Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak urodził się 22 lipca 1878 Warszawie, zmarł 5 lub 6 sierpnia 1942 w Treblince. Był lekarzem, pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak urodził się 22 lipca 1878 Warszawie, zmarł 5 lub 6 sierpnia 1942 w Treblince. Był lekarzem, pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Janusz Korczak urodził się 22 lipca 1878 Warszawie, zmarł 5 lub 6 sierpnia 1942 w Treblince. Był lekarzem, pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym, publicystą. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed sądem dziecięcym swoich wychowawców. Zainicjował (w 1926 roku) pierwsze pismo redagowane przez dzieci "Mały Przegląd".

4 Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania. Dzieci – to przyszli ludzie. Więc dopiero będą, więc jakby ich jeszcze nie było. A przecież jesteśmy: żyjemy, czujemy, cierpimy. Dzieci! – dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie. Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa całe życie jest kalekie. Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może.

5

6

7

8

9

10 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął 16 września 2011 roku uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

11 Był wielkim obrońcą dzieci ich praw i twórcą systemu wychowawczego, opartego na pobudzaniu aktywności społecznej i podmiotowym traktowaniu dzieci.Ojciec, Józef Goldszmit, był prawnikiem. Pochodził z Hrubieszowa. Po odbyciu aplikacji sądowej w Lublinie przeniósł się do Warszawy i został cenionym przysięgłym adwokatem. Matka, Cecylia, pochodziła z rodziny Głębickich z Kalisza. Janusz miał siostrę, Annę.

12

13

14


Pobierz ppt "Janusz Korczak urodził się 22 lipca 1878 Warszawie, zmarł 5 lub 6 sierpnia 1942 w Treblince. Był lekarzem, pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google