Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWSTANIE WARSZAWSKIE"— Zapis prezentacji:

1 POWSTANIE WARSZAWSKIE
Projekt i wykonanie: Łukasz Cioch

2 Co to jest? Powstanie warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza", połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zakończyło się kapitulacją oddziałów powstańczych.

3 Co to jest? c.d. Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego.

4 Losy powstania Powstanie rozpoczęło się 1. sierpnia o 17.00, tzw. godzinie „W”. Przyjęło się powszechnie uważać, że powstanie trwało 63 dni, tzn. do 2 października, kiedy to nastąpiło przerwanie walk. Jednak decyzja o zawieszeniu broni została oficjalnie podpisana dopiero dzień później. Można mówić również o 66 dniach, gdyż do 5 października trwało wychodzenie z miasta do niewoli zwartych oddziałów powstańczych, a w czasie tych trzech ostatnich dni nadal działało powstańcze dowództwo wydające rozkazy do swoich żołnierzy.

5 Losy powstania c.d. W dniu wybuchu powstania warszawskiego SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy Podczas walk zburzonych zostało około 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu, w wyniku celowego burzenia i palenia miasta przez niemieckie oddziały niszczycielskie, dalsze 35%. Wobec zniszczenia około 10% zabudowy w obronie miasta we wrześniu 1939 roku i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim, pod koniec wojny około 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny.

6 Powstanie w liczbach Siły: Niemcy: 25 000 żołnierzy
Polacy: żołnierzy Straty: Niemcy: zabitych, 9 000 zaginionych Polacy: zabitych żołnierzy, 120 tys tys. cywilów zaginionych jeńców wojennych

7 Jednostki polskie Oddziały Kedywu podporządkowane dowództwu okręgu warszawskiego: Zgrupowanie pułku Baszta Zgrupowanie Radosław Oddział Leśnik Batalion Chrobry II Oddziały okręgu warszawskiego AK Grupa Warszawa Północ - Wachnowski Grupa Śródmieście Północ – Radwan Grupa Śródmieście Południe – Sławbor Obwód Żywiciel

8 DOWÓDCY POWSTANIA

9 Tadeusz Bór-Komorowski
Tadeusz Bór-Komorowski ps. "Bór", "Znicz", "Lawina" (ur. 1 czerwca 1895 w Chorobrowie w pow. Brzeżany, zm. 24 sierpnia 1966 w Buckley w Anglii) – generał dywizji Wojska Polskiego, dowódca Armii Krajowej.

10 Tadeusz Pełczyński Pełczyński urodził się 14 lutego 1892 w Warszawie, zmarł 3 stycznia 1985 w Wielkiej Brytanii. Podczas powstania warszawskiego był zastępcą komendanta głównego Armii Krajowej.

11 Antoni Chruściel W powstaniu warszawskim był faktycznym dowódcą całości sił powstańczych. Od 20 września 1944 dowodził Warszawskim Korpusem AK. Za udział w powstaniu awansowany rozkazem gen. Kazimierza Sosnkowskiego do stopnia generała brygady. Po kapitulacji powstania w oflagu Langwasser, a następnie w oflagu Colditz, gdzie doczekał końca wojny.

12 1 sierpnia 1944 r. godzina "W" (17:00). Patrol por."Agatona" z batalionu "Pięść".

13 Biuletyn Informacyjny z 2 sierpnia 1944

14 Żołnierze i łączniczki AK

15 Zawiszacy - harcerska poczta polowa 1944

16 Walki uliczne w okolicach ul. Bielańskiej

17 Ostrzał Warszawy pociskami rakietowymi wystrzeliwanymi z działa samobieżnego SturmTiger

18 Kapitulacja. Warszawa - Plac Politechniki, 5 października 1944

19 Spaleni żywcem ludzie

20 Powstańcza mogiła na Czerniakowie

21 Warszawa w styczniu miasto zniszczone z premedytacją na rozkaz Hitlera po kapitulacji, przy milczącej zgodzie Stalina.

22 KONIEC


Pobierz ppt "POWSTANIE WARSZAWSKIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google