Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje komputerowych nośników danych Autor: Piotr Dobiecki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje komputerowych nośników danych Autor: Piotr Dobiecki."— Zapis prezentacji:

1

2 Rodzaje komputerowych nośników danych Autor: Piotr Dobiecki

3 Nośnik danych to przedmiot lub urządzenie, służące do przechowywania informacji.

4 Karta perforowana Zapis dokonywany jest przez wykonanie odpowiedniego ustawienia dziurek według zasad określonych kodem dziurkowania.

5 Taśma perforowana Papierowa, o szerokości mniejszej niż 1 cal, przeznaczona do zapisywania na niej informacji w postaci kombinacji dziurek, stosowana jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. jako jeden z nośników informacji komputerowej.

6 Taśma magnetyczna taśma służąca do przechowywania informacji pod postacią zmian stanu namagnesowania. Wadą jest długi czas dostępu do danych.

7 Dyskietka ma postać elastycznego, magnetycznego krążka wewnątrz plastikowej obudowy. Dane są zapisywane magnetycznie na jednej lub obu jej stronach. Dyskietki zostały wynalezione w 1971 roku przez firmę IBM. 8 cali, (240 KB) 5,25 cala (1,2 MB) 3,5 calowe (1,44 MB)

8 Streamer urządzenie służące do zapisu danych komputerowych na taśmach magnetycznych. Na taśmie takiej może zmieścić się nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Dostęp do danych zapisanych w ten sposób jest jednak bardzo trudny (czas dostępu rzędu minut ), dlatego używa się ich jedynie do archiwizacji dużych ilości danych.

9 CD-R, CD-RW (700 MB) W roku 1987 dwa wielkie przedsiębiorstwa - Philips i Sony - połączyły swoje siły w celu stworzenia kompaktowego dysku (CD). Jak głosi plotka rozmiar ten wybrano dlatego,że właśnie na takim dysku można było zmieścić Dziewiątą Symfonię Beethovena. Warstwa metaliczna jest tą warstwą z której napęd CD-ROM odczytuje informacje. CD-R, -płyta jednorazowego nagrania, CD-RW płyta wielorazowego nagrania

10 DVD-R (4,7GB) Prowadzono badania nad zwiększeniem pojemności CD-ROM do wielu GB, poprzez tworzenie dysków o wielowarstwowych powierzchniach i przez wykorzystanie obu ich stron, co doprowadziło do pojawienia się w 1997 roku dysków i czytników DVD. Dane zapisywane są na nim w taki sam sposób, przy czym rowki na płycie są dwukrotnie mniejsze.

11 Dysk twardy (kilkaset GB) HDD (Hard Disc Driver) Jednym z pierwszych modeli był Segate ST-506 o pojemności 5 MB. Jest to urządzenie pamięciowe, będące zwykle sztywnym, metalowym dyskiem, pokrytym materiałem magnetycznym. HDD jest montowany na stałe w obudowie, lub w postaci wymiennego modułu.

12

13 Pamięć typu FLASH Rozwojowi techniki komputerowej i elektronicznej, towarzyszy bardzo dynamiczny w ostatnich latach rozwój urządzeń przenośnych, jak palmtopy, odtwarzacze MP3, aparaty cyfrowe czy nawet nowoczesne telefony komórkowe.

14 HD-DVD (15-60 GB) HD DVD (z ang. High Definition DVD) – nowy format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech. Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

15 BLU-RAY (25-100 GB) Blu-ray – nowy, konkurencyjny dla HD DVD format zapisu optycznego, opracowany przez Blu- ray Disc Association (BDA). Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

16 Pamięci holograficzne Odznaczają się ogromną ilością pamięci. W krysztale lasery zapisują elektroniczne wzorce jako strony. Na niewielkim obszarze przechowuje się tryliony bitów, co odpowiada terabajtom pamięci. Wszystkie dane zawarte na jednej stronie są udostępniane równocześnie – co daje bardzo szybki dostęp do danych. Hologramy są również o wiele bardziej odporne na defekty niż poprzednie nośniki. Dane są zapisywane przy użyciu zielonego promienia laserowego, do odczytu służy światło czerwonego lasera.


Pobierz ppt "Rodzaje komputerowych nośników danych Autor: Piotr Dobiecki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google