Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje komputerowych nośników danych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje komputerowych nośników danych"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje komputerowych nośników danych
Autor: Piotr Dobiecki

2 Nośnik danych to przedmiot lub urządzenie, służące do przechowywania informacji.

3 Karta perforowana Zapis dokonywany jest przez wykonanie odpowiedniego ustawienia dziurek według zasad określonych kodem dziurkowania.

4 Taśma perforowana Papierowa, o szerokości mniejszej niż 1 cal, przeznaczona do zapisywania na niej informacji w postaci kombinacji dziurek, stosowana jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. jako jeden z nośników informacji komputerowej.

5 Taśma magnetyczna taśma służąca do przechowywania informacji pod postacią zmian stanu namagnesowania. Wadą jest długi czas dostępu do danych.

6 Dyskietka ma postać elastycznego, magnetycznego krążka wewnątrz plastikowej obudowy. Dane są zapisywane magnetycznie na jednej lub obu jej stronach. Dyskietki zostały wynalezione w 1971 roku przez firmę IBM. 8 cali, (240 KB) 5,25 cala (1,2 MB) 3,5 calowe (1,44 MB)

7 Streamer urządzenie służące do zapisu danych komputerowych na taśmach magnetycznych. Na taśmie takiej może zmieścić się nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Dostęp do danych zapisanych w ten sposób jest jednak bardzo trudny (czas dostępu rzędu minut ), dlatego używa się ich jedynie do archiwizacji dużych ilości danych.

8 CD-R, CD-RW (700 MB) W roku 1987 dwa wielkie przedsiębiorstwa - Philips i Sony - połączyły swoje siły w celu stworzenia kompaktowego dysku (CD). Jak głosi plotka rozmiar ten wybrano dlatego ,że właśnie na takim dysku można było zmieścić Dziewiątą Symfonię Beethovena. Warstwa metaliczna jest tą warstwą z której napęd CD-ROM odczytuje informacje. CD-R, -płyta jednorazowego nagrania, CD-RW płyta wielorazowego nagrania

9 DVD-R (4,7GB) Prowadzono badania nad zwiększeniem pojemności CD-ROM do wielu GB, poprzez tworzenie dysków o wielowarstwowych powierzchniach i przez wykorzystanie obu ich stron, co doprowadziło do pojawienia się w 1997 roku dysków i czytników DVD. Dane zapisywane są na nim w taki sam sposób, przy czym rowki na płycie są dwukrotnie mniejsze.

10 Dysk twardy (kilkaset GB) HDD (Hard Disc Driver)
Jednym z pierwszych modeli był Segate ST-506 o pojemności 5 MB. Jest to urządzenie pamięciowe, będące zwykle sztywnym, metalowym dyskiem, pokrytym materiałem magnetycznym. HDD jest montowany na stałe w obudowie, lub w postaci wymiennego modułu.

11

12 Pamięć typu FLASH Rozwojowi techniki komputerowej i elektronicznej, towarzyszy bardzo dynamiczny w ostatnich latach rozwój urządzeń przenośnych, jak palmtopy, odtwarzacze MP3, aparaty cyfrowe czy nawet nowoczesne telefony komórkowe.

13 HD-DVD (15-60 GB) HD DVD (z ang. High Definition DVD) – nowy format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech. Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

14 BLU-RAY ( GB) Blu-ray – nowy, konkurencyjny dla HD DVD format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

15 Pamięci holograficzne
Odznaczają się ogromną ilością pamięci. W krysztale lasery zapisują elektroniczne wzorce jako strony. Na niewielkim obszarze przechowuje się tryliony bitów, co odpowiada terabajtom pamięci. Wszystkie dane zawarte na jednej stronie są udostępniane równocześnie – co daje bardzo szybki dostęp do danych. Hologramy są również o wiele bardziej odporne na defekty niż poprzednie nośniki. Dane są zapisywane przy użyciu zielonego promienia laserowego, do odczytu służy światło czerwonego lasera.


Pobierz ppt "Rodzaje komputerowych nośników danych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google