Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierre de Coubertin patron mojej szkoły

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierre de Coubertin patron mojej szkoły"— Zapis prezentacji:

1 Pierre de Coubertin patron mojej szkoły

2 Życiorys Pierre de Coubertin
Baron Pierre de Coubertin, urodził się w arystokratycznej rodziny, był bardzo aktywnym sportowcem. Uprawiał boks, szermierkę, jazdę konną i wioślarstwo Był przekonany, że sport był odskocznią do odnowionej moralnej energii. Baron Pierre de Coubertin ur. 1 stycznia 1863 roku.

3 Francuski baron, historyk, pedagog, Założyciel Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

4 Flaga Olimpijska najbardziej znany ze wszystkich symboli olimpijskich Flaga olimpijska odzwierciedla ideały Pierre de Coubertina. Poszczególne kolory kół symbolizują kontynenty: niebieski- Europę czarny-Afrykę, czerwony-Amerykę, żółty-Azję , zielony-Australię. Dodatkowo kolory te zostały dobrane tak, by każdy z nich pojawiał się przynajmniej raz na jakiejś fladze państwowej. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk. Znicz olimpijski który jest zapalany w dzień rozpoczęcia igrzysk olimpijskich, zapala ostatni uczestnik lub grupa osób. Znicz pozostaje zapalony aż do końca igrzysk Olimpijskich.

5 Pierre de Coubertin umiera nagle w genewskim parku Lagrange, w dniu września 1937 roku, w wieku 75 lat. Pochowany został na cmentarzu Bois de Vaux w grobie, którą przydzieliła mu, jako swemu honorowemu obywatelowi wdzięczna Lozanna, którą uczynił stolicą ruchu olimpijskiego. Spoczywa wśród swoich najbliższych - żony, syna, i córki, podczas gdy jego serce zgodnie z ostatnią wolą, znalazło miejsce 26 marca 1939 r. w Grecji w Olimpii.

6 Oficjalnym mottem igrzysk jest łacińskie zdanie: Citius Altius Fortius, czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej. Innym znanym cytatem opisującym olimpiadę jest zdanie: Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem.

7 Pierre de Coubertin chciał pokazać innym że nie jest ważne czy wygrasz wyścig, ale to że w nim uczestniczysz i dobrze się bawisz. Oto właśnie chodziło w zasadzie fair play czyli zabawa bez oszukiwania.

8 Pierwsze Igrzyska Olimpijskie
Igrzyska olimpijskie to najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku a zimowe od 1924.

9 Autor: Patrycja Jaskulska klasa IV.


Pobierz ppt "Pierre de Coubertin patron mojej szkoły"

Podobne prezentacje


Reklamy Google