Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblijne pytania 1. Biblijne pytania 1 Czemu Biblia jest taka ważna? Tak jak jest napisane: Ani jeden nie jest sprawiedliwy, nie jest rozumiejącym,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblijne pytania 1. Biblijne pytania 1 Czemu Biblia jest taka ważna? Tak jak jest napisane: Ani jeden nie jest sprawiedliwy, nie jest rozumiejącym,"— Zapis prezentacji:

1

2 Biblijne pytania 1

3 Czemu Biblia jest taka ważna?
Tak jak jest napisane: Ani jeden nie jest sprawiedliwy, nie jest rozumiejącym, nie jest szukającym Boga. Wszyscy się odwrócili, razem zostali zmarnowani; nikt nie jest czyniącym dobroć, nie jest aż do jednego. Otwartym grobem jest ich gardło, oszukiwali swoimi językami, jad żmij przy ich wargach; ich usta są pełne klątwy i goryczy; a ich nogi skore by wylać krew; bieda i spustoszenie na ich drogach, a drogi pokoju nie poznali; bojaźń Boga nie jest naprzeciwko ich oczu (Rzymian 3,10-18; NBG) A skoro tak mówi Bóg, od Niego też musiała przyjść „Skrzynia Prawdy” – Pismo Święte - wieczne, nienaruszalne Słowo Boga, to spisane dla upadłego człowieka.

4 Więc czemu Adam nie umarł, kiedy zjadł
PAN Bóg przykazał człowiekowi, mówiąc: Możesz spożywać z każdego drzewa ogrodu; ale z drzewa Poznania Dobrego i Złego – nie będziesz z niego spożywał; bo gdy z niego spożyjesz – z pewnością umrzesz. (I Mojżesza 2,16-17; NBG) Więc czemu Adam nie umarł, kiedy zjadł z drzewa Poznania?

5 Jezus „żywych” nazywał… umarłymi.
Ależ umarł, umarł na pewno, dotknęła go śmierć duchowa (został oddzielony od Boga oraz poddany demonowi, który nazywa się Śmierć). Zaczął też płodzić potomków na swoje podobieństwo, również poddanych śmierci. Jezus „żywych” nazywał… umarłymi. Ale Jezus mu mówi: Pójdź za mną, a umarli niechaj grzebią swoich umarłych (Mateusz 8,22; NBG). I dlatego człowiek musi się narodzić na nowo!

6 Dlaczego Kain zabił Abla?
I dlaczego ofiara Abla została przyjęta przez Boga, natomiast Kaina odrzucona?

7 Z wiary Abel przyniósł znaczniejszą ofiarę w porównaniu z Kainem
Z wiary Abel przyniósł znaczniejszą ofiarę w porównaniu z Kainem. Dzięki niej zostało poświadczone, że jest sprawiedliwym, gdyż nad jego darami otrzymał świadectwo Boga. A kiedy przez nią umarł - jeszcze mówi (Hebrajczyków 11,4; NBG). Karą za grzech jest śmierć. Zaś okupem/ zadośćuczynieniem za grzech jest śmierć niewinnego stworzenia na którego ten grzech przełożono, w myśl zasady: Życie za życie. Ofiara Abla ze zwierząt poprzedza i zapowiada ofiary Prawa Mojżesza i oczywiście – Jezusa.

8 Czemu Abraham miał zabić swojego syna Ic’haka?
A po tych wypadkach stało się, że Bóg doświadczył Abrahama, mówiąc do niego: Abrahamie; a on rzekł: Oto jestem. I powiedział: Weź twego syna, twojego jedynaka, którego miłujesz - Ic'haka, idź do ziemi Moria oraz na jednej z gór, którą ci wskażę, złóż go tam jako całopalenie. (I Mojżesza 22,1-2; NBG) Czemu Abraham miał zabić swojego syna Ic’haka? Czy był to dobry uczynek?

9 Tak, dobry, a nawet doskonały; bowiem pochodzący od Boga
Tak, dobry, a nawet doskonały; bowiem pochodzący od Boga. Z wiary ten doświadczany Abraham ofiarował Izaaka, a ofiarował jedynaka kiedy otrzymał obietnice. Do niego zostało powiedziane: W Izaaku zostanie ci powołane potomstwo. Zatem wnioskował sobie, że Bóg jest zdolny też wskrzesić z martwych; i stąd go - w podobieństwie wskrzeszenia - otrzymał z powrotem. (Hebrajczyków 11,17-19; NBG). Abraham zapowiada działanie Boga, który po 2000 latach, na tym samym miejscu, złoży w ofierze Swojego Syna – Jezusa.

10 Jakie jest Imię Boga? A Bóg powiedział do Mojżesza: Ja Jestem Będący (lub: Będę, Który Będę - w języku hebrajskim nie ma czasu teraźniejszego. W Septuagincie i NT: Ja Jestem). I powiedział: Tak powiesz synom Israela: Posyła mnie do was Będący. I Bóg jeszcze powiedział do Mojżesza: Tak powiesz synom Israela: Posłał mnie do was WIEKUISTY… (tu czteroliterowy tetragram, czyli w skrócie zapisane Imię Boga, którego wymowę zaniechano i zapomniano). (II Mojżesza 3,14-15; NBG)

11 W Nowym Testamencie Pan Jezus Chrystus objawił inne Imię Boga.
Objawiłem Twoje Imię ludziom, których mi dałeś ze świata (Jan 17,6; NBG) Co to za Imię? Wyruszcie więc i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc ich w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (Mateusz 28,19; NBG) Zaś Piotr do nich powiedział: Skruszcie się i niech każdy z was da się ochrzcić dzięki Imieniu Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów, a weźmiecie dar Ducha Świętego (Dokonania 2,38; NBG). Tak, tym Imieniem jest Jezus (co znaczy: Ja Jestem Zbawia)

12 Spośród owiec ciężarnych go wyprowadził,
Czemu Biblia raz mówi o domu Jakóba, a raz o Israelu? Przecież dom Jakóba to Israel! Kiedy ustanowił świadectwo w Jakóbie i złożył naukę w Israelu, wtedy nakazał naszym ojcom, aby ją wykładali swoim dzieciom, by wiedziało to ostatnie pokolenie (Psalm 78,5-6; NBG). Spośród owiec ciężarnych go wyprowadził, aby pasterzył Jakóbowi - Jego ludowi, oraz Israelowi - Jego dziedzictwu (Psalm 78,71; NBG).

13 W Abrahamie wylały się 2 nurty: Pierwszy to Israel według ciała (dom Jakóba; korzeń), zaś drugi to Israel według Ducha (czyli właściwy Israel, latorośl). A więc został wybrany cały naród, a potem wewnątrz tego narodu dochodzi do kolejnego wyboru, czyli obdarzenia części domu Jakóba - Wiarą pochodzącą od Boga. Reszta zostaje odcięta, a na ich miejsce wszczepiani są ludzie z pogan. Razem tworzą właściwy Israel, czyli dziedzictwo Boga.

14 Czytaj Nową Biblię Gdańską Adres: http://www.biblest.com.pl
wkrótce - cdn.


Pobierz ppt "Biblijne pytania 1. Biblijne pytania 1 Czemu Biblia jest taka ważna? Tak jak jest napisane: Ani jeden nie jest sprawiedliwy, nie jest rozumiejącym,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google