Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytna Grecja Ruta Katarzyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytna Grecja Ruta Katarzyna."— Zapis prezentacji:

1 Starożytna Grecja Ruta Katarzyna

2 Spis treści Położenie Grecji O Grecji słów kilka Starożytna Grecja
Bogowie i boginie Grecji Grecki teatr Igrzyska olimpijskie Agora Sztuka grecka Podsumowanie Bibliografia

3 Położenie Grecji Grecja to kraj położony w południowo – wschodniej części Europy, na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Ma dostęp do dwóch mórz: Morza Egipskiego na wschodzie, Morza Jońskiego na zachodzie. Na morzach znajdują się wyspy, które są częścią Grecji.

4 Położenie Grecji Mapa Grecji

5 O Grecji słów kilka Stolicą Grecji są Ateny.
Językiem urzędowym jest grecki. Ustrój polityczny panujący w Grecji to republika.

6 Starożytna Grecja W Grecji rozwinęła się jedna z największych kultur w historii ludzkości. W Grecji powstało wiele miast – państw, a każde z nich miało swojego władcę. Miasta - państwa często ze sobą walczyli. Przykładem są Ateny i Sparta.

7 Starożytna Grecja Ruiny Sparty Ateny - akropol

8 Bogowie i boginie Grecji
Grecy wierzyli w wielu bogów i bóstw. Bogowie sprawowali władzę nad ludźmi i decydowali o ich istnieniu, życiu lub śmierci. Bogowie pili boski nektar (czerwone wino) i jedli ambrozję.

9 Bogowie i boginie Grecji
Miejscem spotkań bogów i bogiń była góra Olimp Z tego miejsca bogowie kierowali ludzkimi losami.

10 Bogowie i boginie Grecji
Najważniejszym bogiem był Zeus. To bóg wszystkich bogów, ludzi, nieba i ziemi. Jego atrybutem był piorun.

11 Bogowie i boginie Grecji
Hera to żona i siostra Zeusa. To bogini niebios i macierzyństwa, patronka kobiet, opiekunka małżeństw i rodziny. Obecnie jest symbolem zazdrości.

12 Bogowie i boginie Grecji
Apollo to bóg sztuki, poezji i wróżb. Uważany był za boga piękna, światła, słońca, życia, wróżb. To patron sztuki i poezji, przewodnik muz.

13 Bogowie i boginie Grecji
Artemida to bogini lasów, zwierząt i polowania. Zsyłała także nagłą śmierć na kobiety w połogu. Jej atrybutami był łuk i strzały.

14 Bogowie i boginie Grecji
Hermes to bóg handlu, złodziei, wędrowców i podróżujących. Odprowadzał zmarłych do Hadesu, zsyłał ludziom marzenia senne. Był posłańcem i gońcem bogów z Olimpu.

15 Bogowie i boginie Grecji
Afrodyta to bogini piękna, kwiatów, miłości i pożądania. Według jednego z mitów, Afrodyta narodziła się, wyłaniając się z morskiej piany. Jednym z atrybutów bogini była róża.

16 Bogowie i boginie Grecji
Hades był bogiem świata podziemnego i umarłych. Hades nazywany był także Plutonem. Przy boku zawsze miał Cerbera - trzygłowego psa.

17 Bogowie i boginie Grecji
Posejdon to władca mórz i oceanów. Przegrał spór z Ateną o to, kto będzie najbardziej czczony w Atenach: Posejdon wbił trójząb w ziemię i wytrysnęło tam słone źródło, a w miejscu, gdzie Atena wbiła swój tyrs, wyrosło drzewo oliwne.

18 Bogowie i boginie Grecji
Atena bogini słusznej wojny, pokoju, mądrości i sztuki, opiekunka miasta Ateny. Atrybutami Ateny były: - tarcza (egida) - włócznia - hełm - sowa - drzewo oliwne

19 Grecki teatr Dużą rolę odgrywał teatr. Przedstawienia odbywały się pod gołym niebem. Widzowie zajmowali miejsca siedzące w amfiteatrze wznoszonym schodkowo wokół sceny. W teatrze obchodzono też uroczystości ku czci Dionizosa, boga urodzaju.

20 Grecki teatr Grecki teatr w Milecie

21 Igrzyska olimpijskie Greckie igrzyska odbywały się na cześć boga Zeusa. Odbywały się w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), w mieście na Półwyspie Peloponeskim, co cztery lata. Na czas trwania igrzysk oraz na czas przyjazdu zawodników i widzów, zawieszano działania wojenne pomiędzy miastami-państwami i zawierano pokój boży.

22 Agora Agora był to główny plac miasta.
Czasem odbywały się tam zgromadzenia i handel towarami (grecki targ). Na agorze znajdowały się zazwyczaj budowle o przeznaczeniu religijnym i publicznym, mównice i siedzenia dla urzędników oraz pomniki.

23 Agora Najsłynniejsza Agora znajdowała się w Atenach.

24 Ceramika zdobiona w stylu geometrycznym Malarstwo czerwonofigurowe
Sztuka grecka Do dziś możemy podziwiać sztukę grecką i w ten sposób poznawać historię starożytnej Grecji. Ceramika zdobiona w stylu geometrycznym Malarstwo czerwonofigurowe

25 Brązowy posąg Zeusa lub Posejdona rzucającego piorunem
Sztuka grecka Brązowy posąg Zeusa lub Posejdona rzucającego piorunem Brązowy posąg woźnicy

26 Ruiny świątyni Artemidy Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach
Sztuka grecka Ruiny świątyni Artemidy Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach

27 Podsumowanie Kultura i sztuka starożytnej Grecji jest bardzo piękna i ciekawa. Do dziś możemy podziwiać wiele posągów bogów i bogiń, a także ruiny greckich świątyń i budowli.

28 Bibliografia Jak żyli ludzie, Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, Warszawa 1991. Wikipedia – Wolna Encyklopedia:

29 Bibliografia. Źródła ilustracji:

30 Bibliografia

31 Koniec


Pobierz ppt "Starożytna Grecja Ruta Katarzyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google