Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dobre Praktyki w poszukiwaniu Gazu z Łupków w Polsce Czysta Energia, POLEKO Poznań 20-21 listopad 2012 Jan Krzysiek Konsultant Politechnika Gdańska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dobre Praktyki w poszukiwaniu Gazu z Łupków w Polsce Czysta Energia, POLEKO Poznań 20-21 listopad 2012 Jan Krzysiek Konsultant Politechnika Gdańska."— Zapis prezentacji:

1 Dobre Praktyki w poszukiwaniu Gazu z Łupków w Polsce Czysta Energia, POLEKO Poznań listopad 2012 Jan Krzysiek Konsultant Politechnika Gdańska

2 Gaz z Lupków w Swiecie

3 Methane Seepage Worldwide C12 Thermogenic C13 Organic mg/m2/d Wetland Miicroflow t/km2y

4 Kontrola Jakości Podczas Wierceń. Monitorowanie active tank i shakera -pobieranie probek pluczki. Report z ucieczki płuczki do warstw wodonośnych – podjęte środki LCM Monitorowanie zawartości piasku w płuczce Cementowanie casingow: TT, reologia-Reynold No) Wykres gęstości, FL, FW, TOC, własności tiksotropowe.

5 Kontrola Jakości Cementowania

6 Potencjalne ryzyko na złożach gazu Ryzyko wycieku gazu na powierzchniePowody: Nieszczelność rur Brak wiązania cementu w przestrzeni międzyrurowej Niezwiązana woda w zaczynie Płyn szczelinujący w przestrzeni międzyrurowej. MONITORING Cisnienia szczelinowania i przestrzeni miedzyrurowej B, C, D. Analiza wytrzymalosci rur Pojawienie się plynu/gazu w przestrzeni międzyrurowej i w warstwach wodonośnych

7

8 Optymalizacja szczelinowania przy realnej efektywności nieco powyżej 10% Zbiornik na płyn powrotny do celów recyklingu?

9 Pionowy kierunek tworzenia się szczeliny w łupkach gazowych

10 Microseismika w monitoringu tworzenia się szczelin Każdy odwiert jest inny!!!! Matematyczne modele szczelinowań są bazowane na założeniach Eksperci sa zgodni co do pionowego wzrostu szczeliny Co daje nam optymalizacja szczelinowania? Czy da się optymalizować cos czego jeszcze nie znamy

11 Tomografia naturalnych i indukowanych szczelin w tle

12 Barnet shale measured fracture height sorted by depth and aquifers

13 Marcellus shale measured fracture height sorted by depth and aquifers

14

15 Technologia Suchgo Szczelinowania EPS

16 Czy szczelinowania mogą wywołać trzęsienia ziemi?

17 Zbiornik na wodę powrotną

18 M

19 Pytania. Czy można zaproponowac rolnikom opcje dzierzawy gruntów pod wiercenia? Czy inwestorzy sa skłonni zaoferowac gaz okolicznym wsiom za 50% wartosci faktury? Czy nadwyżki energii elektrycznej z kompresorowni gazu mogą być użyte do oswietlenia ulicy lub drogi na wsi? Czy inwestorzy otworza się na zatrudnianie lokalnych firm do drobnych usług? Targi usług. Jaki jest stosunek firm serwisowych do pełnej transparentnosci użytych chemikaliów tak jak w niektórych stanach USA?

20 Dziękuje za uwagę Jan Krzysiek


Pobierz ppt "Dobre Praktyki w poszukiwaniu Gazu z Łupków w Polsce Czysta Energia, POLEKO Poznań 20-21 listopad 2012 Jan Krzysiek Konsultant Politechnika Gdańska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google