Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIEŁO SZTUKI OŁTARZ GŁÓWNY Z OBRAZEM ŚW. BARTŁOMIEJA W ŁOPIENNIKU GÓRNYM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIEŁO SZTUKI OŁTARZ GŁÓWNY Z OBRAZEM ŚW. BARTŁOMIEJA W ŁOPIENNIKU GÓRNYM."— Zapis prezentacji:

1 DZIEŁO SZTUKI OŁTARZ GŁÓWNY Z OBRAZEM ŚW. BARTŁOMIEJA W ŁOPIENNIKU GÓRNYM

2 DZIEŁO SZTUKI Ołtarz w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja w Łopienniku Górnym

3 Zabytek: Ołtarz główny
Czas powstania: r. Styl: Neogotyk

4 Historia: Ołtarz wykonany w latach , według projektu rzeźbiarza Bogaczyka z Warszawy, który wykonał także 6 rzeźbionych figur znajdujących się w ołtarzu. Roboty stolarskie wykonał zapewne Jan Dankiewicz z Kraśnika, pracujący przy wyposażeniu kościoła

5 Opis Nastawa ołtarzowa drewniana, architektoniczna, nawiązująca do fasad kościołów gotyckich. Mensa ołtarzowa skrzyniowa, marmurowa. Retabulum ustawione na wysokiej predelli ozdobionej płaskorzeźbionymi płycinami wypełnionymi laskowanie. W centrum nastawy ołtarzowej okrągłe pole, w którym jest rzeźba Matki Boskiej, oraz obrazy na zasuwach (Świętych: Bartłomieja, Józefa i Antoniego, oraz Najświętszego Serca Jezusa). Po bokach na cokołach ustawione rzeźby Świętych Bartłomieja i Łukasza, ponad głowami baldachimy przechodzące w ażurowe sterczyny. Górna część ołtarza w formie dwóch ażurowych wież zwieńczonych pozłacanymi koronami oraz pinaklami. Pomiędzy wieżami ścianka parawanowa dekorowana przenikającymi się arkadkami, nad którą ustawiona jest rzeźbiarska Grupa Ukrzyżowania z modelem kościoła w tle. Dolna partia ołtarza ujęta po bokach ażurowymi uszakami, naśladującymi łuki przyporowe świątyni gotyckiej, zwieńczonymi pinaklami ozdobnymi żabkami. Poszczególne elementy architektonicznej struktury ołtarza pokryte snycerskim ornamentem o motywach wici roślinnej i wstęgowej, meandra, liści dębu i innych. Ołtarz w kolorze naturalnego drewna, część detalu pozłacana, figura Matki Boskiej polichromowana.

6 DZIEŁO SZTUKI Lokalizacja
Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja znajduje się w miejscowości Łopiennik Nadrzeczny, która jest przedstawiona na mapie.

7 DZIEŁO SZTUKI Zdjęcia KONIEC


Pobierz ppt "DZIEŁO SZTUKI OŁTARZ GŁÓWNY Z OBRAZEM ŚW. BARTŁOMIEJA W ŁOPIENNIKU GÓRNYM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google