Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

[...] to tajemnicze 3,14159... które wciska się wszystkimi drzwiami i oknami, wślizguje się przez każdy komin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "[...] to tajemnicze 3,14159... które wciska się wszystkimi drzwiami i oknami, wślizguje się przez każdy komin."— Zapis prezentacji:

1

2 [...] to tajemnicze 3,14159... które wciska się wszystkimi drzwiami i oknami, wślizguje się przez każdy komin.

3 Każde koło ukrywa pewną osobliwość, prostą, ale przez to niemal zaskakującą. Otóż w każdym kole spełniony jest jeden warunek :

4

5

6 Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Sinopsis Palmariorum Mathesos. a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. jest pierwszą literą greckiego słowa

7

8 Stała π jest fundamentalną dla opisu Wszechświata. Przy ustaleniu podstawowych relacji między tym, co okrągłe, a tym, co okrągłe nie jest, w ten lub inny sposób zawsze, w każdym zjawisku przyrodniczym, które ma coś wspólnego z kształtem, obrotem lub kołem, wyskoczy π, jak korek na powierzchnię wody.

9 Z kilku wersów Biblii można odczytać wartość π, którą Pismo Święte określa jako równą 3. Znajdziemy to w Biblii, np. Pierwszej Księdze Królewskiej (I, 7, 23): Następnie sporządził odlew morza o średnicy 10 łokci, okrągłego, o wysokości 5 łokci i obwodzie 30 łokci.

10 Około 20r.p.n.e znany rzymski architekt, inżynier wojskowy i pisarz, Marcus Pollio Vitruvius, znany dziś jako Witruwiusz, napisał monumentalny traktat w 10 księgach zatutyłowany De Architectura, gdzie użył mezopotamskiej wartości π = 25/8. Przy obliczaniu jej wartości posłużył się prawdziwym kołem z naniesioną skalą. Jednak miejsce w historii Witriuwiusz zawdzięcza nie tyle tym obliczeniom, ile rysunkowi Leonarda da Vinci odmierzającemu proporcje ludzkiego ciała i znanemu jako człowiek witruwiański.

11 L ICZBA Π WOKÓŁ NAS

12

13 Wokół π wyrósł świat marketingowy. Można spotkać koszulki z literą π, guziki, zegarki, czapki, ozdoby samochodowe i wiele innych.

14 Wisława Szymborska napisała wspaniały wiersz zatytułowany właśnie Liczba Pi, tłumaczony na wiele języków.

15

16

17

18 Wielu maniaków π traktuje poezję jako narzędzie do zapamiętania kolejnych cyfr liczby π. Każde słowo reprezentuje jedną cyfrę π oznaczającą liczbę liter w słowie. Kuć i orać 3,14 W dzień zawzięcie, 159 Bo plonów nie ma bez trudu. 263235 Złocisty szczęścia okręcie, 897 Kołyszesz. 9 Kuć. 3 My nie czekajmy cudu. 2384 Robota to potęga ludu. 6264

19 Darren Aronofsky - Pi Robert Zemeckis - Contact Douglas Adams - Autostopem przez Galaktykę Anga Lee – Życie Pi

20 Barbara GrygutisBarbara Grygutis PI Plaza Salle de PI - Palais de la découverte - Paris http://www.youtube.com/watch?v=WvUR1aH0ptA

21 Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

22 Wacław Franciszek Sierpiński ur. 14 marca 1882 w Warszawie, zm. 21 października 1969 – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Był jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej. Albert Einstein ur. 14 marca 1879 w Ulm, zm. 18 kwietnia 1955 – niemiecki fizyk, jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku

23

24


Pobierz ppt "[...] to tajemnicze 3,14159... które wciska się wszystkimi drzwiami i oknami, wślizguje się przez każdy komin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google