Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lego Mindstorm NXT Grzegorz Cyganiuk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lego Mindstorm NXT Grzegorz Cyganiuk."— Zapis prezentacji:

1 Lego Mindstorm NXT Grzegorz Cyganiuk

2 Czym jest lego mindstorms NXT?
LEGO Mindstorms NXT jest najnowszym zestawem z serii LEGO MindStorms. Zawiera on standardowe elementy LEGO (podstawowe klocki konstrukcyjne, łączniki, osie, koła) oraz szereg dodatkowych elementów pozwalających na zbudowanie robota oraz komunikowanie sie konstrukcji z otoczeniem. W zestawie NXT znajdują sie aż 4 czujniki i 3 silniki.

3 Twórcy robotów Pomysł budowy robotów z klocków LEGO powstał na Massachusetts Institute of Technology (MIT USA), wyższej uczelni technicznej

4 Części robotów NXT

5 1. Kostka BRICK 32-bitowy procesor wyposażony w 4 wejścia i 3 wyjścia, mikrokomputer jest mózgiem konstrukcji, to on zbiera informacje z czujników i steruje silnikami.

6 2. Czujnik dotyku Możemy za jego pomocą wykrywać uderzenia z przeszkodami, oceniać obecność przedmiotów w określonym położeniu lub po prostu traktować jako dodatkowy przycisk funkcyjny. Czujnik reaguje na trzy podstawowe typy zachowań: wciśnięcie, wyciśnięcie oraz szybkie naciśniecie i puszczenie.

7 3. Czujnik dźwięku Jest to prosty mikrofon, który pozwala na analizowanie określenie poziomu dźwięku dochodzącego do robota. Dzięki niemu robot może na przykład reagować na głośne i ciche mówienie różną szybkością ruchu.

8 4. Czujnik światła Czujnik pozwala na rozróżnianie kilkunastu barw podstawowych. Czujnik jest też odporny na zmiany oświetlenia zewnętrznego.

9 5. Dalmierz ultradźwiękowy
Dalmierz ultradźwiękowy pozwala na określenie odległości (z dokładnością do 1 cm) od przeszkody na podstawie pomiaru czasu propagacji w przestrzeni nadawanych paczek fal ultradźwiękowych (podobnie jak robią to nietoperze). Fale te są niesłyszalne dla człowieka, ale zachowują się podobnie jak fale dźwiękowe tzn. odbijają od przeszkód.

10 6. Serwomotory To napęd dla konstrukcji, działają bez zarzutu oraz wyposażone są w czujniki położenia kątowego, oraz możliwość programowej regulacji ich prędkości i rodzaju hamowania.

11 7. Czujnik obrotu Ściśle rzecz ujmując, nie jest to oddzielny czujnik, a część składowa każdego z trzech serwomotorów. Ma on postać prostego enkodera, stosowanego np. w myszkach komputerowych, a służącego do badania kąta obrotu wału silnika.

12 Po co stworzono te roboty?
Bardzo szybko został zaadaptowany przez wiele szkół i uczelni na świecie jako doskonały materiał dydaktyczny do nauki podstaw programowania.

13 Wykonał Grzegorz Cyganiuk


Pobierz ppt "Lego Mindstorm NXT Grzegorz Cyganiuk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google