Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zmarł 5 grudnia 1925 w Warszawie. Władysław Stanisław Rejment był polskim pisarzem, prozaikiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zmarł 5 grudnia 1925 w Warszawie. Władysław Stanisław Rejment był polskim pisarzem, prozaikiem."— Zapis prezentacji:

1

2 Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zmarł 5 grudnia 1925 w Warszawie. Władysław Stanisław Rejment był polskim pisarzem, prozaikiem i nowelistą, jednym z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat nagrody Nobla za czterotomową "epopeję chłopską" pt. Chłopi. Reymont urodził się w rodzinie organisty. Jego ojciec, Józef Rejment, posiadał wykształcenie muzyczne i w tuszyńskiej parafii pełnił obowiązki organisty, a także prowadził księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z władzami rosyjskimi. Matka, Antonina z Kupczyńskich, była obdarzona darem barwnej narracji. Miała pochodzenie szlacheckie - wywodziła się ze zubożałej szlachty krakowskiej.

3 W latach 1880-1884 uczył się zawodu krawieckiego w Warszawie, został czeladnikiem. W okresie 1884-1887 był aktorem w wędrownych grupach teatralnych, następnie (1888-1893) dzięki protekcji ojca znalazł pracę jako dróżnik w Rogowie na Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej. W 1893 r. przeniósł się do Warszawy i odtąd utrzymywał się z twórczości literackiej.

4 W 1900 r. Reymont uległ wypadkowi kolejowemu. Trafił do szpitala z dwoma złamanymi żebrami, jednak w raporcie lekarskim napisano, że pisarz ma 12 złamanych żeber oraz "inne kontuzje ciała i nie wiadomo, czy będzie nadal zdolny do pracy umysłowej. Notatkę szpitalną sfałszował dr Jan Roch Raum. Wysokie odszkodowanie w wysokości 38 500 rubli pomogło mu zdobyć niezależność finansową. SKUTEK WYPADKU KOLEJOWEGO

5 Twórczość Reymonta jest zróżnicowana pod względem tematyki, formy literackiej oraz nierówna pod względem swej wartości. W powieściach obyczajowych zawarł elementy krytyki społecznej. Władysław Reymont jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1924. Otrzymał ją za powieść Chłopi. Współzawodnikami Reymonta do tej nagrody byli Stefan Żeromski i Tomasz Mann, który jako pierwszy uznawany był za wybitniejszego pisarza, jednak jego osoba została odrzucona przez Komitet Noblowski.

6 Chłopi po 1909 r. Marzyciel 1910-szkic powieściowy Wampir 1911-powieść grozy Z ziemi chełmskiej1909 Bunt 1922 Pielgrzymka do Jasnej Góry 1895 Komediantka 1896 Fermenty 1897 Rok 1794 (1913-1918) Ziemię obiecaną 1899 Ave Patria 1907

7 W 1924 r. Władysław Reymont wyróżniony został literacką Nagrodą Nobla za wybitny epos narodowy, powieść "Chłopi". Jak napisał jeden ze złośliwych publicystów amerykańskich: "było dwóch głównych kandydatów do nagrody - Stefan Żeromski i Władysław Reymont, ponieważ jednak większość Polaków wolała Żeromskiego, jurorzy wybrali Reymonta". Z powodu ciężkiej choroby laureat nie mógł przybyć na uroczystość. Zmarł w roku następnym w wieku 58 lat, do czego w znacznym stopniu przyczynił się jego alkoholizm.

8 Powieść zawiera realistyczny obraz życia zbiorowości chłopskiej. Używa w niej specyficznego, potoczystego języka, z wykorzystaniem elementów gwarowych. Życie społeczności fikcyjnej miejscowości Lipce z jednej strony wyznacza rytm przyrody oraz związane z nim zajęcia i pracę na roli, a także zwyczaje i obrzędy, z drugiej zaś dokonujące się przemiany społeczno- ekonomiczne na wsi i związane z tym spory. W to tło wpleciona jest główna oś akcji powieści, którą jest romans młodej, urodziwej i namiętnej Jagny – żony bogatego gospodarza Macieja Boryny z jego synem Antkiem oraz postawy społeczności chłopskiej wobec tego zdarzenia. Dom Reymonta w Lipcach Reymontowskich

9 Powieść "Chłopi" jest przykładem fascynacji chłopską energią, naturalnością i prostotą życia, charakterystyczną dla wielu dzieł początków XX w., nazywanej niekiedy "chłopomanią". Powieść "Chłopi" była dwukrotnie sfilmowana, w 1922 r. i w 1972 r. Premiera pierwszego z tych filmów odbyła się 7 kwietnia 1922. Nikt w literaturze polskiej nie przedstawił prawdziwiej życia wiejskiego, wpisanego w cykliczność pór roku i porządek ludowych świąt oraz obrzędów. Dzieło nie wymagało od pisarza specjalistycznych studiów, sam bowiem znał doskonale życie wsi i chłopów, a za pierwowzór do powieści posłużyły mu owe Lipce w Łowickiem, niedaleko których pracował jako dróżnik.

10 Zmarł w Warszawie 5 grudnia 1925 r. zaś 9 grudnia został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim, a serce wmurowano w filarze kościoła pw. Św. Krzyża. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2000 Rokiem Reymontowskim.

11 Przestawionymi imionami i zmienioną wersją nazwiska Reymont zaczął się podpisywać od momentu, gdy spod jego pióra zaczęły wychodzić nowele, opowiadania i szkice. Uczynił tak nie dlatego, by przestać się utożsamiać z apodyktycznym i surowym ojcem, lecz by jago nazwisko brzmiało bardziej światowo. Reymont pisał "Chłopów" dwa razy: Pierwszy raz, gdy ukończył dzieło, postanowił poprawić początek. Zirytował się - podarł i w części spalił dzieło! Od nowa pisał je osiem lat - a gdy zakończył scenę wesela Boryny - trzeba było wezwać lekarza. Na pytanie, czym jest tak wyczerpany, miał odpowiedzieć: "Trzy dni tańczyłem na chłopskim weselu".


Pobierz ppt "Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zmarł 5 grudnia 1925 w Warszawie. Władysław Stanisław Rejment był polskim pisarzem, prozaikiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google