Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego ciała stałe i ciecze nie rozpadają się? Zjawisko napięcia powierzchniowego. Siły spójności i siły przylegania Rola mydła i detergentów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego ciała stałe i ciecze nie rozpadają się? Zjawisko napięcia powierzchniowego. Siły spójności i siły przylegania Rola mydła i detergentów."— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego ciała stałe i ciecze nie rozpadają się? Zjawisko napięcia powierzchniowego. Siły spójności i siły przylegania Rola mydła i detergentów.

2 Cel: Badamy, jak duże są siły międzycząsteczkowe.

3 Siły międzycząsteczkowe Między cząsteczkami działają siły wzajemnego przyciągania. Każda cząsteczka przyciąga sąsiednie cząsteczki i sama jest przez nie przyciągana. Siły wzajemnego przyciągania występują jedynie przy bardzo małych odległościach między cząsteczkami takie siły nazywamy siłami międzycząsteczkowymi.

4 Siły międzycząsteczkowe Siły międzycząsteczkowe, działające między cząsteczkami tego samego rodzaju nazywają się siłami spójności.

5 Siły międzycząsteczkowe Siły, działające między cząsteczkami różnych ciał, nazywają się siłami przylegania. Menisk wypukły Menisk wklęsły

6 Zjawisko włoskowatości jest przyczyną wznoszenia się wody w wąskich rurkach tzw. naczyniach włoskowatych.

7 Napięcie powierzchniowe Napięcie powierzchniowe to zjawisko powstawania błonki na powierzchni cieczy wskutek działania sił przyciągania między cząsteczkami.

8 Napięcie powierzchniowe

9 Siła napięcia powierzchniowego

10 Detergenty Detergenty zmniejszają siły międzycząsteczkowe, ułatwiając zmywanie naczyń i pranie.

11 Doświadczenie: Badamy siły napięcia powierzchniowego. Ile kropli wody można nanieść na monetę jednogroszową tak, by woda z niej nie spływała?

12 Zadanie 2, 3, 4 str. 111 Zadanie domowe


Pobierz ppt "Dlaczego ciała stałe i ciecze nie rozpadają się? Zjawisko napięcia powierzchniowego. Siły spójności i siły przylegania Rola mydła i detergentów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google