Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dosłownie oznacza więc „rysowanie światłem".

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dosłownie oznacza więc „rysowanie światłem"."— Zapis prezentacji:

1 Dosłownie oznacza więc „rysowanie światłem".
KRÓTKA HISTORIA FOTOGRAFII Rozmowy o fotografii zaczniemy od wyjaśnienia znaczenia jej nazwy. Fotografia to połączenie dwóch greckich stów: „światło” (phos) i „rysowanie" (graphe). Dosłownie oznacza więc „rysowanie światłem".

2 camera obscura Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3-1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.

3 Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

4 Podobno Arystoteles, podczas częściowego zaćmienia Słońca, zaobserwował obraz tworzony na ziemi przez promienie przechodzące między liśćmi drzewa. Euklides w swojej Optyce opisywał prostoliniowe rozchodzenie się światła i możliwość powstawania obrazu po przejściu promieni słonecznych przez niewielki otwór. Obserwacje prowadzone z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były prowadzone przez starożytnych Chińczyków, Greków i Arabów. Camera obscura służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków. Była wykorzystywana przez artystów malarzy, między innymi Leonardo da Vinci, jako narzędzie pomocne przy określaniu np. perspektywy. W 2007 roku Jarosław Włodarczyk opublikował hipotezę stosowania camera obscura do obserwacji zaćmień słońca przez Mikołaja Kopernika.

5 Dystorsja, dystorsja pola – wada optyczna układu optycznego polegająca na różnym powiększeniu obrazu w zależności od jego odległości od osi optycznej instrumentu.

6 2 KRÓTKA HISTORIA FOTOGRAFII
Fotografia to połączenie dwóch greckich stów: „światło” (phos) i „rysowanie" (graphe). Dosłownie oznacza więc „rysowanie światłem". Camera obscura: - budowa - cechy obrazu - przeznaczenia Rozwój fotografii analogowej Rozwój fotografii cyfrowej


Pobierz ppt "Dosłownie oznacza więc „rysowanie światłem"."

Podobne prezentacje


Reklamy Google