Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ elektryzowania się ciał na organizmy żywe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ elektryzowania się ciał na organizmy żywe"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ elektryzowania się ciał na organizmy żywe
Przygotowali: Łukasz Jarzyna Tomasz Balcerak Mikołaj Sokala Klasa 3g „a”

2 Elektryzowanie ciał Człowiek codziennie spotyka się ze zjawiskiem elektryzowania się ciał. Elektryzowanie się towarzyszy chodzeniu w butach o gumowej podeszwie, lub używania przedmiotów wykonanych z gumy. Najczęściej do elektryzowania się materiałów dochodzi w przypadku kontaktu ciał wykonanych z tworzyw sztucznych. Ale także w wyniku działania sprzętu elektrycznego.

3 Elektryzowanie się ciał, to tak naprawdę emisja przez nie promieniowania jonizującego. Promieniowanie to może wpływać na człowieka negatywnie. Może powodować u niego zmęczenie, a także pewne dolegliwości alergiczne. Bardzo powszechnym elektryzowaniem się ciał, jest to które zachodzi pomiędzy tkaninami, oraz papierem. W czasie ich produkcji, materiały te nawijane są na olbrzymie bele, przez co nieustannie trą o siebie. W wyniku tego, tkaniny czy papier sklejają się ze sobą. I gdy spróbujemy je rozdzielić następuje przeskok iskry, która biorąc pod uwagę, że papier i tkanina są łatwopalne, może doprowadzić do wystąpienia pożaru.Dlatego też stosuje się odpowiednie płyny przeciwdziałające zjawisku elektryzowania się.

4 Jonizacja powietrza Innym przykładem jest zjawisko jonizacji powietrza poprzez promieniowanie emitowane przez telewizory, czy monitory. To zjonizowane powietrze bywa czasami czynnikiem wywołującym bóle głowy. Dlatego też wskazane jest używanie monitorów oznakowanych jako Low Radiation. W monitorach tego typu ilość promieniowania emitowanego jest mniejsza niż w starszych monitorach. Należy także stosować pewne środki bezpieczeństwa w czasie pracy z takimi urządzeniami, min. oglądanie obrazu z bezpiecznej odległości.

5

6 Jony i elektryzowanie wokół człowieka
Człowieka cały czas otaczają jony znajdujące się w atmosferze. Nie są one niebezpieczne dla człowieka o ile ich ilość utrzymuje się na normalnym poziomie. W przypadku, kiedy jonów nagle przybywa w sposób gwałtowny, to powoduje to reakcje organizmu człowieka. U niektórych ludzi w czasie, gdy zbliża się burza, pogarsza się samopoczucie. Człowiek wówczas czuje się rozdrażniony i spada szybkość jego reakcji.

7 W czasie burzy występują wyładowania elektryczne, które mogą prowadzić do śmierci, lub do zaprószenia pożaru. Aby zapobiec takim efektom, budynki wyposaża się w tzw. piorunochrony, których zadaniem jest zbieranie ładunku piorunu i odprowadzanie go do Ziemi. Z drugiej strony podczas wyładowania elektrycznego, powstaje ozon, który jest odpowiedzialny za ochronę naszej planety przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

8

9 Zapobieganie elektryzowaniu materiałów
Zjawisko elektryzowania ciał często jest przyczyną różnego rodzaju alergii. W zakładach włókienniczych tkaniny syntetyczne zwijane są w bele lub układane warstwami, które elektryzują się w skutek pocierania o siebie. Zbliżenie się do tak naelektryzowanych stosów tkanin grozi silnym wstrząsem spowodowanym wyładowaniem elektrycznym. Naelktryzowane warstwy tkanin czy papieru sklejają się. Ich rozdzielanie powoduje powstawanie iskier, co grozi pożarem. Dlatego aby zmniejszyć elektryzowanie tkanin i włosów, stosuje się płyny antyelektros

10 Ostatnie słowa Podsumowując, można powiedzieć, że zjawisko elektryzowanie negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, ale z drugiej strony może prowadzić do produkcji ozonu.

11 KONIEC


Pobierz ppt "Wpływ elektryzowania się ciał na organizmy żywe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google