Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIEMCY PREZENTACJA KL 2a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIEMCY PREZENTACJA KL 2a."— Zapis prezentacji:

1 NIEMCY PREZENTACJA KL 2a

2 Dane statystyczne 1 Powierzchnia-357tyś km2 2 Ludność-82mln 3 Stolica-Berlin

3 FLAGA

4 HERB

5 Położenie Geograficzne
Europa Środkowa, nad Morzem Bałtyckim i Północnym, pomiędzy Holandią i Polską, na południe od Danii strategiczne położenie na Nizinie Środkowoeuropejskiej, u wejścia na Bałtyk Współrzędne geograficzne 51 00 N, 9 00 E Powierzchnia całkowita 357 021 km2 Powierzchnia - porównanie nieco większa od Polski Powierzchnia lądu 349 223 km2</FONT< TD> Powierzchnia wód 7 798 km2</FONT< TD> Długość granic 3 621 km Linia brzegowa 2 389 km Klimat umiarkowany morski; chłodne, pochmurne, deszczowe zimy i lata; w górach zdarza się ciepły wiatr föhn Ukształtowanie terenu niziny na północy, wyżyny w centrum, Alpy Bawarskie na południu Najwyższy punkt Zugspitze: 2 963 m Najniższy punkt Neuendorf bei Wilster: -3 m Zasoby naturalne węgiel, węgiel brunatny, gaz ziemny, rudy żelaza, miedź, nikiel, uran, sole potasowe, sól, surowce budowlane, drewno, ziemie uprawne Użytkowanie ziemi ziemie uprawne: 33,13%; stałe uprawy i plantacje: 0,6%; inne: 66,27% Zagrożenia naturalne powodzie Problemy ekologiczne zanieczyszczenie powietrza wskutek spalania węgla; kwaśne deszcze będące skutkiem emisji dwutlenku siarki niszczą lasy; zanieczyszczenie Morza... »

6 Gospodarka Niemcy jako ośrodek gospodarczy
Thomas Straubhaar Niemcy należą do najbardziej rozwiniętych krajów przemys łowych na oewiecie, niemiecka gospodarka jest trzecią co do wielkooeci gospodarką po USA i Japonii. Kraj liczy 82,3 mln mieszkańców i jest największym i najważniejszym rynkiem w Unii Europejskiej (UE). Wielkooeć produktu krajowego brutto (PKB) wytworzonego w 2007 r. wynosiła 2423 mld euro, co odpowiada euro na głowę mieszkańca. Podstawą tego wyniku jest przede wszystkim handel zagraniczny. Wartooeć eksportu (Eksport) wynosi 969 mld euro (2007 r.), ponad jedną trzecią dochodu narodowego brutto. W 2007 roku Niemcy po raz piąty z rzędu były „eksportowym rekordzistą“ oewiata. Dlatego też gospodarka Niemiec, jak gospodarka mało którego innego kraju, jest ukierunkowana globalnie i w większym stopniu niż w wielu innych krajach powiązana z gospodarką oewiatow ą. Ponad co czwarte euro pochodzi ze sprzedaży eksportowej towarów i usług – ponad co piąte miejsce pracy jest uzależnione od handlu zagranicznego. Najważniejszymi ooerodkami gospodarczymi Niemiec są Zagłębie Ruhry (region przemysłowy przeobrażający się w ooerodek usług i zaawansowanych technologii), rejon Monachium i Stuttgartu (branża high tech, przemysł samochodowy), region Renu i Neckaru (chemia), Frankfurt nad Menem (finanse), Kolonia, Hamburg (port, budowa samolotu Airbus, media ), Berlin oraz Lipsk.

7 Granice Niemiec

8 Język Niemiecki należy do dużej grupy języków germańskich i spokrewniony jest z duńskim, norweskim, szwedzkim, niderlandzkim oraz angielskim. Na terenie całego kraju występują liczne dialekty. To właśnie dialekt u większości Niemców zdradza, z którego regionu pochodzą: gdyby Meklemburczyk i Bawarczyk próbowali ze sobą rozmawiać posługując się wyłącznie dialektem, to najprawdopodobniej byłoby im bardzo trudno się zrozumieć. Język niemiecki jest drugim najbardziej rozpowszechnionym językiem w Europie (po języku rosyjskim), jest on mową ojczystą dla około 110 mln osób. Języka tego jako ojczystego (poza obszarem Niemiec) używa się w Austrii, Liechtensteinie, części Szwajcarii, Południowym Tyrolu (Włochy), Alzacji (Francja), niektórych regionach Belgii i w Luksemburgu. Wśród najczęściej przekładanych języków, niemiecki plasuje się na trzecim miejscu – zaraz po angielskim i francuskim. Promocją języka i kultury niemieckiej na świecie zajmują się liczne instytuty, a wśród nich, intensywnie wspierany przez niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych

9 Zabytki

10 Stolica


Pobierz ppt "NIEMCY PREZENTACJA KL 2a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google