Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrzeże Kości Słoniowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrzeże Kości Słoniowej"— Zapis prezentacji:

1 Wybrzeże Kości Słoniowej
„I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Wybrzeże Kości Słoniowej 6 czerwca 2011r.

2 Wybrzeże Kości Słoniowej
Flaga Godło

3 STOLICA : Jamusukro POWIERZCHNIA : km² LICZBA LUDNOŚCI (2008rok): GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA : 57 osób/km² JEDNOSTKA MONETARNA: frank RELIGIE : Islam – 38,6% Animizm - 29,1% Katolicyzm -15,2% Protestantyzm - 16,6% Świadkowie Jehowy – 0,5%

4 Jak powstała nazwa państwa?
Państwo wzięło nazwę od nazwy części wybrzeża Zatoki Gwinejskiej, skąd francuscy handlarze wywozili w XVII wieku kość słoniową.

5 Jamusukro – Stolica Wybrzeża Kości Słoniowej

6 Ciekawostki z Wybrzeża Kości Słoniowej
Powierzchnia w większej części wyżynno-górzysta. Większość mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej uprawia ziemię, kraj ten jest największym producentem kakao na świecie. Zagrożeniem dla wspaniałej fauny i flory jest ekspansja obszarów rolniczych. Pierwotne lasy tropikalne wykarczowano pod uprawę kakaowca, kawowca, bawełny, bananów i ananasów. Surowce naturalne: rudy manganu, diamenty. Używa się tam także takich języków jak: djula, kwa, gur, mande. Ma na swoim terenie bardzo wiele rzek, główne rzeki: Bandama, Komoé, Sassandra. Kraj uzyskał niepodległość w 1960r.

7 Na południu klimat jest wybitnie wilgotny z opadami całorocznymi .
W kraju tym pozostającym pod silnym wpływem zwyczajów i języka francuskiego, żyje, obok licznych plemion afrykańskich, wielu osadników europejskich. Od XV do XIX wieku Wybrzeże Kości Słoniowej przyciągało Europejczyków perspektywą zysków z handlu kością słoniową i niewolnikami. U schyłku tego okresu opanowała je Francja. Nimba (1752 m) to góra na granicy Wybrzeża Kości Słoniowej i Gwinei. Na południu klimat jest wybitnie wilgotny z opadami całorocznymi . Na pozostałym obszarze klimat podrównikowy. W południowej części znajduje się nizina nadbrzeżna Wybrzeże jest słabo rozczłonkowane, na zachodzie skaliste, na wschodzie płaskie z licznymi mierzejami i lagunami. Na południu w porze suchej wieje wiatr który zwie sie harmattan.

8 Rzeka Bandama- rzeka w południowej części Wybrzeża Kości Słoniowej (dł
Rzeka Bandama- rzeka w południowej części Wybrzeża Kości Słoniowej (dł. 700km)

9 Ananas Ananas - rodzaj roślin zielnych z rodziny bromeliowatych. W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Południowej Ananas to także potocznie nazwa owocostanu ananasa jadalnego. Duży, soczysty owocostan wyrasta na szczycie krótkiej łodygi wyrastającej z rozety kolczastych liści. Obok możemy zobaczyć plantacje ananasów.

10 Pasożytka Pasożytka – gatunek średniej wielkości ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Szczegółowe informacje dotyczące jej życia nie są jeszcze znane. Pasożytki mierzą 35–40 cm a masa ciała wynosi 434 do 630 g. Skrzydło ma 160–176 mm, długość dzioba wynosi 33 mm, stępu 33 mm

11 Safo długosterny Safo długosterny – gatunek ptaka z rodziny kolibrów.
Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Sappho.

12 Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro - największy kościół na świecie i najwyższy w Afryce.

13 Wnętrze bazyliki

14 Została zbudowana w ciągu trzech lat, pomiędzy 1985 a 1989
Została zbudowana w ciągu trzech lat, pomiędzy 1985 a Koszty jej budowy wyniosły 300 milionów dolarów. Projekt był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Watykanie. Kamień węgielny położono 10 sierpnia 1985, a poświęcona została września 1990 przez papieża Jana Pawła II. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to największy kościół świata. Jego całkowita powierzchnia wynosi 30 tys. m². Głównym architektem bazyliki był Pierre Fakhoury. Zaprojektowana przez niego kopuła jest nieznacznie mniejsza od tej na Bazylice św. Piotra w Watykanie, ale ma większy krzyż. Bazylika jest wysoka na 158 m. Zbudowana została z włoskiego marmuru i ozdobiona współczesnymi witrażami pochodzącymi z Francji. W kościele znajduje się wiele kolumn w różnych stylach. W bazylice jest 7 tys. miejsc siedzących, a docelowo zmieści się 11 tys. ludzi. Obok świątyni znajdują się 2 budowle (identyczne). W jednej z nich mieści się plebania, a druga to willa papieska, w której jeden raz gościł papież Jan Paweł II.

15 Misje - Wybrzeże Kości Słoniowej

16 Dom jednego z mieszkańców

17 Misjonarze Klaretyni z Polskiej Prowincji pracują na Wybrzeżu Kości Słoniowej od 1990r.
Misjonarze pracują w Vridi Cite (dzielnica Abidjanu) oraz Soubre (miejscowość położona w poł. – zach. części kraju) pośród bardzo biednej ludności, borykającej się na co dzień z brakiem wody, żywności, opieki lekarskiej. Dzięki pomocy ludzi o dobrym sercu, misjonarze wybudowali studnie, budynki, w których mieszczą się sale lekcyjne, kościoły, punkty sanitarne.

18 Budowa Kościoła w Abudjanie

19 Modlitwa dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Wybrzeże Kości Słoniowej-kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "Wybrzeże Kości Słoniowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google