w Centrum najłatwiej poruszać się pieszo. Łatwo rownież poruszać się komunikacją miejską, piętrowymi autobusami wycieczkowymi, a w ciepłe dni na rowerze, trawajem wodnym lub dorożką. Mamy nadzieję, że wycieczka po Warszawie da Wam dużo przyjemności I dostarczy wielu wrażeń, a jeśli będziecie mieli ochotę chętnie się z Wami spotkamy. Klasa IIId

34 Rozdział „Legendy warszawskie”:
Źródła tekstów, informacji i zdjęć, z jakich korzystaliśmy przy tworzeniu prezentacji Rozdział „Legendy warszawskie”: Rozdział „Symbole Warszawy”: Rozdział „Zabytki Warszawy”: Wielka Encyklopedia Powszechna PWN tom 12 Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rydze – dział Kultury Wikipedia Wolna encyklopedia Stołeczne Biuro Turystyki Rozdział „Warszawa – nowoczesne miasto”:

35 Dziękujemy za obejrzenie naszego albumu!
Klasa III d Szkoła Podstawowa nr 220 im. Stanisława Kopczyńskiego w Warszawie


Pobierz ppt "Album o Warszawie klasy IIId"

Podobne prezentacje


Reklamy Google