Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hiszpania ,, Dlaczego tysiące turystów każdego roku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hiszpania ,, Dlaczego tysiące turystów każdego roku"— Zapis prezentacji:

1 Hiszpania ,, Dlaczego tysiące turystów każdego roku
Odwiedzają kraje Europy Śródziemnomorskiej’’ Hiszpania

2 HERB I FLAGA HISZPANII

3 Hiszpania jest położona na Półwyspie Iberyjskim
Hiszpania jest położona na Półwyspie Iberyjskim. Od zachodu graniczy z Portugalią, a od wschodu, poprzez pasma Pirenejów, z Francją. Na południu graniczy z niewielkim terytorium brytyjskim, Gibraltarem. Hiszpania to znacznie więcej, niż kojarzone z nią corrida, tancerze flamenco, czy też zatłoczone plaże. Hiszpania to imponujący i zróżnicowany kraj, którego północne krańce, bogate w zielone wzgórza, przypominają Irlandię, a południowe regiony pozwalają poczuć atmosferę marokańskich krajobrazów i architektury.

4 KLIMAT Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie.

5 Mariano Rajoy hiszpański Język urzędowy Madryt Stolica
Głowa państwa król Jan Karol I następca tronu książę Filip Burbon Szef rządu premier José Luis Rodríguez Zapatero Powierzchnia • całkowita  • wody śródlądowe Premier km² 1,04% Mariano Rajoy Liczba ludności (2009)  • całkowita   • gęstość zaludnienia 27. na świecie ,40 osób/km² Jednotka monetarna 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €) Religia dominująca Katolicyzm Strefa czasowa UTC +1 – zima UTC +2 – lato Domena internetowa .es Kod samochodowy E Kod telefoniczny +34

6 Północno-zachodnie wybrzeża Hiszpanii są silnie rozczłonkowane
przez głębokie zatoki (wybrzeża riasowe), a pozostałe są wyrównane i odznaczają się wysokimi walorami krajobrazowymi i klimatycznymi (Costa del Sol, Costa Brava). Wnętrze kraju zajmuje Meseta (zespół wyżyn i płaskowyżów o wysokości m n.p.m.). Pasma Gór Kastylijskich dzielą Mesetę na Starą i Nową Kastylię. Mesetę od północy otaczają Góry Kantabryjskie, od północnego wschodu Góry Iberyjskie, a od południa góry Sierra Morena stanowiące podniesioną krawędź płaskowyżu. Na krańcach półwyspu ciągną się łańcuchy młodych gór trzeciorzędowych typu alpejskiego – na północo –wschodzie Pireneje (Pico de Aneto 3404 m n.p.m.), a na południu Góry Betyckie (Mulhacen 3478 m n.p.m.). Niziny leżą na zewnątrz gór otaczających Mesetę i związane są z dolinami dwóch największych rzek – Ebro (Kotlina Aragońska) i Gwadalkiwiru ( Nizina Andaluzyjska).

7 Wyspy Kanaryjskie Wyspy Kanaryjskie to strzał w dziesiątkę przy planowaniu wakacji i wczasów. Tutaj spędzisz fantastyczne rodzinne wakacje jak niezapomniane wczasy we dwoje. Każda z wysp archipelagu ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Wspólną cechą łączącą je wszystkie są niezwykle przyjaźni ludzie je zamieszkujący. Rezerwuj teraz i nie przegap swoich wczasów na Wyspach Kanaryjskich. Najbogatsza w Polsce oferta na Wyspy kanaryjskie to doskonałe miejsce na wypoczynek całoroczny. Piękne plaże, wulkaniczne krajobrazy, różnorodność i doskonały sprzyjający całorocznemu wypoczynkowi klimat – oto, czym Wyspy Kanaryjskie wabią turystów z całego świata.

8 Turystów do Hiszpanie przyciąga nie tylko możliwości atrakcyjnego wypoczynku, ale i zwiedzania. W Hiszpanii są dziesiątki miejscowości niezwykłej urody, pełne budowli i pamiątek przeszłości od czasów prehistorycznych. Zabytki najwyższej klasy, w tym także wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Ludzkości UNESCO, liczone są w setkach (m.in. ponad 2000 zachowanych zamków obronnych). Wśród nich wymienić trzeba unikalne w skali światowej zespoły staromiejskie: Burgos, Granada, Kordowa, Salamanka, Santiago de Compostella, Sevilla czy Toledo. To w tym kraju znajduje się najwspanialszy, a zarazem jedyny w świecie zachowany w nienaruszonej formie pałac arabski - średniowieczny zespół architektoniczny Czerwony Zamek Al-Qalat al-Hamra, po hiszpańsku Alhambra, w Granadzie. Również - Mezquita w Kordobie, wielki, o pow. 2,3 hektara meczet Omajjadów z VIII-XI w., przebudowany w XV w. na katedrę. A także dostojne, budowane w różnych stylach katedry i klasztory (jedna z najpiękniejszych w Europie gotycka katedra w Burgos, sławna romańska katedra w Santiago de Compostella czy olśniewająca, monumentalna katedra w Sewilli, z grobowcem Kolumba).

9 Uczta dla oczu i niezwykłe przeżycia estetyczne czekają w Hiszpanii na miłośników sztuki, zwłaszcza malarstwa, ale także grafiki, rzeźby, tkanin, ceramiki artystycznej itp. Muzeum Prado w Madrycie - to jedna z najbogatszych galerii sztuki na świecie. A przecież interesujące zbiory są także w wielu innych miejscowościach, chociażby w królewskim pałacu-klasztorze Escorial pod Madrytem, w Toledo, w licznych skarbcach katedralnych i klasztornych czy Muzeum Picassa w Barcelonie.

10 Amatorzy wypoczynku nad morzem i uprawiania sportów wodnych znajdą w Hiszpanii znakomite warunki: ponad 300 słonecznych dni w roku i przeciętne temperatury pomiędzy 18 a 30 st. C. Na wschodzie i na południu kraj ten oblewają wody Morza Śródziemnego, na północy - Morza Kantabryjskiego, na zachodzie i na południu - Oceanu Atlantyckiego.

11 Amatorzy turystyki górskiej i dzikich krajobrazów mogą wybrać się w liczne masywy i łańcuchy górskie. Najważniejsze są Pireneje, oddzielające Półwysep Iberyjski od Francji i reszty kontynentu, z najwyższym szczytem Aneto, m n.p.m. Pozostałe to m.in. Góry Kantabryjskie, Góry Iberyjskie i Góry Kastylijskie - Kordyliera Centralna (wszystkie ze szczytami powyżej 2 tys. m n.p.m.). Na południu kraju rozciągają się Góry Betyckie, z najwyższym szczytem Hiszpanii kontynentalnej Mulhacen, 3478 m n.p.m. Najwyższy szczyt kraju - czynny wulkan Pico de Teide, 3718 m n.p.m., znajduje się na wyspie Teneryfa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. W Hiszpanii uprawiać można także żeglarstwo, sporty lotnicze, jeździectwo, grać w tenisa, golfa, piłkę baskijską, łowić ryby, polować.

12 Katalonia jest największym okręgiem turystycznym w Hiszpanii
Katalonia jest największym okręgiem turystycznym w Hiszpanii. Jej powierzchnia to ponad 30 tys. km. kw. Obszar ten ma mieszkańców. Jest to także największy hiszpański okręg przemysłowy. Stolicą Katalonii jest Barcelona. Miasto należy do portów śródziemnomorskich o największym znaczeniu, posiada także wiele cennych zabytków, w tym szczególnie wartą uwagi Dzielnicę Gotycką. Katalonia warta jest odwiedzenia z uwagi na ciekawe zabytki. Klasztor benedyktynów w Monteserrat jest zabytkiem klasy zerowej - posiada dużą kolekcję rzeźb i obrazów. Godne uwagi jest też jedno z najstarszych miast i jednocześnie zaliczające się do grona najpiękniejszych - Girona. Także bogate w zabytki jest grecko-rzymskie miasto Empurias. Jeśli ktoś chciałby odwiedzić rodzinne miasto Salvadora Dali - to powinien udać się do Figueres. Mieści się tu muzeum, w którym zgromadzono wiele jego dzieł zaliczanych do największych.

13 KUCHNIA Uchodzi za najprzedniejszą sztukę kulinarną w całej Hiszpanii. Obfituje w ryby i owoce morza, największą sławę zyskały sobie jednak typowe dla San Sebastián pintxos - drobne, eleganckie i kolorowe przekąski zawierające w sobie wszystko, co kucharzom może przyjść do głowy, od warzyw i past, poprzez jajka, wędliny, ryby, aż po małże i ośmiornice. Popijać je można mocnym wytrawnym winem txacoli.

14 Miasta Hiszpanii Alicante

15 Alicante stanowi jedno z centrów wypoczynku letniego na Costa Blanca, a pobliska plaża w San Juan de Alicante uważana jest za ulubioną plażę mieszkańców Madrytu. W Alicante można jednak spotkać także cudzoziemców: Brytyjczyków, Francuzów, Kolumbijczyków, Marokańczyków, Algierczyków i wielu innych. Do plaży w San Juan można się dostać tramwajem miejskim FGV. Plaża jest czysta i zadbana, wyposażona m.in. w bezpłatne urządzenia do gimnastyki. Architekturę miasta stanowi połączenie pięknych uliczek starego rynku (Casco Antiguo) z dobrze utrzymaną infrastrukturą z lat siedemdziesiątych. Miasto nie jest zdominowane przez turystykę masową, a architektura nie została zdominowana przez wieżowce, jak w pobliskich Benidormie czy Torrevieja.

16 Barcelona

17 Bilbao

18 Caceres

19 Gijón

20 Granada, Alhambra

21 Kordoba

22 Las Palmas de Gran Canaria

23 Las Palmas de Gran Canaria jest miastem leżącym na Wyspach Kanaryjskich przynależącym do prowincji Las Palmas. Jest ono położone na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria. Jest stolicą wyspy a zarazem stolicą Autonomii Kanaryjskiej, wspólnie z miastem Santa Cruz de Tenerife.

24 Madryt

25 Madryt ma ponad 40 parków i ogrodów
Madryt ma ponad 40 parków i ogrodów. Na uwagę zasługują zwłaszcza: ogród botaniczny (założony w 1781 r.) i parki położone nad brzegami rzeki Manzanares na zachodzie i w okolicach Prado na wschodzie. Wielką atrakcją turystyczną jest też świątynia Deboda. staroegipska budowla sprowadzona w czasach budowy tamy asuańskiej i pieczołowicie odtworzona w pobliżu Rosales. Rozciąga się z niej widok na całe miasto.

26 Malaga

27 Murcja

28 Palma de Mallorca

29 Santiago de Compostela

30 Saragossa

31 Saragossa – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 700 tysięcy mieszkańców (2010), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa. Ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy, kulturalny i turystyczny.

32 Segowia

33 Sewilla

34 Toledo

35 Valladolid

36 Vigo

37 Walencja

38 W Walencji znajduje się wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia przez turystów. Jednym z takich miejsc jest l Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50 metrowej wieży prowadzi 207 stopni. Bedąc w Walencji nie można również zapomnieć o odwiedzeniu La Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasto Sztuki i Nauki – „dzielnica przyszłości”, zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się: gmach opery/spektakli teatralno-taneczno-muzycznych, oceanarium, delfinarium, kino IMAX/planetarium, muzeum nauki, restauracje itp.

39 Pampeluna

40 Pampeluna jest stolicą Nawarry, leży w północnej Hiszpanii
Pampeluna jest stolicą Nawarry, leży w północnej Hiszpanii. To niezbyt duże około 200-tysięczne miasteczko nad rzeką Agra, w regionie o sporych różnicach temperatur. Latem można tu trafić nawet na 40 stopniowe upały, zimą na temperatury poniżej zera. Pampeluna to ważny hiszpański ośrodek akademicko-naukowy. Są tu dwa uniwersytety oraz uniwersytecka klinika. Przez miasto przebiega też tzw. Droga Św. Jakuba, czyli trasa pielgrzymek do Santiago de Compostella. W Pampelunie każdego roku odbywa się święto Sanfermines podczas którego odbywają się gonitwa byków ale również wiele innych tradycyjnych i folklorystycznym wydarzeń.

41 HISZPAŃSKIE FIESTY W ciągu całego roku prawie każdego dnia odbywa się gdzieś w Hiszpanii jakaś fiesta. Każde miasto, miasteczko lub wioska czci swojego patrona, Matkę Boska albo zmianę pory roku procesjami, korridami, odtwarzaniem dawnych bitew, pradawnymi obrządkami lub pielgrzymka do odległego sanktuarium, często połączoną z odpustem. Korrida jest widowiskiem, w którym mężczyźni (a także nieliczne kobiety) prowadzą walkę na śmierć i życie z bykiem. W tym czasie widzowie razem z matadorem przeżywają jego strach i podniecenie.

42

43 Reprezentacja Hiszpanii
KLUBY PIŁKARSKIE Real Madrid CF Hiszpańska duma piłki nożnej, klub który został założony ponad sto lat temu zdobywając wiele tytułów mistrzowskich hiszpańskiej ligi Primera División i dziewięciu pucharów ligi mistrzów, został uznany za najlepszą drużynę świata XX wieku. Stadion Realu Madryt może pomieścić osiemdziesiąt tysięcy kibiców. Reprezentacja Hiszpanii

44 STADION PIŁKARSKI REAL MADRYT

45 FC BARCELONA Hiszpański wielosekcyjny klub sportowy, istniejący od chwili założenia drużyny piłkarskiej. Założony w 1899 przez grupę Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów, z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Jego dewiza to Més que un club (pl. Więcej niż klub). Drużyna należy do najbardziej utytułowanych zespołów świata w tej dyscyplinie.

46 STADION CAMP NOU W BARCELONIE 

47 PrezentacjĘ wykonali Uczniowie Z Klasy Konrad Szewczyk Krystian Rosiński Bartosz Stawicki Michał Sypek Konrad Żak


Pobierz ppt "Hiszpania ,, Dlaczego tysiące turystów każdego roku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google