Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawa dziecka do życia kulturalnego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawa dziecka do życia kulturalnego"— Zapis prezentacji:

1 Prawa dziecka do życia kulturalnego
Opracowała: Joanna Kąkol kl. I A

2 Menu : Prawa kulturalne dziecka Podsumowanie Dorobek kultury z którego
Z Konwencji Praw Dziecka wzięte Zainteresowanie kulturą w naszym Gimnazjum Prawa kulturalne dziecka Podsumowanie Dorobek kultury z którego mogą korzystać dzieci

3 Z Konwencji Praw Dziecka wzięte:
Artykuł Państwa-Strony uznają prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych, stosownych do wieku dziecka, oraz do nieskrępowanego uczestniczenia w życiu kulturalnym i artystycznym. 2. Państwa-Strony będą przestrzegały oraz popierały prawo dziecka do wszechstronnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym oraz będą sprzyjały tworzeniu właściwych i równych sposobności dla działalności kulturalnej, artystycznej, rekreacyjnej oraz w zakresie wykorzystania czasu wolnego.

4 Prawa kulturalne dziecka : • prawo do nauki (nauka w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjalnej jest obowiązkowa i bezpłatna), • prawo do zmienności swych praw, • prawo do korzystania z dóbr kultury, • prawo mniejszości etnicznych do znajomości swojej kultury, wyznania i praktyk religijnych.

5 Dorobek kultury z którego mogą korzystać dzieci :
• Teatr - (łac. theatrum, z gr. theatron, przyglądanie się, widowisko) – rodzaj sztuki widowiskowej – aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. • Filharmonia - instytucja zajmująca się organizacją i prezentacją koncertów muzyki poważnej, głównie tych największych, a więc o charakterze pełno orkiestrowym, najczęściej równocześnie przygotowująca takie utwory do wykonania. Pojęcie jednocześnie oznacza gmach takiej instytucji, aczkolwiek istnieją filharmonie posiadające jedynie własne zaplecze lokalowe, a które prezentują utwory w wynajmowanych salach koncertowych. Działalność filharmonii jest ukierunkowana na możliwość prezentowania utworów wymagających największych obsad wykonawczych, jak również najbogatszego instrumentarium.

6 • Opera - sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się najczęściej z 4 aktów, które podzielone są na sceny. • Kino - miejsce, w którym publicznie wyświetla się filmy. Zazwyczaj składa się z projektora, ekranu i foteli dla widzów. • Muzeum - instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. • Telewizja (film) • Radio (muzyka) • Komputer (gry komputerowe, Internet) • Książki • Prasa itp.

7 Jezioro łabędzie Piotr Czajkowski

8 Straszny dwór Stanisław Moniuszko

9 Tangos Astor Piazzolla

10 Zainteresowanie kulturą w naszym Gimnazjum:
Czy lubisz oglądać/słuchać występów operowych, teatralnych itp.?

11 Czy chętnie odwiedzasz muzea, skanseny itp.?

12 Jak często w domu rozmawiasz o kulturze?
Pytania zostały wzięte z ankiety, którą przeprowadziła nasza grupa.

13 Podsumowanie: Dzieci mają wiele praw jednym z nich jest właśnie prawo do życia kulturalnego. Jest ono opisane w Konwencji Praw Dziecka, mówi o tym, że dziecko powinno w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym. Ale tak naprawdę dzieci nie interesują się dorobkiem kulturalnym, a to dlatego, że rodzice często nie rozmawiają z nimi na temat kultury, więc dzieci mało mają wiadomości na temat kultury.


Pobierz ppt "Prawa dziecka do życia kulturalnego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google