Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ku wolności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ku wolności."— Zapis prezentacji:

1 Ku wolności

2 Ku wolności „Fascynujący są bohaterowie i szaleńcy, bo oni nie boją się ani żyć, ani umierać. I bohaterowie i szaleńcy nie zważają na niebezpieczeństwa, nawet gdyby cały świat ostrzegał ich, żeby nie szli dalej, oni i tak nie posłuchaliby nikogo…” Paulo Coelho

3 Ku wolności Po co tu jesteśmy?
Bo możemy dowiedzieć się więcej o sobie? Bo możemy odejść od codzienności? Bo możemy nabrać sił? Bo możemy wspólnie pobyć, pośmiać się i poczuć ducha wspólnoty? Bo….?

4 Ku wolności To kilka powodów. Ale o czym one nam mówią? Co zawierają w sobie za informację? Szukamy…życie to poszukiwanie. Szukamy lepszych rozwiązań, spotkań, lepszego czasu. Szukamy odpowiedzi, podpowiedzi. Dlaczego? Bo czujemy się wciąż w DRODZE. Jeśli ktoś jest w drodze, to znaczy że jeszcze nie dotarł do celu. A jeśli nie dotarł do celu to nie osiągnął pełni. Jeśli nie osiągnął pełni to POSIADA OGRANICZENIA.

5 Ku wolności Spojrzymy tutaj na nasze ograniczenia właśnie w takim kontekście: BOHATERSTWO

6 Ku wolności Ograniczenia- czym są naprawdę? Bohaterstwem?
Co to jest bohaterstwo? Pokonywanie samego siebie? Akceptacja sytuacji życiowej po to by szukać lepszych wyjść? Bycie dobrym dla siebie i innych? Umiejętność poświęcenia się dla drugich? Odwaga samotności, która może człowieka zahartować na stal? Odwaga bycia sobą pomimo ocen świata? Nonkonformizm? Czy bohaterstwem nie jest stawianie czoła każdemu kolejnemu dniowi z jego niepewnością i nieprzewidywalnością? Czy wreszcie nie jest bohaterstwem życie z człowiekiem którego kochamy, o którego boimy się i troszczymy? Czy nie jest bohaterstwem pozwolenie na miłość komuś, kogo i tak kiedyś utracimy…?

7 Ku wolności „Wasza wzajemna słabość stanowi jednocześnie oparcie, które was podtrzymuje podobnie, jak podtrzymuje się domek z kart opartych wzajemnie o siebie…” Josemaria Escriva

8 Ku wolności SZALEŃSTWO

9 Ku wolności Czy aby na pewno? Czym jest naprawdę szaleństwo?
Czy człowiek szalony to ten, który zimą kąpie się w jeziorze? Czy może geniusz ze schizofrenią, którego wrażliwość tak przerosła, że własny świat stał się bezpieczniejszy od bólu życia? A może człowiek w depresji, na którą zapadł bo widział i czuł więcej niż inni? A nerwica? Ten sposób na przerażenie który sprawia, że prościej bać się pająka niż każdego nadchodzącego dnia? W piosence SDM jest tekst, o tym że szpitale psychiatryczne są pełne zapoznanych geniuszy…ciekawe. Czy człowiek, który zapomina że jest już zima i wybiega w krótkich spodniach na zewnątrz, bo pracuje nad wynalazkiem to wariat? Czy dziecko ratujące psa na ruchliwej ulicy jest nienormalne? Czy ktoś kto rezygnuje z przyjemności w imię MIŁOŚCI to idiota?

10 Ku wolności Ale pomiędzy wszystkim istnieje granica- pomiędzy zdrowiem a chorobą, radością a cierpieniem, przyjemnością i bólem. Bohaterstwem i szaleństwem…

11 Ku wolności Ta granica, gdy zostanie przekroczona doprowadza do SZALEŃSTWA PRAWDZIWEGO. DO BRAKU WOLNOŚCI… PRAWDZIWE SZALEŃSTO TO ZNIEWOLENIE.

12 Ku wolności Brak wolności to zamknięcie.
Najpierw na innych potem na samego siebie. Później na resztę świata. Na życie. Brak wolności to nie słabość, bo słabość prowadzi do rozwoju, świadomości, sprawia, że poszukujemy nowych wyjść. Słabość wreszcie- to moc mądrości o nas samych, bo jak „słaby” Dawid może nam pomóc zwyciężyć „silnego” Goliata. Brak wolności, to więzienie z żelaznymi kratami naszych destrukcji.

13 Ku wolności Kiedy pozbawiamy się wolności?
Gdy odchodzimy od wartości i ideałów Gdy poszukujemy tylko przyjemności i ulgi (nałogi, zniewolenia, upodlenie) Gdy zwycięża w nas egoizm Gdy zwycięża w nas strach i nie podążamy naprzód Gdy się poddajemy naszej ludzkiej kondycji i przestajemy marzyć Gdy myślimy, że znamy naszą przyszłość i nie wierzymy, że jeszcze wszystko może się zdarzyć Gdy widzimy tylko zło w nas i innych Gdy własną wolność zaprzedajemy we władanie naszych instynktów i tylko naszej woli (eksperyment więzienny)


Pobierz ppt "Ku wolności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google