Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Fizyka wokół nas Jan Śniadecki Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej Wykonała: Diana Pietraszewska Uczennica klasy I,,a Gimnazjum w Czarnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Fizyka wokół nas Jan Śniadecki Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej Wykonała: Diana Pietraszewska Uczennica klasy I,,a Gimnazjum w Czarnej."— Zapis prezentacji:

1

2 ,,Fizyka wokół nas Jan Śniadecki Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej Wykonała: Diana Pietraszewska Uczennica klasy I,,a Gimnazjum w Czarnej

3 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ZAINTERESOWANIA CYTAT OSIĄGNIĘCIA ZDOLNOŚCI ORGANIZACYJNE AUTOR PODRĘCZNIKÓW RODZINA NAUKA OBSERWACJE

4 Jan Śniadecki Wybitny astronom polski Lata życia: 1756-1830 Student Laplacea i dAlamberta (Paryż) Profesor matematyki i astronomii w Krakowie Organizator i dyrektor obserwatorium astronomii w Krakowie Absolwent Uniwersytetu Krakowskiego

5 Jana Śniadeckiego bardzo interesował Wszechświat. Zajmował się mierzeniem położenia Słońca, Księżyca, planet. Obserwował również zaćmienie Słońca i Księżyca oraz zakrycia gwiazd przez Księżyc.

6 Precz z idealizmem i metafizyką, odrzućmy,,zabobony, czary, gusła, bo prawdziwe piękno da się pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Niech Arystoteles i Horacy pozostaną naszymi mistrzami. Romantyzm to jarmarczne kuglarstwo. (O pismach klasycznych i romantycznych, 1819r.)

7 Jan Śniadecki doprowadził do otwarcia w 1791r. Obserwatorium Astronomicznego (uroczyste otwarcie nastąpiło w 1792 r.). W latach 1807-1815 był rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Dyrektorem obserwatorium tej uczelni był w latach 1807-1825. Jako astronom prowadził liczne, aczkolwiek standardowe obserwacje, spośród których warto wymienić obserwacje nowo odkrytych planetoid: Ceres, Pallada i Westa. Zainicjował pierwsze w Polsce studia nad rachunkiem prawdopodobieństwa.

8 Dzięki opiece A. J. Czartoryskiego i zdolnościom organizacyjnym Jana Śniadeckiego, który w czasie swego rektoratu pozyskał znakomitą kadrę wykładowców, Uniwersytet Wileński stał się najlepszą polską uczelnią. Na wysokim poziomie była medycyna, nauki ścisłe i historia.

9 Autor stojących na wysokim poziomie podręczników:,,Rachunku algebraicznego teoria (1783),,,Trygonometria kulista analitycznie wyłożona (1817),,,Geografia, czyli opisanie matematyczne i fizyczne ziemi (1804) oraz rozprawy,,O Koperniku (1802).

10 Cała rodzina Śniadeckiego była wybitnie uzdolniona. Jego brat Jędrzej - słynny chemik, biolog, filozof i lekarz. Bratanica Ludwika - młodzieńcza miłość J. Słowackiego, później żona Czajkowskiego brała czynny udział w jego działalności politycznej w Turcji. Jan Śniadecki razem z bratem wykładał na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie słuchaczami byli: Mickiewicz, Słowacki i Kraszewski.

11 Wpierw kształcił się na Uniwersytecie Krakowskim, a później udał się do Paryża, gdzie studiował matematykę pod kierunkiem Laplacea i dAlamberta.

12 Śniadecki obserwował zaćmienie Słońca, Księżyca i zakrycie gwiazd przez Księżyc. Zaćmienie Słońca Zaćmienie Księżyca

13 Dziękuję za obejrzenie prezentacji-Diana Pietraszewska. Prezentację wykonano na podstawie materiałów zebranych w Internecie


Pobierz ppt ",,Fizyka wokół nas Jan Śniadecki Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej Wykonała: Diana Pietraszewska Uczennica klasy I,,a Gimnazjum w Czarnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google