Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LICZBA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LICZBA."— Zapis prezentacji:

1 LICZBA

2 które wciska się wszystkimi wślizguje się przez każdy komin.
[...] to tajemnicze 3, które wciska się wszystkimi drzwiami i oknami, wślizguje się przez każdy komin. August de Morgan

3 Każde koło ukrywa pewną osobliwość, prostą, ale przez to niemal zaskakującą.
Otóż w każdym kole spełniony jest jeden warunek : = STAŁA

4 Stałą tą oznaczono

5 Wynosi ona: …...

6 Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Sinopsis Palmariorum Mathesos. a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. π jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον - perimetron, czyli obwód.

7 Liczba π to inaczej ludolfina
tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena

8 jest fundamentalną dla opisu Wszechświata.
Stała π jest fundamentalną dla opisu Wszechświata. Przy ustaleniu podstawowych relacji między tym, co okrągłe, a tym, co okrągłe nie jest, w ten lub inny sposób zawsze, w każdym zjawisku przyrodniczym, które ma coś wspólnego z kształtem, obrotem lub kołem, wyskoczy π, jak korek na powierzchnię wody.

9 Z kilku wersów Biblii można odczytać wartość π, którą Pismo Święte określa jako równą 3.
Znajdziemy to w Biblii, np. Pierwszej Księdze Królewskiej (I, 7, 23): „Następnie sporządził odlew morza o średnicy 10 łokci, okrągłego, o wysokości 5 łokci i obwodzie 30 łokci.”

10 Około 20r.p.n.e znany rzymski architekt, inżynier wojskowy i pisarz, Marcus Pollio Vitruvius, znany dziś jako Witruwiusz, napisał monumentalny traktat w 10 księgach zatutyłowany De Architectura, gdzie użył mezopotamskiej wartości π = 25/8. Przy obliczaniu jej wartości posłużył się prawdziwym kołem z naniesioną skalą. Jednak miejsce w historii Witriuwiusz zawdzięcza nie tyle tym obliczeniom, ile rysunkowi Leonarda da Vinci odmierzającemu proporcje ludzkiego ciała i znanemu jako człowiek witruwiański.

11 Liczba π wokół nas

12 Entuzjazm, pasja i autentyczny fanatyzm wobec π i jej cyfr doprowadziły do powstania terminu „pimania”, określającego obsesję obejmującą wszystko, co z tą liczbą się wiąże.

13 Wokół π wyrósł świat marketingowy
Wokół π wyrósł świat marketingowy. Można spotkać koszulki z literą π, guziki, zegarki, czapki, ozdoby samochodowe i wiele innych.

14 Wisława Szymborska napisała wspaniały wiersz zatytułowany właśnie „Liczba Pi”, tłumaczony na wiele języków.

15 Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem osiem dziewięć obliczeniem siedem dziewięć wyobraźnią, a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem cztery sześć do czegokolwiek dwa sześć cztery trzy na świecie. Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne. Korowód cyfr składających się na liczbę Pi nie zatrzymuje się na brzegu kartki, potrafi ciągnąc się po stole, przez powietrze, przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo, przez całą nieba wzdętość i bezdenność. O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety! Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni! A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście mój numer telefonu twój numer koszuli rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr, w którym słowiczku mój a leć, a piej oraz uprasza się zachować spokój, a także ziemia i niebo przeminą, ale nie liczba Pi, co to to nie, ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć, nie byle jakie osiem, nieostatnie siedem, przynaglając, ach, przynaglając gnuśną wieczność do trwania.

16 Istnieją w Internecie programy, które „grają” π, przyporządkowując każdej
z pierwszych 10 cyfr nutę.

17 Jeśli chcemy wiedzieć, w którym miejscu nieskończonego rozwinięcia π występuje nasz dzień, miesiąc i rok urodzin, wystarczy wejść do Internetu na stronę wyposażoną w aplikację The π searcher, wpisać swoją datę urodzin i jeśli jest ona wśród pierwszych kilku milionów cyfr to dostaniemy komunikat ze wskazaniem, gdzie jej szukać – albo dowiemy się, że jej nie ma.

18 Wielu maniaków π traktuje poezję jako narzędzie do zapamiętania kolejnych cyfr liczby π. Każde słowo reprezentuje jedną cyfrę π oznaczającą liczbę liter w słowie. Kuć i orać ,14 W dzień zawzięcie, Bo plonów nie ma bez trudu Złocisty szczęścia okręcie, Kołyszesz Kuć My nie czekajmy cudu Robota to potęga ludu

19 Filmy związane z liczbą pi
Darren Aronofsky - „Pi” Robert Zemeckis - „Contact” Douglas Adams - „Autostopem przez Galaktykę” Anga Lee – „Życie Pi”

20 π w architekturze Barbara Grygutis PI Plaza
Salle de PI - Palais de la découverte - Paris

21 Światowy dzień Π Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

22 Wacław Franciszek Sierpiński ur. 14 marca 1882 w Warszawie, zm
Wacław Franciszek Sierpiński ur. 14 marca 1882 w Warszawie, zm. 21 października 1969 – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Był jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej. Albert Einstein ur. 14 marca 1879 w Ulm, zm. 18 kwietnia 1955 – niemiecki fizyk, jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku

23 Nieobliczone cyfry π drzemią w tajemniczym królestwie abstrakcji,
Cieszą się mglistą rzeczywistością. Dopóki nie zostaną rozpoznane, Nie stają się niczym w pełni rzeczywistym, a nawet potem ich rzeczywistość Jest tylko kwestią stopnia. William James

24 KONIEC Wykonali: Kamil Hajnc Kamil Paluch Krzysztof Zmudczyński


Pobierz ppt "LICZBA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google