Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak Prawdziwe imię i nazwisko Henryk Goldszmit.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak Prawdziwe imię i nazwisko Henryk Goldszmit."— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak Prawdziwe imię i nazwisko Henryk Goldszmit

2 Janusz Korczak Urodził się w Warszawie 22 lipca 1879 r Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem publicystą, działaczem społecznym. Prekursor działań na rzecz praw dziecka.

3 Działalność pisarska W 1926 r – Janusz Korczak zainicjował pierwsze pismo redagowane przez dzieci,,Mały Przegląd. Sam Korczak napisał wiele książek dla dzieci m.in.: Król Maciuś Pierwszy Kajtuś Czarodziej Bankructwo Małego Dżeka

4 Wykształcenie VII Rządowe Gimnazjum Męskie w Warszawie Cesarski Uniwersytet w Warszawie Wydział Lekarski W 1905 otrzymał dyplom lekarza i rozpoczął pracę w szpitalu jako pediatra Od ubogich pacjentów nie brał wynagrodzenia

5 Działalność społeczna i pedagogiczna r.- ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie prowadził pedagogiczne audycje w Polskim Radiu r. - współprowadził z Maryną Falską sierociniec dla polskich dzieci Nasz Dom na Bielanach.

6 Czas drugiej wojny światowej. 1940r. Dom Sierot został przeniesiony do getta na ul. Chłodną 33. W tym samym roku Janusz Korczak został aresztowany za nie noszenie opaski z gwiazdą Dawida. Do 1942 r. zajmował się swoimi podopiecznymi. Janusz Korczak zginął wraz z wychowankami w sierpniu 1942 r. w Treblince.

7 Dziękujemy za uwagę. Jakub Czyżewski Mateusz Pasek klasa II


Pobierz ppt "Janusz Korczak Prawdziwe imię i nazwisko Henryk Goldszmit."

Podobne prezentacje


Reklamy Google