Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej"— Zapis prezentacji:

1 Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej
,,Fizyka wokół nas’’ Jan Śniadecki Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej Wykonała: Diana Pietraszewska Uczennica klasy I ,,a’’ Gimnazjum w Czarnej Prezentacja wykonana w ramach lekcji techniki

2 Spis treści: NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ZAINTERESOWANIA CYTAT
OSIĄGNIĘCIA ZDOLNOŚCI ORGANIZACYJNE AUTOR PODRĘCZNIKÓW RODZINA NAUKA OBSERWACJE

3 Najważniejsze informacje:
Wybitny astronom polski Lata życia: Absolwent Uniwersytetu Krakowskiego Student Laplace’a i d’Alamberta (Paryż) Profesor matematyki i astronomii w Krakowie Organizator i dyrektor obserwatorium astronomii w Krakowie Jan Śniadecki

4 Jana Śniadeckiego bardzo interesował Wszechświat.
Zainteresowania Jana Śniadeckiego bardzo interesował Wszechświat. Zajmował się mierzeniem położenia Słońca, Księżyca, planet. Obserwował również zaćmienie Słońca i Księżyca oraz zakrycia gwiazd przez Księżyc.

5 Jan Śniadecki - cytat: (O pismach klasycznych i romantycznych, 1819r.) Precz z idealizmem i metafizyką, odrzućmy ,,zabobony, czary, gusła”, bo prawdziwe piękno da się pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Niech Arystoteles i Horacy pozostaną naszymi mistrzami. Romantyzm to jarmarczne kuglarstwo.

6 Osiągnięcia Jan Śniadecki doprowadził do otwarcia w 1791r. Obserwatorium Astronomicznego (uroczyste otwarcie nastąpiło w 1792 r.). W latach był rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Dyrektorem obserwatorium tej uczelni był w latach Jako astronom prowadził liczne, aczkolwiek standardowe obserwacje, spośród których warto wymienić obserwacje nowo odkrytych planetoid: Ceres, Pallada i Westa. Zainicjował pierwsze w Polsce studia nad rachunkiem prawdopodobieństwa.

7 Zdolności organizacyjne Śniadeckiego
Dzięki opiece A. J. Czartoryskiego i zdolnościom organizacyjnym Jana Śniadeckiego, który w czasie swego rektoratu pozyskał znakomitą kadrę wykładowców, Uniwersytet Wileński stał się najlepszą polską uczelnią. Na wysokim poziomie była medycyna, nauki ścisłe i historia.

8 Śniadecki - autor podręczników
Autor stojących na wysokim poziomie podręczników: ,,Rachunku algebraicznego teoria” (1783), ,,Trygonometria kulista analitycznie wyłożona” (1817), ,,Geografia, czyli opisanie matematyczne i fizyczne ziemi” (1804) oraz rozprawy ,,O Koperniku” (1802).

9 Rodzina Jana Śniadeckiego
Cała rodzina Śniadeckiego była wybitnie uzdolniona. Jego brat Jędrzej - słynny chemik, biolog, filozof i lekarz. Bratanica Ludwika - młodzieńcza miłość J. Słowackiego, później żona Czajkowskiego brała czynny udział w jego działalności politycznej w Turcji. Jan Śniadecki razem z bratem wykładał na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie słuchaczami byli: Mickiewicz, Słowacki i Kraszewski.

10 Nauka Śniadeckiego Wpierw kształcił się na Uniwersytecie Krakowskim, a później udał się do Paryża, gdzie studiował matematykę pod kierunkiem Laplace’a i d’Alamberta.

11 Obserwacje Śniadecki obserwował zaćmienie Słońca, Księżyca i zakrycie gwiazd przez Księżyc. Zaćmienie Słońca Zaćmienie Księżyca

12 Prezentację wykonano na podstawie materiałów zebranych w Internecie
KONIEC Dziękuję za obejrzenie prezentacji-Diana Pietraszewska. Prezentację wykonano na podstawie materiałów zebranych w Internecie


Pobierz ppt "Wkład Polaków w rozwój wiedzy fizycznej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google